رونمایی از ۲ كتاب كودك

رونمایی از ۲ كتاب كودك به گزارش دست و هنر دو كتاب «یك جای خوب، یك خواب خوب!» و «خانه ها» از مجموعه كتاب های «قصه های مرغك» انتشارات كانون پرورش فكری رونمایی گردید.


به گزارش دست و هنر به نقل از اداره كل روابط عمومی و امور بین الملل كانون، مراسم رونمایی كتاب های «یك جای خوب، یك خواب خوب!» و «خانه ها» از مجموعه «قصه های مرغك» با حضور روح الله كاظمی زاده - مدیركل نظارت بر انتشارات كانون -، سمانه قاسمی و طراوت جلالی فراهانی، زهره پریرخ گردآورنده كتاب های «قصه های مرغك» و محمود برآبادی نویسنده، در فروشگاه محصولات فرهنگی هنری «آفرینش» كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان واقع در شهرك قدس تهران برگزار گردید.
در ابتدای این مراسم، كاظمی زاده، مدیركل نظارت بر انتشارات كانون پرورش فكری ضمن تسلیت وقایع كشور اخیر و درگذشت حسن سالاری یكی از نویسندگان حوزه كودك در حادثه سوادكوه اظهار داشت: تا آخر سال جاری انتشارات كانون سه مراسم رونمایی كتاب دیگر برای معرفی عنوان های در حال چاپ برگزار خواهد نمود كه هر كدام حال و هوای خودشان را دارد. جلسه آینده رونمایی كتاب ها به رونمایی كتاب های ترجمه اختصاص دارد و در جلسه دیگری، كتاب آواها را رونمایی خواهیم كرد.
او با اشاره به رونمایی دو عنوان كتاب اظهار داشت: پیوند بازی، كتاب و سرگرمی در كتاب های «قصه های مرغك» خیلی خوب و پرارزش است، چون خوانش این كتاب ها به همراهی خانواده نیاز دارد. در همه كتاب های «قصه های مرغك» این موارد مشهود است. البته قدری تولید كتاب های «قصه های مرغك» از نظر چاپ و صحافی مشكل است، ولی ما لازم می دانیم كه این موارد را منتشر نماییم و از خلاقیت، استقبال می نماییم. حتما چاپ این مجموعه را ادامه خواهیم داد، چون بین مخاطبان شناخته شده است.
كاظمی زاده با اشاره به كتاب های در دست چاپ انتشارات كانون توضیح داد: ما نخستین مجموعه نمایشنامه ها و كتاب های علمی شنیداری را در دست تولید داریم تا در اختیار عزیزان نابینا بگذاریم. البته چند وقت قبل از كتاب های با خط بریل هم رونمایی كردیم كه مورد استقبال آنان قرار گرفت. در انتشارات كانون ۱۲۰ عنوان كتاب در حال تولید داریم كه قابل توجه است.
می خواستیم كودك را به سمت كشف سوق دهیم
سمانه قاسمی - نویسنده و تصویرگر كتاب «یك جای خوب، یك خواب خوب!» - درباره «قصه های مرغك» اظهار داشت: اگر اشتباه نكنم انتشار كتاب های «قصه های مرغك» از سال ۸۸ آغاز شد. ما با یك گروه كوچك كارمان را شروع كردیم و كم كم جلو رفتیم. هدف ما تولید كتاب های ایده مند بود. البته تا آن زمان ما كتاب هایی داشتیم كه از نظر برش، طراحی و كتاب سازی متفاوت بودند. ولی اغلب آنها ترجمه بودند. هدف ما این بود كه كتاب های خودمان را بدین شكل داشته باشیم. این اتفاق نمی افتاد مگر با وجود گروهی كه به دنبال خلاقیت بیشتر هستند.
قاسمی با اشاره به این كه شخصا به حضورم در این گروه افتخار می كنم اظهار داشت: با عنایت به اتفاق هایی كه افتاد و فعالیت این گروه به حالت تعطیل درآمد. اما ما ناامید نشدیم و پس از این وقفه، حدودا دو سال پیش باردیگر كارمان را با گروه كوچكی شروع كردیم.
او درباره كتاب «یك جای خوب، یك خواب خوب!» توضیح داد: ما تلاش كردیم كتابی تولید نماییم كه كودك را به سمت كشف سوق دهد. شخصیت اصلی این كتاب موشی است كه در جست وجوی جای مناسبی برای خواب است و هیچ جایی را بهتر از كتاب برای خواب پیدا نمی نماید. تكنیك استفاده شده برای تصویرسازی های كتاب هم آبرنگ و راپید است.
همیشه می خواستم درباره زندگی اهالی «خانه ها» ی دیگر بدانم

در این مراسم، طراوت جلالی فراهانی، نویسنده و تصویرگر كتاب «خانه ها» با اشاره به جایگاه گردآورنده «قصه های مرغك» اظهار داشت: به غیر از اینكه روی ایده كار وقت می گذارید و آنرا پرورش می دهید، كسی باید باشد كه آنرا ببیند و باور داشته باشد كه آن ایده، ارزش وقت گذاشتن را دارد و آن شخص در اینجا كسی نبود جز خانم پریرخ.

او درباره شكل گیری ایده كتاب «خانه ها» بیان نمود: ایده این كتاب از بچگی در ذهن من شكل گرفته است. وقتی كه از كنار خانه ها با درها و پنجره های مختلف رد می شدم، همیشه دلم می خواست بدانم اهالی آن خانه چه طور زندگی می كنند. در واقع آن گربه زرد، می تواند خود روایت كننده قصه باشد.
جلالی فراهانی تصریح كرد: داستان كتاب نوشته نشده، شما خودتان می توانید كتاب را باز كنید و قصه آنرا تعریف كنید. حتی امكان دارد هر دفعه یك قصه را نگویید. تنها عنصری كه در این كتاب از قبل تعیین شده است، زمان است. كتاب با آبی روشن آغاز می شود و با آسمان شب تمام می شود. ساعت درون هر خانه هم صفحه به صفحه تغییر می كند. عنصر زمان برایم مهم بود و امیدوارم با این عناصر چیده شده در كتاب مورد توجه قرار بگیرد.
«قصه های مرغك» به ۴۲ عنوان كتاب رسیده است
زهره پریرخ، گردآورنده «قصه های مرغك» با بیان این كه تولید كتاب برای پیش دبستانی ها در انتشارات كانون از سال ۱۳۸۱ شروع شده است، اظهار داشت: دلیل شروع تولید كتاب برای پیش دبستانی ها و خردسالان این بود كه بعضی از مراكز ما آغاز به برگزاری كلاس برای پیش دبستانی ها كردند. از سوی دیگر خیلی از اعضای كانون به همراه خواهرها و برادرهای كوچك تر خود به كتاب خانه های كانون می آمدند. ازاین رو ما كم كم احتیاج به تولید این كتاب ها را احساس كردیم.
او اضافه كرد: در ابتدا، شورای پیش دبستان تشكیل شد و آثار را دریافت می كردیم، ولی دسترسی به این آثار بسیار بی برنامه و پراكنده بود، تصمیم گرفتیم خودمان دست به كار شویم و آثاری برای این گروه سنی تولید نماییم. در نخستین قدم به سراغ مهدكودك ها رفتیم تا بدانیم نیاز آنها چیست. آنها هم گفتند هر چه شما تولید كنید، نیاز ماست. چون محتوای مناسب برای ما خیلی كم است.
پریرخ تصریح كرد: در مجموعه «قصه های مرغك» ما تابحال به غیر از چندتایی كه در بین راه گیر كرده اند به ۴۲ اثر رسیده ایم. با تولید این كتاب ها بود كه ما به عرصه گروه سنی خردسالان وارد شدیم.
او با توضیحی درباره ی كتاب «یك جای خوب، یك خواب خوب!» اظهار داشت: با عنایت به این كه انسان ها تنهاتر می شوند و مشكلات دنیا روز به روز بیشتر می شود، كتاب می تواند نقش دیگری در زندگی ما داشته باشد. به نظرم كتاب «یك جای خوب، یك خواب خوب!» به این نقش اشاره دارد.
او درباره «خانه ها»نیز بیان نمود: این كتاب می تواند به كودكان ما كمك نماید كه به تفاوت ها احترام بگذارند و آن تفاوت ها را بهتر درك كنند.
«قصه های مرغك» مجموعه ای از كتاب هاست كه بازی، سرگرمی، و تصویر را با متن همراه می كند تا به بالا رفتن توانایی های متنوع كودكان كمك نماید و این كه دنیای پیرامون شان را بهتر حس كنند و بشناسند، با كنجكاوی به دنیا بنگرند و حساس و جست وجوگر بار بیایند. ذهن شان پرورش پیدا كند و نیروی اندیشه در آنها رشد كند.»1398/10/24
14:17:59
5.0 / 5
4476
تگهای خبر: آثار , بازی , سرگرمی , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی