سرانجام هدیه دست ودلبازانه به هنرمندان چه شد؟

سرانجام هدیه دست ودلبازانه به هنرمندان چه شد؟ به گزارش دست و هنر حتما بسیاری از اهالی تئاتر یادشان است كه چهار سال پیش در مراسم «شب بازیگر» هدیه ای ویژه به برگزیدگان و داوران داده شد؛ هدیه ای كه با دست و دلبازی عجیب یك اسپانسر نصیب تئاتری ها شده بود و بعدها به افراد بیشتری هم تعلق گرفت، ولی اكنون كه چند سال گذشته، خبر می رسد كه هنوز كسی دستش به آن هدیه نرسیده است!


برای یادآروی بیشتر شاید بهتر است ماجرا را از همان شب مراسم مرور کنیم؛ ۱۱ اردیبهشت سال ۱۳۹۵، سالن اصلی تئاتر شهر، مراسم شب بازیگر به دبیری بهزاد فراهانی. از همان ابتدا عده ای از برگزار کننده های مراسم در آن شلوغی سالن که خیلی ها جایی برای نشستن نداشتند، یک آقای کراوات پوش را بسیار مورد توجه و احترام قرار می دادند و به شکلی در خدمت بودند تا جای مناسبی برای او و خانواده اش در ردیف های جلویی سالن پیدا کنند.
در میانه های مراسم زمانی رسید که این فرد با نام دکتر مرادی بعنوان اسپانسر جشن معرفی و اعلام گردید که او بدون هیچ چشم داشتی مقرر است به برگزیدگان و هم تعداد دیگری از تئاتری ها وام مسکن هدیه دهد. همینطور گفته شد که او از راه دخترش که بعدها مشخص شد دخترخوانده اش بوده، و به خاطر علاقه ای که به تئاتر و هنر داشته، این کار را کرده و یک موسسه فرهنگی هنری را هم با یکدیگر راه اندازی کرده اند.
همان شب برای بسیاری از حاضران در سالن، دادن چنین هدیه ای عجیب آمد و البته مبحث زمانی جالب تر شد که دخترخوانده آقای مرادی در گفت وگویی با ایسنا تصریح کرد که هدیه اصلا پرداخت وام و کمک هزینه نیست، بلکه مقرر است یک قطعه زمین به هر نفر - که شامل ۳۰۰ نفر می شدند - داده شود؛ یعنی ۳۰۰ قطعه زمین ۲۵۰ متری در دماوند.
در اینباره بهزاد فراهانی - دبیر شب بازیگر -به ایسنا توضیح داده بود که «این ۳۰۰ نفر فقط از اعضای خانه تئاتر و انجمن بازیگران نیستند، بلکه حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر از بازیگران تئاتر و هم تعدادی هم برگزیدگان جشن و حدود ۲۵ داور هستند. همینطور برخی دیگر از کسانی که این هدیه به آنها داده می شود، توسط خود اسپانسر و با بررسی هایی که انجام می دهد، انتخاب می شوند.»
او تاکید کرده بود: بخشی از انتخابی که انجام دادیم بر اساس خانه نداشتن و اجاره نشینی افراد بود. در واقع کسانی را انتخاب کردیم که دست شان تنگ است تا با فروش این قطعه زمین بتوانند مشکل شان را بابت خانه خود حل کنند.
این هنرمند بعد از طرح ابهام درباره چنین هدیه ای در گفتگو با مهر تاکید کرده بود: این زمین ها را از نزدیک رویت کردم و تحقیقات فراوانی در مورد این زمین ها انجام دادم. همینطور نزد دکتر مرادی رفتم و خواستم که اسناد این زمین ها را به من نشان دهد. زمین های مدنظر، زمین های موجهی هستند که البته افزون تر از چیزی هستند که به ما هدیه می شوند. البته به علت اینکه زمین ها هکتاری هستند، تا زمانی که اسناد تفکیک نشوند، سندی عرضه نمی گردد، بلکه در محضر پول سند گرفته و وکالت نامه ای عرضه می شود که در آن بخشی از این زمین برای صاحب آن تعیین شده است. به محض اینکه تعداد ما به حد نصاب قانونی برسد، اسناد تفکیک و عرضه می شوند.
به این ترتیب، تعدادی از کسانی که این هدیه به آنها تعلق گرفته بود راهی محضری در میرداماد می شوند تا با پرداخت ۱۵۰ هزارتومان، سند خویش را تحویل بگیرند.
ولی اکنون بعد از گذشت چهار سال از این ماجرا، بعضی از دریافت کننده های این هدیه می گویند که اولا هنوز سندی نگرفته و فقط یک هبه نامه در اختیار دارند و دیگر آنکه با پیگیری هایی که در محل انجام داده اند، گویا همین هبه نامه هم اعتباری ندارد.
یکی از این افراد به ایسنا می گوید، حدود یک ماه قبل برای پیگیری قطعه زمین خود و اینکه ببیند اصلا در چه منطقه ای است، به دماوند می رود و در پرس وجو از اهالی و بنگاه دارهای محل متوجه می شود که ماجرای این زمین ها که به عده ای هنرمند داده شده و قرار بوده تحت نام شهرک هنرمندان باشد، برای همه آشناست و کسی نیست که از آن بی اطلاع باشد؛ چون که به قول آنها چند سالی است خیلی ها در رفت وآمد بوده اند ولی هنوز نفهمیدند که زمین مورد نظر «شهرک» دقیقا در کدام محدوده است و سندی هم از آن ندیده اند. در آن منطقه شایع است که ستاد فرمان اجرایی امام (ره) روی این زمین ها که گویا مساحتی خیلی بیشتر از ۳۰۰ قطعه ۲۵۰ متری دارد، ادعایی داشته و برای پیشگیری از این اتفاق و آزادسازی اش، بخشی از آنرا به افرادی دیگر همچون هنرمندان واگذار کرده اند.
او که نامش نزد ایسنا محفوظ است، اضافه می کند: این زمین ها اصلا قطعه بندی نشده و در آنجا شنیدم که چند مورد خرید و فروش هم به اعتبار نام هنرمندان تئاتر برای این زمین های هدیه ای انجام شده و بعد خریدار متوجه شده که اصلا چیزی وجود ندارد و هبه نامه برایش ارزشی ندارد. البته پیگیری هایی هم انجام دادم تا با آقای مرادی تماس بگیرم اما موفق نشدم، ولی همان بنگاه دارها می گفتند اگر از سوی صنف خودتان (خانه تئاتر) اقدامی شود، می توان به نتیجه رسید.
پیگیری ایسنا از برخی افراد در رابطه با مراسم شب بازیگر در سال ۹۵ و اسپانسری که عرضه شد، به اینجا رسید که مالکیت و صداقت فردی که این زمین ها را هدیه داد تایید می شود، اما گویا پیگیری هایی از سوی اسپانسر باید انجام می شده که نشده است.
ضمن اینکه کانال اطلاع ر سانی مربوط به شهرک هنرمندان هم حدود هشت ماه است که غیرفعال شده است.
ایسنا یرای انتشار پاسخ از جانب خانه تئاتر که مسئول معرفی این اسپانسر به هنرمندان بوده و هم شخص محسن مرادی، آمادگی دارد.
منبع:

1399/06/14
11:31:13
5.0 / 5
1506
تگهای خبر: انجمن , بازی , بازیگر , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی