به دنبال احتمال وجود قبر زكریای رازی در شهرری

ایجاد بنیاد رازی در ری تصویب گردید

ایجاد بنیاد رازی در ری تصویب گردید شورای عالی انقلاب فرهنگی با تصویب تاسیس بنیاد دائمی رازی در شهر ری، اعلام نمود که اساسنامه این بنیاد در اسرع وقت برای طرح و تصویب نهایی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین می شود.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، پس از ۴۹ سال از مطرح شدن باردیگر نظر حسین کریمان – تهران شناس – درباره دفن زکریای رازی در قبرستان قدیمی روستای فیروزآباد شهر ری و ایجاد هجمه هایی نسبت به آن اظهارنظر، که از قضا میراث فرهنگی بر رد آن تاکید بیشتری داشت تا تایید و برنامه ریزی برای مطالعات دیرینه شناسی در این محوطه تاریخی که قبرستان آن خود حکایت از قدمت طولانی آن دارد، پژوهشگران و ری شناسان خود دست به کار شدند و یکم اسفند سال قبل در جلسه ای با متولیان روستای فیروزآباد پیشنهاد کردند تا علاوه بر ایجاد دبیرخانه مستقل با موضوع رازی و ایجاد آرامگاهی در محدوده امامزاده شعیب در روستای فیروزآباد شهر ری، نه فقط پژوهش های مرحوم حسین کریمان را به نتیجه برسانند، بلکه جایگاه زکریای رازی در کشور و به ویژه در شهر ری به درستی نشان داده شود.
با گذشت این مدت زمان و برگزاری چندین جلسه دیگر، سرانجام در جلسه ای که یکم اردیبهشت ۱۴۰۰ در کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران در شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، «تاسیس بنیاد رازی در شهر ری» به تصویب رسید.
در این جلسه محمدرضا شمس اردکانی - دبیر کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران - با اشاره به اینکه شهر ری یکی از مهم ترین شهرهای حوزه تمدنی اسلام و ایران است، بر احیای مجدد این شهر در ابعاد فرهنگی، تاریخی، تمدنی و اجتماعی اصرار کرد و اظهار داشت: ساخت بنای یادمان برای زکریای رازی از کارهای بسیار ارزشمندی است که مورد تاکید کمیته فرهنگ و تمدن است.
او با اشاره به اینکه باید با برنامه ریزی های لازم از مصادره مشاهیر و دانشمندان بزرگ ایرانی جلوگیری نماییم، افزود: در همین راستا ساخت بنای یادمان و همین طور برگزاری بزرگداشت، گامی موثر در جهت معرفی و شناساندن این شخصیت های ایرانی به سایر کشورهاست.
سیدعلی یزدی خواه - نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و پردیس در مجلس شورای اسلامی - نیز گزارشی از اقدامات انجام شده در شهر ری برای تاسیس «بنای یادمان محمدبن زکریای رازی» ارائه کرد و اضافه کرد: برای ساماندهی وضعیت فعلی شهر ری بعنوان یکی از ۱۲ شهر کهن جهان و احیای شکوه مجدد آن اقدامات زیادی توسط دستگاه های مختلف در شهر ری در دست پیگیری است. از طرف دیگر تاسیس بنیاد رازی در شهر ری با هدف شناخت و معرفی خدمات این دانشمند بزرگ جهان اسلام و معرفی وی به دنیا مهم ترین اقدامِ در دست انجام است و برای تاسیس این بنیاد می توان از ظرفیت مجلس شورای اسلامی و کمیته فرهنگ و تمدن بهره برد.
احمد ابوحمزه - ری شناس و کارشناس مسائل تاریخ - هم بر ایجاد کتابخانه تخصصی رازی و موزه علوم و فنون رازی در کنار تشکیل بنیاد رازی اصرار کرد.
در این جلسه مشکلات دیگر ری نیز مورد بررسی قرار گرفت؛ حسن کریمیان - عتیقه شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران - در این نشست با اشاره به اینکه توسعه نامتناسب ری، این شهر را در معرض خطر قرار داده است، بر تاسیس یک پایگاه جهانی و ثبت جهانی این شهر باستانی اصرار کرد و افزود: برای حفریات مستمر ری باید ستادی با بودجه و اعتبار شهرداری تشکیل و برنامه سال آینده در این ستاد تدوین شود.
علی وطنی - مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور - نیز اظهار نمود: باید با هماهنگی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور یک کارخانه نوآوری رازی، در شهر ری تاسیس شود و مراکز و استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان در شهر ری راه اندازی شود که این امر نقش موثری در اشتغال جوانان شهر ری دارد.
در ادامه غلامحسین رحیمی - معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری - با اشاره به اینکه متاسفانه شخصیت علمی رازی در ایران کمتر مورد توجه قرار گرفته است، پیشنهاد داد: یک مرکز تحقیقاتی رازی پژوهی در شهر ری راه اندازی شود، که این مرکز می تواند چندین گروه پژوهشی داشته باشد که بطور تخصصی روی آثار و شخصیت اسلامی، ایرانی و بعد شیعی رازی کار کنند.1400/02/14
15:04:04
0.0 / 5
429
تگهای خبر: آثار , خدمات , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی