جشنواره فیروزه نقش عروسك و اسباب بازی بر فرهنگ را بررسی می كند

جشنواره فیروزه نقش عروسك و اسباب بازی بر فرهنگ را بررسی می كند به گزارش دست و هنر با آغاز نشست های پنجمین دوره جایزه فیروزه پژوهشگران حوزه بازی و اسباب بازی و فرهنگ به بررسی ضرورت تولیدات مبتنی بر فرهنگ، شاخصهای عروسك های قومی، بازآفرینی عروسك ها می پردازند.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، «طراحی و تولید بازی ها و اسباب بازی هایی مبتنی بر فرهنگ» عنوان نشستی است كه ۲۶ دی از ساعت ۱۰ تا ۱۲ برگزار می گردد. «مؤلفه های فرهنگی چگونه برای كودكان و نوجوانان قابل عرضه می شوند؟»، «شیوه های ساده سازی و باورپذیر كردن مؤلفه های فرهنگی در طراحی بازی و اسباب بازی»، «شباهت و تفاوت بازی ها و اسباب بازی های بومی و سنتی و بازی ها و اسباب بازی های مبتنی بر فرهنگ»، «نقش روایت ها و داستان ها در طراحی بازی و اسباب بازی» موضوعاتی هستند كه با حضور بهزاد سلیمانی؛ عضو هیأت علمی دانشگاه الزهرا، آزاده بیات؛ طراح و پژوهشگر اسباب بازی، و فریبا كیهانی؛ پژوهشگر و مشاور آموزشی در حوزه بازی به بحث گذاشته خواهد شد.
جمعه ۲۷ دی ماه و در همین ساعت نشست «ماهیت عروسك، خصوصیت ها و شاخصهای عروسك های قومی» با موضوعات «ماهیت عروسك، تعاریف، كاركردها و انواع آن»، «ویژگی ها و شاخصهای عروسك های قومی» میزبان پوپك عظیم پور؛ پژوهشگر عروسك های بومی و مسعود ناصری؛ مدیر موزه عروسك های ملل است.
«بازسازی، تولید و عرضه عروسك های قومی» دیگر نشستی است كه از ساعت ۱۳ تا ۱۵ همین روز میزبان پوپك عظیم پور؛ پژوهشگر عروسك های بومی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و امیر سهرابی؛ مدیر موزه عروسك و اسباب بازی كاشان است. این دو كارشناس درباره ی «روش ها و شیوه های بازسازی و احیا عروسك ها در بوم و اقلیم های مختلف»، «پژوهش های میدانی و بومی در یافتن، بازسازی و عرضه عروسك های قومی و مردم ساخت» صحبت خواهند كرد.
«بازآفرینی عروسك های قومی و خلق آزاد هنرمندان بر پایه های مؤلفه های فرهنگی» آخرین موضوعی است كه در پنجمین دوره ی جایزه ی فیروزه در حوزه بازی و اسباب بازی به آن خواهد پرداخت. در این جلسه مسعود ناصری؛ مدیر موزه عروسك های ملل و شیوا صارمی منفرد، طراح و هنرمند و مدیر برند «چوب پا» درباره ی «ویژگی ها و شاخصهای باز آفرینی عروسك های قومی و خلق آزاد عروسك ها» و «شیوه های برخورد هنرمندان در بازآفرینی و خلق آزاد عروسك» صحبت خواهند كرد.
این نشست ها در فرهنگستان هنر برگزار می گردند و ورود علاقمندان به آن آزاد است. نمایشگاه پنجمین دوره ی جایزه فیروزه از روز سه شنبه ۲۴ دی تا یكشنبه ۲۹ دی در گالری های فرهنگستان هنر دایر است.

1398/10/18
18:56:48
5.0 / 5
4334
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی