خواسته علی سرابی در ایام كرونایی تئاتر

خواسته علی سرابی در ایام كرونایی تئاتر به گزارش دست و هنر علی سرابی كه قصد داشت از دهم فروردین ماه نمایش «مرد بالشی» را به مدتی محدود در تالار وحدت اجرا كند، تصریح كرد باید نوبت اجرای همه گروه هایی كه نمایش هایشان به علت شیوع ویروس كرونا گرفتار وقفه شده، محفوظ بماند.


این بازیگر و كارگردان تئاتر در گفتگو با ایسنا افزود: قرار بود اجرای ما نخستین نمایش تالار وحدت در سال آینده باشد و بر مبنای قراردادی كه داشتیم، قرار بود از دهم فروردین ماه اجرا خویش را در این تالار آغاز نماییم اما به علت وضعیت ویژه ای كه پیش آمده، تمرین مان را متوقف كرده ایم و منتظر تصمیمات مدیران تئاتر هستیم.
سرابی افزود: طبیعتا این شرایط، همه مشاغل و اصناف را تحت تأثیر قرار داده و برای همه ما وضعیتی دشوار رقم زده است اما در هر حال باید چاره اندیشی نماییم و چاره ای برای برون رفت از این وضعیت بیابیم.
او كه قصد داشت این نمایش را با بازی نوید محمدزاده، حمیدرضا آذرنگ، بهرام افشاری و خودش روی صحنه بیاورد، اضافه كرد: طبیعتا همه ما می دانیم شیوع ویروس كرونا اتفاقی ملی است و می دانم آقای كرمی مدیر مركز هنرهای نمایشی در این مدت بسیار پیگیر وضعیت اجرای گروه های نمایشی بوده است و این را هم مایه شادمانی می دانم كه در تئاتر تعطیلی ها خیلی نظام مندتر از سینما رخ داد و حالا تمام اجراها و تمرین ها تعطیل شده است در صورتی كه در سینما و تلویزیون برخی گروه ها به فعالیت خود ادامه می دهند. اما انتظار و پیشنهاد من بعنوان یكی از گروه های در نوبت اجرا این است كه زودتر تصمیم گیری های لازم را برای مشخص شدن تكلیف گروه های نمایشی انجام دهند و به آنان اعلام كنند.
سرابی تصریح كرد: درست است كه در این وضعیت نمی توان تاریخ دقیقی را بعنوان زمان شروع به كار اجرای نمایش ها مشخص كرد ولی خواسته من بعنوان یك هنرمند این است كه این ابلاغیه از جانب اداره كل هنرهای نمایشی منتشر و به همه گروه ها اعلام گردد كه نوبت اجرای تمام نمایش ها محفوظ می ماند تا گروه های نمایشی دست كم این آرامش خیال را داشته باشند كه نوبت اجرای خویش را از دست نخواهند داد.
او با ابراز تاسف از شرایط حساس تر بعضی از گروه های نمایشی افزود: برخی از گروه ها مثل گروه من شرایط ویژه تری هم دارند؛ ما بازیگر مشترك داریم. نوید محمدزاده در نمایش «قهوه تلخ» آقای آتیلا پسیانی هم بازی دارد. به جز او یكی از بازیگرانم تعهد سینمایی دارد و دیگری تعهد تلویزیونی و خودم هم برای دو پروژه دیگر قرارداد دارم. ضمن اینكه تالار وحدت فقط 21 شب به ما نوبت اجرا داده است. این وضعیت، شرایط سخت تری را پیش روی ما قرار داده كه امیدوارم با تصمیمات بموقع مدیران تئاتری، این مشكلات برطرف شود.
بازیگر نمایش های «خشكسالی و دروغ» و «در انتظار گودو» خاطرنشان كرد: ما مركزی به نام مركز هنرهای نمایشی و تشكلی حدودا صنفی به نام خانه تئاتر و چند بنیاد و تالار نمایشی داریم و انتظار می رود همه اینها در كنار یكدیگر هر چه زودتر بابت این وضعیت به نتیجه ای برسند و این نتیجه گیری را به گروه های نمایشی اعلام كنند تا همه از این بلاتكلیفی نجات پیدا كنند.
سرابی همینطور خواهان همراهی خانواده تئاتر با یكدیگر شد و تصریح كرد: این فضای پیچیده ملی میهنی، نیازمند همدلی همه ماست. ما خانواده تئاتر هم می دانیم به تناسب وضعیتی كه پیش آمده، تفكر انسانی ایجاب می كند همه اجراهای نمایشی متوقف شود و طبیعتا این اتفاق پیشبینی نشده، جدول همه سالن های نمایشی را تغییر می دهد ولی خواسته من بعنوان یكی از كارگردان هایی كه نمایشم در نوبت اجراست، این است كه همه اجراها به تناسب این تعطیلی، عقب بیفتند و این مورد به صورت رسمی از جانب مدیران تئاتری اعلام گردد تا همه تكلیف مان را بدانیم چونكه هم اكنون همه گروه ها منتظرند و این انتظار درست نیست.
وی افزود: درست است كه در كشور ما یكسری مناسبت ها وجود دارد و بعضی گروه ها ترجیح می دهند در این مناسبت ها اجرای نمایش نداشته باشند ولی شرایط سال جاری متفاوت می باشد و خوب است همه بیشتر از قبل انعطاف و همدلی داشته باشند.
علی سرابی تصمیم داشت نمایش «مرد بالشی» نوشته مارتین مك دونا را برای بار دوم با بازی نوید محمدزاده، حمیدرضا آذرنگ، بهرام افشاری و خودش در تالار وحدت روی صحنه ببرد.
او تابستان سال جاری این نمایش را با همین گروه بازیگران در تئاتر شهرزاد روی صحنه برد و قرار بود پیش فروش بلیت دوره جدید اجرای این نمایش از 20 اسفند ماه آغاز شود كه به علت شیوع ویروس كرونا، تمرین این نمایش هم همچون دیگر آثار نمایشی متوقف گردید و گروه اجرایی در انتظار تصمیمات مدیران هنری هستند.
1398/12/12
19:28:53
5.0 / 5
3276
تگهای خبر: آثار , بازی , بازیگر , سینما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی