درخواست از وزیر میراث و گردشگری برای اعلام شرایط فوق العاده

درخواست از وزیر میراث و گردشگری برای اعلام شرایط فوق العاده دست و هنر: به دنبال لغو برخی پروازهای خارجی و تورهای گردشگری، انجمن صنفی دفاتر مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در نامه ای به وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درخواست اعلام شرایط «فورس ماژور» كرد.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، به دنبال تحولات چند هفته اخیر در منطقه و نیز سقوط هواپیمای اوكراینی كه دلیل آن شلیك اشتباه پدافند و خطای انسانی اعلام شد، برخی شركت های هواپیمایی همچون لوفت هانزای آلمان و شركت های تابعه كه شامل اتریش، سوئیس و بروكسل می شود، به اضافه هواپیمایی اكراین، پروازهایشان را به مقصد ایران تعلیق و متوقف كردند. آژانس امنیت هوایی بعنوان یك نهاد تخصصی تحت نظر اتحادیه اروپا كه در زمینه ایمنی هوانوردی غیرنظامی و مسافربری به وضع و اعمال قوانین و مقررات می پردازد نیز در اطلاعیه ای به تمام شركت های هواپیمایی اروپایی آگهی داد: تا اطلاع ثانوی بر فراز آسمان ایران پرواز نكنند.
اعلام این وضعیت، برخی مسافران را همچون آنها كه از قبل بلیت این شركت های هواپیمایی را تهیه كرده بودند، بلاتكیلف و سرگردان كرده است.
همین طور وزارت امور خارجه در بعضی كشورها به شهروندانشان برای سفر به ایران آگهی و اخطارهایی داده اند كه سبب انصراف گردشگران از سفر ایران شده است.
حرمت اله رفیعی ـ رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرت هوایی و جهانگردی ایران ـ به دنبال این شرایط، نامه ای به علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ نوشت و درخواست كرد: شرایط «فورس ماژور» اعلام گردد.
در این نامه آمده است: «همانطور كه مستحضرید، در شرایط فعلی كشور باتوجه به شرایط خاص منطقه و كنسلی گسترده تورهای ورودی و به دنبال آن احتمال بروز ضرر و زیان مالی دفاتر و آژانس های هواپیمایی فعال در زمینه ورود توریست به ایران، وجود دارد.
خواهشمند است دستور فرمایید بمنظور جلوگیری از خسارات احتمالی دفاتر و آژانس های فعال در حوزه تورهای ورودی، هماهنگی های لازم را با نهادهای ذی ربط و خصوصا جامعه آژانس های فعال در حوزه تورهای ورودی، نهادهای ذی ربط و خصوصا جامعه هتل داران برای همكاری در لحظات «فورس ماژور» مبذول كنند. »
شرایط «فورس ماژور» یا «فوق العاده» زمانی تعیین می شود كه پروازها و هتل ها طی یك وضعیت ویژه همچون تهدیدات امنیتی، شرایط جوی و یا اعمال محدودیت و یا ممنوعیت از طرف دولت ها برای سفر به مناطقی خاص، خارج از اراده مسافر كنسل می شوند. در صورت اعلام رسمی این وضعیت، هیچ یك از هتل ها و آژانس ها مجاز نیستند از مردم پولی بابت كنسلی اقامتگاه و پرواز، كسر و یا آنها را مشمول جریمه كنند.
منبع:

1398/10/22
19:29:43
5.0 / 5
4406
تگهای خبر: اقامت , انجمن , ایمنی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی