جوبجی این دفعه طعم زخم لودرها را از خودی ها چشید

جوبجی این دفعه طعم زخم لودرها را از خودی ها چشید «اگر اتفاقاتی را که این روزها در خوزستان رخ می دهد را برای نسل های بعدی تعریف نماییم، شوکه می شوند. مسؤول محلی یک شهر که خود متولی مستقیم حفاظت از میراث فرهنگی آن شهر است، دستور پر کردن ترانشه های دیرینه شناسی را می دهد. پیمانکارشان، یگان حفاظت میراث فرهنگی را که مسوول حفاظت از محوطه تاریخی است، کتک می زند و دقیقا لودرشان را از همان جایی که جاده نباید عبور کند، عبور می دهند. ماشین آلات شان را می برند و ترانشه های باستانی را پر می کنند!»


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، روزی که خبر می رسد استاندار خوزستان در نامه ای به وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام کرده « راه اندازی کارخانه قند با هدف حفاظت بهینه از اثر جهانی چغازنبیل و حرایم آن، به خارج از محدوده عرصه و حرایم این اثر جهانی منتقل می شود»، یعنی یک خبر خوب برای میراث تاریخی و جهانی کشور. اما درست در همان روز خبر از حرکت لودرهایی می رسد که ترانشه های دیرینه شناسی در محوطه ی تاریخی جوبجی را در همان استان پر می کنند تا جاده ای بزنند برای عبور ماشین های سنگینی که مقرر است نخاله های معادنِ فعالِ حریم جوبجی را جابه جا کنند.
داستانِ جوبجی (رامهرمرز) و تعرض به عرصه و حریم محوطه ی تاریخی آن قدیمی و حتی تکراری شده، چون اولین بار نیست که لودرها جوبجی را زیر پا می گذارند، محوطه ی باستانی جوبجی را در سال ۱۳۸۶ و به دنبال آغاز اجرایی کردن طرح کانال آب رسانی به دست آوردند، گنجینه ای بزرگ از یکی از پادشاهان عیلامی که کانالِ ۱۸۶ متری انتقال آب سببِ خیر شد و به حضور یاستان شناسان در جوبجی برای جستجوهای گسترده ای منجر گردید، کاوش هایی که گاها هنوز ادامه دارد، اما نکته ی جالب توجه، تغییر دیدگاه مسئولان شهری رامهرمز است که اجازه دادند تا مسیرِ احداثِ جاده برای عبور ماشین های معدن کاران از حریم درجه یک و عرصه ی محوطه ی جوبجی عبور کند.
در آن زمان با اعتراضات گسترده فعالان میراثی، کار متوقف گردید. اما اردیبهشت سال جاری و در حالیکه کمتر از یک سال از تعرض قبلی گذشته بود، باز هم لودرها را به عرصه ی جوبجی آوردند، هر چند آن اتفاق خیر یا بد به اتمام رسید، اما این دفعه با قوانین مدیریت شهری و بر مبنای مجوزی که می گویند شورای تأمین استان آنرا صادر کرده، ترانشه های باز شده در طول چند سال قبل برای به دست اوردن تاریخ جوبجی که حتی تابوت های باستانی این محوطه را در سالهای گذشته از ان ها به دست اوردند با خاک پر کردند.


هر چند مجوز ایجاد جاده برای عبور کامیون های معادنی که فعالیت شان چندان مورد قبول میراث فرهنگی هم نیست، در حریم درجه چندم جوبجی (که هنوز عرصه و حریم اش را متولیان میراثی به مدیریت استان ابلاغ نکرده اند)، اواخر مهرماه سال جاری صادر کردند، اما با قوانین و ضوابطی که اجازه نمی داد به عرصه و حریم جوبجی تعرض کنند، مجوز این کار را دادند. هرچند این اعتماد یک ماه بیشتر طول نکشید و برای جاده کشی از مجوز صادر شده و حریمی که برایش تعیین کرده بودند، پا را فراتر گذاشتند و تلاش کردند تا به مناطق باستانی جوبجی وارد شوند.
تا سرانجام دو روز گذشته یعنی ششم دی میراث فرهنگی استان مجوز صادر شده اش را باطل اعلام کرد؛ به علت همان تعرض. اما نخست شب گذشته - یک شنبه هفتم دی – لودر در محوطه گشته، سپس به علت تاریکی هوا از محوطه خارج می شود، ولی بار دیگر با روشنایی روز، بخشی از گمانه های کاوش شده توسط باستان شناسان را که به درخواست وزارت نیرو و برای ایجاد کانال آبرسانی کاوش می شدند، پر می کنند.
اما داستان به همین جا ختم نمی گردد، بلکه با دخالت نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی برای پیشگیری از این فاجعه، زد و خورد فیزیکی رخ می دهد. حالا جوبجی مانده و تاریخی که انگار بین ماندن و نماندنش هر روز برگه شانس بیرون می کشند.اگر این اتفاقات را برای نسل های بعدمان بگوییم شوکه می شوند
هادی احمدی – مدیر کل دفتر محوطه ها و بناهای تاریخی وزارتخانه میراث فرهنگی –در گفتگو با خبرنگار ایسنا، وقوع این اتفاق برای میراث فرهنگی را یک فاجعه و حرمت شکنی بد می داند.
او می گوید: متاسفانه نمی دانم چه اتفاقی در خوزستان در حال رخ دادن است، اگر اتفاقات این روزها را برای نسل های بعدی تعریف نماییم، شوکه می شوند. فرماندار یک شهر که خود متولی مستقیم حفاظت از میراث فرهنگی آن شهر است، دستور پر کردن ترانشه های دیرینه شناسی را می دهد؟!
احمدی ضمن اشاره به عملکرد فرماندار بهبهان در زمان وقوع اتفاقاتی که برای محوطه ی باستانی چگاسفلی در جریان بود، ادامه می دهد: در آن موقعیت، مشکلات را فرماندار بهبهان برطرف کرد، اما متاسفانه برای جوبجی، خود فرماندار دستور داده و مصوبه شورای تأمین گرفته اند و پیمانکارشان، یگان حفاظت میراث فرهنگی را که مسوول حفاظت از محوطه تاریخی است، کتک می زند و دقیقا لودرشان را از همان جایی که گفتیم جاده نباید عبور کند، عبور می دهند. عمدا همان جا ماشین آلات شان را می برند و ترانشه های باستانی را پر می کنند.
وی بیان می کند: این نوع رفتار نشان داده است که متاسفانه، آن مقام نمی داند فرماندار چه شهر و چه تاریخی در کشور خود است و دوستان دیگر هم به هر شکلی که می خواهند، با تپه ی باستانی رفتار می کنند.
احمدی با مطرح کردن این بحث که چطور پیمانکار و متولیانی که دستور انجام این کار را می دهند، می گوید: آن همه فضا را رها می کنند و برای عبور چند کامیون برای معادنی که فعالیت شان هم چندان مورد قبول میراث فرهنگی نیست، جاده را از نقطه ای عبور می دهند که نباید.

شکایت های حقوقی شروع شده و پیگیری می شوند
مدیر کل دفتر محوطه ها و بناهای تاریخی وزارتخانه میراث فرهنگی با تکیه بر این که اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان امروز دوشنبه ۸ دی و در زمان وقوع این اتفاق شکایت خویش را به دستگاه قضایی عرضه کرده است، اظهار می کند: از طرفی حتما از فرماندار خوزستان و مجری و پیمانکار این طرح هم به علت انجام چنین اتفاقی شکایت می نماییم.
هادی احمدی به این نکته هم اشاره می کند که متاسفانه مسئله این است که باید از شخصی شکایت نماییم که خود قانون است، زمانی از یک حفار غیرمجاز شکایت می نماییم، قانون بموقع پشت ما می آید، اما حالا در شرایط کنونی چطور ما از مجری قانون شکایت نماییم. معتقدم تا زمانی که مسؤولان این شهرها خود اعتقادی به حفظ میراث فرهنگی نداشته باشند و آن برایشان در اولویت نباشد، این کارها هیچ فایده ای ندارد.
وی به دستور شخص رئیس جمهور در زمان مطرح شدن عبور مترو از زیر میدان نقش جهان در اصفهان اشاره می کند که با وجود موافقت همه متولیان شهری اصفهان در آن زمان، رئیس جمهور اعلام نمود که «میراث فرهنگی در صدر همه مسائل است» و اجازه این کار را نداد، اضافه کرد: در آن شرایط، متاسفانه حالا و با این تصمیمات همه چیز را زیر سوا ل می برند.
او با تکیه بر ادامه دار بودن شکایت ها و روند پیگیری ها از جانب معاونت میراث فرهنگی وزارتخانه و مکاتبه ی مونسان با با وزیر کشور در ایام آینده می گوید: مبحث به هیچ وجه با یک شکایت تمام نمی گردد و آنرا تا آخرین وضعیت پیگیری می نماییم.بزرگترین آسیب، حرمت شکنی به محوطه ای مانند جوبجی بود
این مقام مسؤول در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، بزرگ ترین صدمه وارد شده به محوطه ی تاریخی جوبجی را «حرمت شکنی» این محوطه می داند و اظهار می کند: در نقطه ای که یک هموطن در زمین خود می خواهد نیم متر زیر زمین را پی کنی کند، قوانین و حتی میراث فرهنگی بر مبنای ضوابط خود اجازه نمی دهد، حالا مسؤولان با بولدوزر روی آثار می روند، معتقدم بی حرمتی به آثار تاریخی بیشتر از این نمی تواند اتفاق بیفتد.
منبع:

1399/10/09
12:54:18
0.0 / 5
1062
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی