در حاشیه نمایشگاه اسباب بازی مطرح شد؛

استفاده عروسك راهی برای درمان آلزایمر است

استفاده عروسك راهی برای درمان آلزایمر است به گزارش دست و هنر یك روان پزشك كودك در حاشیه برگزاری نمایشگاه اسباب بازی، با اشاره به این كه هر 11 دقیقه، یك نفر در ایران به آلزایمر مبتلا می شود، اظهار داشت: استفاده از عروسك راهی برای مبارزه با آلزایمر است.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، نشست «آثار روان شناختی و تربیتی بازی و اسباب بازی»، در حاشیه پنجمین جشنواره ملی اسباب بازی اجرا شد.
میترا حكیم شوشتری روان پزشك كودك، در ابتدای این جلسه با اشاره به اهمیت و نقش بازی اظهار داشت: كودكی، بهترین زمان برای رشد سیناپس های مغز است و بازی به این مهم كمك می نماید. بدین سبب بازی، حق اساسی هر كودك و فضایی است كه كودك را به زندگی ربط می دهد. بازی فرصتی برای بیان خود، راهی برای شناخت هستی و دنیای پیرامون و وسیله ای برای یادگیری مهارت های اجتماعی و كشف و حل مساله است. همین طور بازی، انعطاف پذیری بچه ها را بالا می برد و موجب ایجاد ارتباط مؤثر بچه ها با آدم های دیگر می شود.
وی با اشاره به این كه بچه ها در جریان بازی با مهارت های زندگی آشنا می شوند اظهار داشت: كودكان با بازی یاد می گیرند، چه طور ناكامی ها را تحمل كنند، به خودباوری و اعتماد به نفس می رسند و علاوه بر این بازی به مهارت های حركتی آنها كمك می نماید.
به گفته این روان پزشك افزود: ارزیابی وضع روانی كودك بوسیله مشاهده چگونگی بازی شروع می شود. به این معنا كه مقدار زمانی كه بچه ها، صرف یك بازی می كنند، همین طور تمایل به انجام بازی و نحوه استفاده از زبان و توانایی های جسمی همچون مواردی است كه بوسیله مشاهده بازی بچه ها می توان به آن رسید.
حكیم شوشتری به نقش نقاشی هم اشاره نمود و اظهار داشت: توجه به نقاشی كودكان، یكی از راه های مهم شناخت ذهن و روان كودكان است. بچه ها از ۱۸ ماهگی علاقه خود به نقاشی را نشان می دهند و ما با نگاه كردن به كارهایشان می توانیم به مشكلات آنها پی ببریم. برای مثال بچه هایی كه در نقاشی های خود، چشم ها را بزرگ تر و بازتر از حد معمول می كشند، اضطراب دارند و دل شان می خواهد همه چیز در كنترل شان باشد.
عروسك، درمانی برای آلزایمری ها است
محمد كامران درخشان، دیگر روان پزشك حاضر در این جلسه بود كه با اشاره به نقش عروسك در درمان بیماری آلزایمر اظهار داشت: عروسك یك كالای فرهنگی است و تنها به بچه ها اختصاص ندارد. گرچه كودكان عروسك را دوست دارند چون دروغ نمی گوید؛ تهدید، بدقولی تنبیه، تحقیر و سرزنش نمی نماید. همین طور عروسك، بچه ها را با هم مقایسه نمی كند و بجای آنها تصمیم نمی گیرد. بدین جهت ارتباط خوبی بین بچه ها و عروسك ها وجود دارد.
وی به سیر تكاملی عروسك ها اشاره نمود و اظهار داشت: در قرن بیستم، كارتن شكل گرفت و عروسك ها بر صفحه تلویزیون پدیدار شدند. این مساله بر تخیل كودكان، تأثیر بسیار گذاشت. در قرن ۲۱ هم ربات ها كه نسل جدید عروسك ها بودند از گرد راه رسیدند و از دنیای كودكان، پا فراتر گذاشتند و زندگی انسان ها را متحول كردند.
درخشان بااشاره به عوامل مؤثر در بروز آلزایمر اظهار داشت: هر ۱۱ دقیقه در ایران، یك نفر به آلزایمر مبتلا می شود. كاهش كارهای آموزشی و تعاملات اجتماعی همین طور اضطراب و افسردگی از عوامل مؤثر بر بروز این بیماری هستند.
این روان پزشك درانتها اظهار داشت: سه ماه عروسك درمانی سبب كاهش استرس و اختلالات رفتاری در بیماران مبتلا به آلزایمر می شود. بدین سبب تولیدكنندگان اسباب بازی می توانند به این افراد هم توجه نمایند. لازم است كه ما بازی های خودرا مناسب سازی نماییم و روزمره زندگی افراد و فرهنگ بومی آنها را هم در نظر بگیریم. چونكه مبتلایان به آلزایمر، درست است كه حافظه شان ضعیف شده اما احساسات و عواطف شان به قوت خود باقی مانده است.
سبك زندگی را می توان با بازی تغییر داد
مجتبی حبیبی، روان شناس هم در قسمتی از این جلسه به بحث درباره «سبك زندگی و بازی» پرداخت و اظهار داشت: بازی تنها یك وسیله ارتباطی نیست. بازی، راهی برای شناخت است و با بازی می توان تاریخ و فرهنگ را به بچه ها یاد داد. امروز با بازی می توان روح و روان بچه ها را درمان كرد. بچه ای كه استرس دارد، حتی كودكی كه پدر و مادر خودرا از دست داده و از دست دادن را تجربه كرده یا مورد تجاوز قرار گرفته را می توان با بازی درمان كرد.
وی اضافه كرد: امروز بازی های كامپیوتری، زمان و مكان را در هم شكسته اند. امروز بازی، وسیله ای برای تشخیص بیماری ها و مشكلات روانی یا درمان آن نیست. امروز بازی سبب ارتقای كیفیت روانی آدم ها می شود و ما نباید این مساله مهم را نادیده بگیریم.
در اختتام نشست، سعیده سوادكوه دانشجوی كارشناسی ارشد گرافیك به ارائه مقاله و پژوهش دانشگاهی خود پرداخت و اظهار داشت: دانش آموزانی هستند كه به لحاظ قد و قامت و ظاهر و هوش و استعداد یادگیری شبیه به هم سن و سال های خود هستند اما مبتلا به اختلال در صحبت كردن، شنیدن، خواندن و یادگیری مفاهیم ریاضی هستند. من روی این افراد و اسباب بازی های مناسب برای آنها كار كرده ام.


منبع:

1398/10/13
20:16:15
5.0 / 5
4315
تگهای خبر: آثار , آموزش , اسباب بازی , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی