معاون حقوقی وزارت ارشاد خواستار شد

ابهام زدایی از مصادیق صوت و تصویر فراگیر

ابهام زدایی از مصادیق صوت و تصویر فراگیر به گزارش دست و هنر مدیركل دفتر حقوقی و مالكیت فكری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاكید كرد، شورایعالی فضای مجازی مصادیق صوت و تصویر فراگیر را ارائه نماید.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، مدیركل دفتر حقوقی و مالكیت فكری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ابهامات مطرح شده در مورد صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی، اظهار داشت: امیدواریم با عنایت به فرمان مقام معظم رهبری در مورخ ۱۷ /۱۲ /۱۳۹۰ در خصوص آنكه كلیه دستگاه های كشور موظف به همكاری همه جانبه با مركز ملی فضای مجازی می باشند، شورایعالی فضای مجازی هرچه سریعتر تعریف و مصادیق روشن برای صوت و تصویر فراگیر ارائه كند. بدیهی است تا نبود تعریف مزبور عملاً مصداق یابی صوت و تصویر فراگیر از لحاظ اجرا دارای خلاء و ابهام اجرایی خواهد بود.
حامد سهرابی، مدیركل دفتر حقوقی و مالكیت فكری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره ابهامات و سوالات مطرح شده درمورد صدور مجوز صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی اظهار داشت: انحصار مدیریت و نظارت امور صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی توسط سازمان صدا و سیما با ابلاغ صریح مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مورد توافق همه نهادها و مسؤلان است و مخالفتی با این مساله وجود ندارد.
وی افزود: نقطه مبهم، نامشخص بودن چیستی صوت و تصویر فراگیر است كه متاسفانه از زمان ابلاغ مراتب توسط مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) تا كنون وفاقی میان دستگاه های دولتی، مجلس شورای اسلامی، صدا و سیما و مركز ملی فضای مجازی برای ارائه یك تعریف مشخص حاصل نشده است.
سهرابی تصریح كرد: در همین راستا روز گذشته هم حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی (رئیس قوه قضائیه) درمورد فعالیت در حوزه صوت و تصویر بخشنامه ای صادر كرد، برپایه این بخشنامه هرگونه فعالیت در زمینه «صوت و تصویر فراگیر» صرفاً در صورت دریافت مجوز از صداوسیما مجاز دانسته شده است.
مدیركل دفتر حقوقی و مالكیت فكری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح كرد: حسب نص صریح صدر و بند (۲) حكم مورخ ۱۴ /۶ /۹۴ مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) به اعضای محترم شورایعالی فضای مجازی وظیفه «سیاست گذاری و تصمیم گیری های لازم» و «ایجاد هماهنگی میان وزارتخانه ها، سازمان ها و نهادهای مختلف ذیربط در ابعاد اقتصادی و حقوقی در رابطه با فضای مجازی» به ترتیب به «شورای عالی فضای مجازی» و «مركز ملی فضای مجازی» محول شده است.
سهرابی خاطرنشان كرد: مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) هم خطاب به ریاست محترم جمهوری و ریاست شورایعالی فضای مجازی در ابلاغیه مورخ ۲۲ /۶ /۱۳۹۴، ابتدا مجدداً بر «مسئولیت هماهنگی و نظارت مركز ملی فضای مجازی» نسبت به «نقش و سهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صدا و سیما، دستگاه های فرهنگی و هم نهادهای مردمی و بخش خصوصی» در مبحث «خدمات و محتوا» تصریح و بر راهبرد «انحصار سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی نسبت به صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی» در انجام مسئولیت فوق تاكید فرموده اند.
وی ادامه داد: بن بر این نكات، مركز ملی فضای مجازی در اجرای وظایف خود تعریف و تبیین مصداق صوت و تصویر فراگیر و تعیین حدود مسئولیت و اختیارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی را در فضای مجازی در دستور كار خود قرار داده است.
سهرابی در انتها اظهار داشت: امیدواریم با عنایت به فرمان مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در مورخ ۱۷ /۱۲ /۱۳۹۰ در خصوص آنكه كلیه دستگاه های كشور موظف به همكاری همه جانبه با مركز ملی فضای مجازی می باشند، شورایعالی فضای مجازی هرچه سریعتر تعریف و مصادیق روشن برای صوت و تصویر فراگیر ارائه كند. بدیهی است تا نبود تعریف مزبور عملاً مصداق یابی صوت و تصویر فراگیر از لحاظ اجرا دارای خلاء و ابهام اجرایی خواهد بود.1398/11/01
19:01:49
5.0 / 5
4285
تگهای خبر: خدمات , فرهنگ , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی