مدیری و معادی:

درخت گردو ادای دین به كردها است

درخت گردو ادای دین به كردها است به گزارش دست و هنر مهران مدیری با اشاره به اینكه كردها انسان هایی شریف و با فرهنگ هستند، حضورش در فیلم «درخت گردو» را ادای دین به كُردهای دانست كه زمان جنگ میزبان او و همزمان دیگرش بودند.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، فیلم «درخت گردو» به كارگردانی محمدحسین مهدویان عصر سه شنبه، ۱۵ بهمن ماه در پردیس سینمایی ملت برای اهالی رسانه و منتقدان با حضور تعدادی از عوامل این فیلم همچون مهران مدیری به نمایش درآمد.
در نشست رسانه ای این فیلم كه با مدیریت محمدرضا مقدسیان برگزار شد، مدیری كه با عینك به سالن آمده بود، در ابتدا خطاب به حاضران و بعد از درخواست عكاس ها برای برداشتن عینك دودی اش توضیح داد: دو شب است كه نخوابیدم و چون در سالن گریه هم كردم خیلی چهره ام مناسب نمی باشد و فكر نكنید قیافه گرفته ام.
او كه پیشتر در مصاحبه ای گفته بود در جنگ همه كار كرده مثل اجرای نمایش یا رانندگی، درباره حضورش در جنگ و تاثیرش در ایفای این نقش اظهار داشت: اول از هر چیز آرزوی صبر میكنم برای بازماندگان فاجعه هواپیما و امیدوارم خدا به همه ما صبر دهد.
وی افزود: من در جنگ فقط اجرای نمایش و رانندگی نكردم بلكه در میدان هم جنگیدم. اصلا یكی از علل علاقه ام به بازی در این فیلم این بود كه خودم در آنجا بودم یعنی زمان بمباران سردشت در بانه بودم و بعد به آنجا رفتیم و از نزدیك اتفاق هایی را دیدم. ضمن اینكه دوستی من با مصطفی احمد هم یكی از دیگر علل همكاری ام بود.
اما این را باید بگویم كه من عاشق مردم كُرد هستم و در همه سالهای حضورم در جنگ در كردستان بودم و با آنها زندگی كردم. آنها بسیار شریف، كتابخوان و آدم حسابی و اعجاب انگیز هستند و خواستم ادای دین كنم به آنها كه سالها میزبان ما بودند.
او همینطور از سختی های كار در این فیلم به بامداد زود بیدار شدن هایی اشاره نمود كه بارها گفته در پروژه ها چقدر برایش سخت بوده و هم مسیر رفت و آمدی كه در جاده های خطرناكی مجبور به تردد بودند.
در قسمتی دیگر از این نشست محمدحسین مهدویان بیان نمود: وقتی كار را شروع میكردم به فضای فیلم و زبانش آشنا نبودم و باید به زبان كردی هم آشنا می شدیم كه كار پیمان معادی خیلی سخت بود و دو ماه قبل تمرین را آغاز كرده بود. اما سختی دیگر كار سه بچه ای بودند كه باید شرایط روحی اینها را در نظر میگیرفتم تا با عنایت به سخت تر بودن كار آنها نسبت به بزرگسالان صدمه نبینند. سعی كردیم به جهت اینكه عمق فاجعه سردشت روی پرده سینما نشان داده شود از چیزی كوتاه نیاییم.
او درباره انتخاب بازیگران هم اظهار نمود: در هر فیلمی یك چالش مهم انتخاب بازیگر است. پیمان معادی از نخستین گزینه های ما بود كه با عنایت به سن و خصوصیت های فیزیكی و شناخته شدن در خارج از كشور انتخاب خوبی بود. او فیلمنامه را خواند و مساله مهمش زبان بود كه فكر كردیم با تمرین زیاد میتوانیم این را برطرف نماییم.
مهدویان در پاسخ به سوالی درباره اینكه با عنایت به نشان دادن كولبران در ابتدای فیلم آیا فیلم بعدی اش با این مورد خواهد بود؟ اظهار داشت: هنوز درباره كار بعدی تصمیم نگرفتم ولی تلاش كرده ام فیلمهایم را راجع به موضوعات ملی بسازم كه بابتش به دفاع از حاكمیت و حكمران ها متهم می شویم و اگر هم جور دیگری بسازیم متهم به ساخت فیلم ضد ملی می شویم.
این فیلم در عین وطن پرستانه بودن نقد حكمرانی هم هست و یكی از بهترین جاهایی كه میشد برای این كار برگزید كردستان بود. اقلیت ها بابت وطنشان بسیار تاوان دادند و اقوام مرزنشین ما بیشتر از آنها كه در تهران بودند زیان دیدند. دردهای آنها بخاطر همزیان نبودن با پایتخت نشین ها شنیده نشده و این اتفاق و ده ها اتفاق دیگر به راحتی فراموش شدند.
در این نشست پیمان معادی حضور نداشت اما از راه تلفن از ابتدا در جریان صحبت ها بود.
او در بخشی از جلسه در پاسخ به سئوالاتی كه درباره احتمال كسب جایزه برای این نقش و كمك او به دیده شدن جهانی فیلم با عنایت به بازی در چند فیلم خارجی، عنوان شد اظهار داشت: بیشتر از سیمرغ و بازی های خارجی دوست داشتم در روایت چنین فیلمی نقش داشته باشم چون درخت گردو فیلم مهمی است و روز اول هم به محمدحسین مهدویان گفتم كه خواندن این فیلمنامه هم دشوار می باشد چه رسد به ساخت و دیدنش. تاكید میكنم كه این فیلم اول مهم می باشد و بعد فیلم خوبی است. من عاشقانه بازی كردم و خوشحالم كه می شنوم مردم آنرا دوست دارند.
او درباره پخش جهانی این فیلم كه تهیه كننده هم بعدا بر انجام گسترده آن تصریح كرد اظهار داشت: تصمیم تهیه كننده و كارگردان در ساخت این فیلم از هر چیزی مهم تر بود و بالاخره در عرصه جهانی هم پخش می شود.
معادی از مهدویان برای انتخاب شجاعانه اش در گزینش خودش در این فیلم قدردانی كرد و اضافه كرد: اگر دست خودم بودم جرات انتخاب خودم را برای این نقش نداشتم.
وی با تمجید از مدیری و خوش تیپ دانستن او برپایه عكسی كه از نشست برایش فرستاده شده بود، به صحبت های مدیری درباره كُردها اشاره نمود و اظهار داشت: هرچه از این قوم و ملت بگویم كم گفتم. ممنون هستم كه اجازه دادند لباس زیبایشان را بپوشم، با لهجه شان صحبت كنم و ما را در خانه هایشان پذیرفتند. امیدوارم توانسته باشم ادای دین كرده باشم به این بخش از تاریخ سرزمینم و سر تعظیم فرود می آورم به رنجی كه در این سالها كشیده و می كشند.
مهدویان هم در ادامه اظهار داشت: پیمان معادی به علت فشارهای روحی زیاد فیلم چند روزی را در بیمارستان بستری شد و حتی سكانس حمام چنان فشاری به كل گروه آورد كه مجبور شدیم كار را چند روز تعطیل نماییم.
در این نشست مصطفی احمدی تهیه كننده فیلم برای علت كمك ۸۸ میلیونی فیلم به سیل زدگان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در اینباره حاشیه هایی درست شد اما صریح می گویم كه به نیست امام رضا بود و اگر هشت میلیون می گفتیم هم بسیار كم میشد.
او در قسمتی دیگر بابت حق رایت فیلمنامه ای كه با همین مبحث در خانه سینما ثبت شده تصریح كرد كه از صاحب اثر رضایت نامه گرفته است.
مینا ساداتی از بازیگران این فیلم هم در سخنانی كوتاه اظهار داشت: پس از فیلم های آقای قبادی درباره كردها این طور فیلم نداشتیم و دوست داشتم برای آنها كه هنوز شرایط سختی بعد از سالها دارند بازی كنم.
مینو شریفی دیگر بازیگر این فیلم هم اظهار داشت: «درخت گردو» نخستین فیلم سینمایی من بود و از عوامل حرفه ای این گروه خیلی یاد گرفتم. من اصالتا كرد هستم و بازی كردن در فیلمی كه مشكلات مربوط به كردها را مطرح كند برایم مهم بود. چون اگر قبلاً هم فیلم هایی ساخته شده به علل مختلف دیده نمی شوند. چالش من این بود كه بعنوان یك كرد نقش یك كرد سردشتی را به درستی ایفا كنم و قدردان دكتر مهربان هستم كه به من و پیمان معادی برای گویش این منطقه كمك كردند.1398/11/15
22:39:02
5.0 / 5
4110
تگهای خبر: بازی , بازیگر , سینما , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی