ویژه دانشجویان دختر؛

افتتاح سامانه ملی نمایشگاهی مد و لباس

افتتاح سامانه ملی نمایشگاهی مد و لباس به گزارش دست و هنر سامانه ملی نمایشگاهی در زمینه توانمندی های دانشجویان دختر در زمینه مد، لباس و صنایع دستی با حضور معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده رونمایی گردید.به گزارش دست و هنر به نقل از وزارت علوم، در مراسمی با حضور معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از برنامه های این معاونت در حوزه زنان و دختران دانشگاهی رونمایی گردید.
در همین راستا از سامانه ملی نمایشگاهی در زمینه توانمندی های دانشجویان دختر در زمینه مد، لباس و صنایع دستی، پوستر چهارمین جشنواره ملی زن و علم (جایزه مریم میرزاخانی)، پوستر نخستین جشنواره فرهنگی، هنری و اجتماعی پروین اعتصامی و ۵ رویداد کمند رونمایی گردید.
در این نشست معصومه ابتکار با تشکر از اهتمام وزارت علوم بابت همکاری جدی در این دوره عنوان کرد: همکاری این دو دستگاه اجرایی از چند بعد برای ما اهمیت دارد، چون مبحث زنان و بحث خانواده هر دو مباحث فرابخشی است که برای پیش برد اهداف مان با بخش های مختلف، تفاهمنامه هایی را امضا کردیم که به بیشتر از ۲۰۵ موافقت نامه رسیده است.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده اضافه کرد: به طور عمده ما یک سری از سیاست های کلان را دنبال می نماییم، اول بحث عدالت جنسیتی و پس از آن بحث تحکیم خانواده مطرح است، که برای این دو محور اصلی تلاش ها و فعالیتهای گوناگونی تعریف شده که با دستگاههای مختلف اجرایی همکاری می نماییم تا این اهداف را پیش ببریم.
ابتکار در ادامه اظهار داشت: شاخصهای جنسیتی برای ما ملاک کار است و یکی از موضوعات مهم، مهارت خوب زیستن است که در این دوره با همراهی وزارت علوم و آموزش و پرورش در این مورد تمرکز کردیم چون بحث مهمی است.
وی با اشاره به اینکه در هر استانی که طرح کار مهارت و نوآوری اجرا شده، اظهار داشت: با اجرای این طرح ها ما می توانیم برای همه دختران دانش آموخته یک دوره ای را تعریف کرده باشیم تا بتوانند برای مهارت و کسب کار استفاده کنند و توجه کنید که هم اکنون همه جوان های ما می خواهند پس از دانشگاه و کسب مهارت در یک کاری ایفای نقش کنند و این دوره ها از این جهت قابل اهمیت است.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اضافه کرد: این مورد بر اعتماد به نفس آنها تاثیر دارد چون صرفا مطالب نظریه و نظری خیلی به مهارت های فردی نمی پردازد و بحث تکمیلی این طرح ها نمایشگاه های لباس صنایع دستی است که این ها مهارت های فردی را تقویت می کند که هم در بحث کلان و هم در ارتباط با خود نمایشگاه ها بسیار حائز اهمیت می باشد و از این طریق با عنایت به خلاقیت و هنر این دختران را تقویت می کند و سبب ایجاد هویت آنها می شود.
وی با اشاره به اینکه بحث هویت برای ما خیلی مهم می باشد و با این طرح فرصت می دهیم تا جوانان بر اصالت های ملی خود تأمل کنند، عنوان کرد: این اتفاق بسیار مهمی است و نکته این است که دانشجویان با این روش امیدوار می شوند و مهم ترین مساله برای نسل جوان دانشجو بحث امید است که ما بتوانیم نه آنکه به شکل شعاری بلکه به شکل عملی کارهای انجام دهیم که دانشجو فکر کند فرصت برای خوب زیستن و حضور در عرصه های مختلف اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی برای آنها فراهم است و از این جهت طرح های دانشگاهی بسیار اهمیت دارد.
معاون رئیس جمهور بیان نمود: سامانه ملی نمایشگاهی در زمینه توانمندی های دانشجویان دختر در زمینه مد، باید برای همه معرفی شود تا دانشجویان بتوانند از آن استفاده کنند و در آن نقش و فعالیت داشته باشید، امیدواریم استارتاپ های دانشگاهی و همه دانشجویان از آن استفاده کنند و گزارش خواهیم گرفت که استان ها چقدر توانستند دانشجوهای خویش را جهت شرکت در این سامانه مشارکت دهند و خود این مورد می تواند برای استان ها یک محل رقابتی باشد.
وی اظهار داشت: برای جشنواره پروین اعتصامی هم خوشحالیم که برگزار می گردد تا چهره ای مثل پروین اعتصامی برای دختران امروز بتواند الهام بخش باشد و با عنایت به نگاه بلندی که پروین در دوره خودش داشت و خیلی فراتر از زمان خودش را طی می کرد و اشعارش از ابعاد معنوی و اجتماعی و سیاسی قابل اهمیت بود و همین شخصیت باید برای نسل جوان ما گفته شود تا انتخاب های بهتری داشته باشند.
ابتکار اضافه کرد: وقتی از نسل جوان صحبت می نماییم با بررسی هایی که داشتیم چالش شکاف بین نسلی یکی از مسائل مهم می باشد برای همین گفت و گوی بین نسلی را قابل اهمیت می دانیم که باید در خانه و جامعه این توانایی تقویت شود و امیدواریم طرح سفیران فرهنگی به خوبی به این مورد بپردازند.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه خوشحالم که چهارمین جشنواره مریم میرزاخانی برگزار می شود، اظهار داشت: این یک اتفاق بسیار مهم می باشد و استقبال از آن در هیئت علمی و متخصصین در این سه دوره خیلی خوب بوده و به یقین با عنایت به این که ما شاهد رشد قابل توجه زنانه از هیأت علمی در دانشگاه ها هستیم و طبق گفته های وزیر علوم از ۲۷ درصد زنان در هئیت علمی به ۳۳ درصد رسیدند و در عرصه فناوری هم یونسکو اخیراً اعلام نموده که حضور زنان منطقه در این عرصه ها افزایش داشته که اینها قابل اهمیت است.
ابتکار در انتها ابراز امیدواری کرد اجرای این برنامه ها بتواند منجر به ایجاد الگوی ترویجی در میان دانشجویان پسر هم بشود.


منبع:

1400/01/27
15:57:20
0.0 / 5
380
تگهای خبر: آموزش , جشن , جشنواره , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی