مدیر كل فرهنگ و ارشاد یزد:

پایتخت كتاب ایران از شهرداری انتظار بیشتری داشت

پایتخت كتاب ایران از شهرداری انتظار بیشتری داشت به گزارش دست و هنر یزد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با تکیه بر اینکه شهر پایتخت کتاب از دستگاه هایی مانند شهرداری انتظار تعامل بیشتری داشت، اظهار داشت: برای نهادینه کردن و تثبیت هویت کتابخوانی باید این فرهنگ به یکی از راهبردهای یزد تبدیل گردد.


«مجید جوادیان زاده» در گفتگو با خبرنگار ایسنا ضمن اشاره به اینکه بعد از تبدیل یزد به شهر پایتخت کتاب ایران از دستگاههای فرهنگی مانند شهرداری انتظار بیشتری در تعامل و همکاری داشتیم، اظهار نمود: انتظار داشتیم که در ساختار فیزیکی شهر المان ها و نشانه های کتاب بیشتر باشد و طرح هایی مشترک با شهرداری اجرا نماییم.
وی با بیان اینکه برای نهادینه کردن و تثبیت هویت کتابخوانی باید این فرهنگ به یکی از راهبردهای یزد تبدیل گردد، اضافه کرد: باید کتابخوانی بعنوان یکی از راهبردهای مهم فرهنگی محور تصمیمات دستگاههای مختلف خصوصاً دستگاههای فرهنگی باشد و اجازه حذف ساختار کتاب از آنها داده نشود.
جوادیان زاده از برگزاری سمپوزیوم ها و سایر برنامه های فرهنگی با همکاری شهرداری یاد کرد و اظهار داشت: دامنه پایتخت ملی کتاب، گسترده بود و همین گستردگی منجر به تعامل خیلی از دستگاه ها شد به صورتی که سازمان هایی مانند سازمان زندان ها همکاری چشم گیر و قابل توجهی داشتند.
وی ادامه داد: تجهیز کتابخانه مرکزی زندان و برگزاری دوره مربی کتابخوان در زندان یزد با همکاری بسیار خوبی انجام شده و همچنان تداوم دارد.
این مسئول با بیان اینکه در مورد ایجاد کتابخانه های شهری هم اقدام شد، اظهار داشت: هر چند کتابخانه با تعریف شهری در سطح شهر مانند اتوبوس ها انجام نشده اما در تجهیز مطب بعضی از پزشکان و بیمارستان ها، مغازه ها، نانوایی ها، آرایشگاه ها وبرخی از کافی شاپ ها مشروط به مطالبه آنان اقدام کردیم.
وی به اهدای کتاب به ادارات و سازمان ها، برخی سازمان های مردم نهاد و احزاب سیاسی ثبت شده اشاره نمود و اظهار داشت: هنوز هم در حال انجام اقدامات گوناگونی مانند راه اندازی نخستین کتابخانه تخصصی هنر شامل بخش هایی مانند موسیقی و نمایش هستیم.
جوادیان زاده به طرح اتوبوس کتاب فروشی سیار بخصوص در مناطق محروم و حاشیه ای شهرها اشاره نمود و اظهار داشت: متاسفانه شیوع ویروس کرونا، این برنامه فرهنگی را بسیار تحت تأثیر قرار داده و کمرنگ کرده است.
وی ایجاد باشگاه های کتابخوانی در مدارس را یکی از دیگر اقدامات شهر پایتخت کتاب ایران دانست و بیان نمود: تصمیم گرفتیم که در حوزه کتابخوانی بر سنین پایین سرمایه گذاری نماییم تا توان بیشتری برای باروری وجود داشته باشد بنابراین این اقدام را در مدارس یزد آغاز کردیم.
این مسئول ضمن اشاره به پشتیبانی از کسب و کارهای نوین وابسته به کتاب و کتابخوانی، خاطرنشان کرد: استارتاپ های کتابخوانی با همکاری ورزش و جوانان در مرکز پشتیبانی از کسب و کارهای اجتماعی فعالیت خویش را آغاز کردند که در همین راستا از جوانان و نوجوانان با استعداد و خلاق صاحب ایده در استارتاپ ها حمایت کردیم.
وی با بیان اینکه برنامه های تخفیف فصلی هم برای تسهیل خرید شهروندان در نظر گرفته شد، اظهار داشت: در این عرصه توانستیم در جایگاه بسیار قابل توجهی در سطح کشور باشیم.
وی علاقه و شوق مصرف کالای فرهنگی در یزد را بالا خواند و خاطرنشان کرد: برای گروه های خاص مانند باشگاه های کتابخوانی هم در حوزه تسهیلات، تخفیفات ویژه ای را برای خرید کتاب اختصاص دادیم.
جوادیان زاده با بیان اینکه ثبت شهری بعنوان پایتخت کتاب چشم اندازی در هویت بخشی به منطقه بویژه در معنای فرهنگی است، اظهار داشت: فرهنگ سازی، اقدامی طولانی و زمانبر است و هویت بخشی به یک مکان تحت عنوان پایتخت کتاب تنها قدم کوچکی برای اجرای برنامه های بلند مدت است.
وی با بیان اینکه به صورت کلی در پایه ی فرهنگی همه دنیا، انگیزه شهر و همگرایی نیروهای اجتماعی و فرهنگی موثر است، اظهار داشت: ما هم در کسب این عنوان نگاهمان را به آینده و کسب برندهای مرتبط دوخته ایم.
وی ضمن اشاره به اینکه یزد ظرفیت گسترده ای در بکارگیری نیروها و بخش های مختلف برای توسعه فرهنگ کتابخوانی دارد، اظهار داشت: ما توانستیم با همه گروه های اجتماعی ارتباط فرهنگی برقرار نماییم از گروه های مختلف سنی گرفته تا اقلیت های دینی، همگی در مجموعه این ارتباط گسترده قرار گرفتند.
وی رسیدن به شاخص ها و دستاوردهای شهر پایتخت کتاب را نیازمند زمانی طولانی دانست و اظهار داشت: باید در دراز مدت بسنجیم که در همه برنامه ها چه میزان به فرآیند و ساز و کارها به اهدافمان رسیدیم.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان البته با بیان اینکه کرونا خیلی از برنامه های فرهنگی شهر پایتخت کتاب را متوقف کرد، خاطرنشان کرد: البته تلاش کردیم در چارچوب برنامه های انلاین و مجازی فعالیتهای خویش را تداوم ببخشیم و دورهمی های کتابخوانی را به شیوه مجازی ادامه دهیم.
وی با بیان اینکه به دنبال اجرای اپلیکیشن جامع کتاب برای رفع اغلب نیازهای کتاب هستیم، اظهار داشت: تصمیم به عرضه خدمات و عرضه اطلاعات بروز در مورد کتاب در استان هستیم تا بتوانیم در عین عرضه خدمات انلاین به کاهش چرخه بیماری کرونا هم کمک نماییم.
وی با بیان اینکه در برهه شرایط کرونایی پشتیبانی از نویسندگان مغفول نماند، تصریح کرد: در این راستا، طرح اهدای کتاب به هنرمندان و نویسندگان و پشتیبانی از نویسندگان بومی و خرید کتاب از نویسندگان را برپایه ضوابط موجود دنبال کردیم.
جوادیان زاده اضافه کرد: پشتیبانی از مولفان و نویسندگان بومی با خرید بیشتر از ۸۰ میلیون تومان کتاب از نویسندگان یزدی با هدف کمک به چرخه نشر کتاب پارسال انجام شد.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با بیان اینکه برنامه های خرد زیادی در زمینه کتاب اجرا شده و همچنان در جال اجراست، اظهار داشت: رویکردهای خویش را خصوصاً برای حفظ این محور و اهداف با کسب عناوین مرتبط مانند تبدیل یزد به پایتخت صحیفه سجادیه دنبال کردیم و لازم است این برنامه ها در جهت حفظ و توسعه این عناوین و فرهنگ کتابخوانی گسترش پیدا کند.
منبع:

1400/02/26
19:31:23
0.0 / 5
341
تگهای خبر: خدمات , خرید , شهرداری , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی