دبیر بخش عفاف و حجاب جشنواره مدولباس فجر خبر داد

رشد ۱۲ برابری در آثار عفاف و حجاب شكل گرفته است

رشد ۱۲ برابری در آثار عفاف و حجاب شكل گرفته است دست و هنر: دبیر بخش عفاف و حجاب جشنواره مد و لباس فجر اظهار داشت: سال قبل بالغ بر 28 اثر به بخش عفاف و حجاب ارسال شد اما در این دوره و تا 14 بهمن ماه، نزدیك به 300 اثر در این بخش به دست ما رسیده است.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، مریم كریمی دبیر بخش عفاف و حجاب نهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر از رشد چشم گیر آثار در این بخش آگاهی داد و در این زمینه اظهار داشت: این نخستین بارست كه بعد از هشت دوره جشنواره، بخش عفاف و حجاب به شكل متفاوت و با دبیر مستقل انجام می شود. در واقع همین هویت مستقل نیز باعث شده است كه شاهد رشد چشم گیر آثار ارسالی به بخش عفاف و حجاب باشیم.
او اضافه كرد: با توجه به این كه در این دوره فراخوان بخش عفاف و حجاب به دلایلی بر روی سایت قرار نگرفت باز هم به شكل شایان توجهی شاهد رشد آثار ارسالی بودیم كه واقعاً به خاطر آن شكرگذار هستیم.
دبیر بخش عفاف و حجاب نهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر افزود: در بخش عفاف و حجاب این دوره مانتوهای بلند تا مچ پا و چادر مورد توجه قرار گرفتند كه البته تغییراتی را در آن مد نظر قرار دادیم. بعنوان مثال در این دوره بحث رنگ در چادرها عنوان شد و این نكته كه صرفاً چادرها نباید مشكی باشند، مورد توجه قرار گرفت بر همین مبنا نیز در آثار ارسالی بعضی از شركت كنندگان از رنگ در طراحی چادرها بهره برده بودند.
كریمی از رشد چند برابری آثار در این دوره آگاهی داد و اظهار داشت: سال قبل بالغ بر ۲۸ اثر به بخش عفاف و حجاب ارسال شد اما در این دوره و تا ۱۴ بهمن ماه، چیزی نزدیك به ۳۰۰ اثر در بخش عفاف و حجاب به دست ما رسیده كه نشان از رشد ۱۲ برابری این بخش نسبت به سال قبل دارد.
او افزود: جشنواره امسال در ۶ بخش شامل تك اثر، مجموعه سازی یا همان كالكشن سازی، بخش ویترین ملی، خانه های مد و مؤسسات، مسابقه زنده طراحی و ورك شاپ های رایگان برای عموم فعالیت خواهد داشت.
دبیر بخش عفاف و حجاب نهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر از انجام رایزنی برای افزوده شدن یك جایزه به این حوزه آگاهی داد و اظهار داشت: نظیر سال های قبل ما در بخش چادر مجلسی و در قسمت چادر اجتماع یك برگزیده خواهیم داشت اما ما در حال رایزنی هستیم كه بتوانیم جایزه ای را برای نفر اول در بخش مجموعه سازی عفاف و حجاب نیز انتخاب نماییم.
كریمی درباره نمایش آثار در این بخش، توضیح داد و بیان كرد: باتوجه به استقبال گسترده از بخش عفاف و حجاب در این دوره، پس از داوری، آثاری كه دارای رتبه های بالاتری باشند، انتخاب و در بخش عفاف و حجاب به معرض نمایش گذاشته می شوند كه پیش بینی ما نمایش نزدیك به ۶۰ یا ۷۰ اثر در این بخش است.
او تاكید بر محور "فر گلستان" را همچون مفاهیم كلیدی بخش عفاف و حجاب در این دوره خواند و اظهار داشت: طراحان در بخش مجموعه سازی با استفاده از مفاهیم منطقه گلستان و خراسان شمالی كارهای بسیار فاخری ارائه كرده اند كه سبب شده عملاً بخش حجاب دیدنی تر شود و بتوان اظهار داشت كه در سطح بین المللی ظاهر شده است، به همین خاطر من معتقدم كه بازدیدكنندگان امسال می توانند آثار متفاوت تری را شاهد باشند. بعنوان مثال در بخش مجموعه سازی، یكی از طراحان یك مجموعه ورزشی را با استفاده از المان های منطقه گلستان ارائه كرده كه در نوع خود اثر متفاوت و خاصی است و یك تغییر جدی در این بخش بشمار می رود برای اینكه تا امروز طراحان كمتر با استفاده از مفاهیم اینچنین به اجرای كارهایی از این دست پرداخته اند.
دبیر بخش عفاف و حجاب نهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر، تاكید خانواده را همچون مباحث محوری بخش مجموعه سازی خواند و بیان كرد: در بخش مجموعه سازی تاكید بسیار زیادی بر موضوع خانواده و نیازهای این بخش وجود داشت به همین خاطر شاهد آثاری هستیم كه موضوع خانواده را به صورت جدی مد نظر قرار داده اند و مباحثی چون جنسیت، جایگاه و حتی كمیت فرزندان نیز مورد توجه قرار گرفته است.
كریمی عملگرایی را همچون تفاوت های جدی این دوره با سال های پیشین خواند و اضافه كرد: در این دوره ما از طراحان خواستیم كه بجای ارائه آثار مصنوعی بیشتر بر آثار كاربردی تمركز كنند برای اینكه در این دوره شاهد حضور تولیدكنندگان از اتحادیه پوشاك هستیم كه كاملاً آمادگی خریداری طرح ها و تولید گسترده آنرا دارند بدین سبب امیدواریم كه در این دوره شاهد تولید و فروش آثار برتر جشنواره در سطح كشور باشیم.
او درانتها اشاره كرد: هدف ما در بخش عفاف و حجاب ارائه پوشیده ترین لباس های اسلامی است و امیدواریم كه امسال شاهد تحولی جدی در این بخش باشیم.
نهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر از ۲۴ تا ۲۹ بهمن ماه در بوستان گفتگو انجام می شود.1398/11/22
15:57:07
5.0 / 5
3786
تگهای خبر: آثار , جشن , جشنواره , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی