مدیر كل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد

تشكیل كارگروه ملی جهت راهبری پروژه مركز تحقیقات فسیل شناسی ایران در مراغه

تشكیل كارگروه ملی جهت راهبری پروژه مركز تحقیقات فسیل شناسی ایران در مراغه به گزارش دست و هنر آذربایجان شرقی مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: کار گروه ملی جهت تکمیل پروژه مرکز تحقیقات فسیل شناسی مراغه تشکیل شده و قسمتی از بودجه مورد نیاز برای تکمیل این پروژه از محل اعتبارات ملی تامین می شود.


محمد مدادی در بازدید از مرکز تحقیقات فسیل شناسی شهرستان مراغه، اظهار داشت: این مرکز تحقیقات با اهمیت ترین مرکز تحقیقات فسیل شناسی ایران است و جستجوهای باستان شناسی در این شهرستان بسیار حائز اهمیت می باشد.
وی با اشاره به اینکه با گذشت چندین سال از شروع ساخت مرکز تحقیقات فسیل شناسی ایران در مراغه تخصیص اعتبار برای تکمیل این طرح ضروری می باشد، اضافه کرد: امسال بودجه مورد نیاز برای این تکمیل پروژه مرکز تحقیقات فسیل شناسی کشور از محل اعتبارات ملی تامین می شود و هماهنگی های لازم با سازمان برنامه و بودجه آذربایجان شرقی نیز انجام خواهد گرفت تا تخصیص بودجه استانی برای این مرکز نیز محقق شود.
حسن عباس نژاد مدیر کل اداره حفاظت از محیط زیست استان نیز در ادامه این بازدید، تخصیص بودجه را یکی از موانع پیشرفت این پروژه دانست و اظهار داشت: شهرستان مراغه، بهشت فسیل شناسان ایران است و منطقه فسیلی این شهرستان بعنوان اولین اثر ملی، طبیعی و فسیلی ایران‎ شناخته می شود، بدین جهت باید توجه ویژه ای به ظرفیت های علمی و توریستی این منطقه شود.
وی افزود: امسال با دستور ریاست عالی سازمان از محل اعتبارات ملی بودجه برای تکمیل پروژه مرکز تحقیقات فسیل شناسی کشور در مراغه تخصیص یافته است، ولی نیازمند تخصیص بودجه استانی نیز هستیم.
وی اضافه کرد: این پروژه می تواند محرک بسیار مهمی در مسائل توریستی، علمی، اجتماعی و اقتصادی برای شهرستان و استان باشد.
به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، تدوین برنامه مدیریت اثر طبیعی ملی فسیلی مراغه، تدوین ساختار و پیش بینی نیروی انسانی لازم برای مرکز و برگزاری همایش ملی تنوع زیستی دیرینه از مصوبات دیگر این جلسه بود.
افزودنی است، در این نشست که با حضور فرماندار مراغه، مدیر کل موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی، مدیر کل و معاونان اداره کل استان و نماینده برنامه ریزی استان و مسئولان شهرستانی برگزار شد، قرار شد تا کارگروه ملی با مشارکت مدیران و کارشناسان استانی وملی برای راهبری پروژه مرکز تحقیقات و موزه باستان شناسی تشکیل و برنامه ریزی و تامین اعتبار لازم برای تکمیل و راه اندازی مرکز صورت گیرد.
اثر طبیعی ملی فسیلی مراغه (بهشت فسیل شناسان) به مساحت ۱۰۲۶ هکتار بعنوان اثر طبیعی ملی در سال ۱۳۸۳ مصوب شده است و قسمتی از محدوده بزرگ فسیل دار کوهستانی سهند است که به لحاظ دارا بودن مناسب ترین محل برای عملیات اکتشافی بعنوان اثر طبیعی ملی پیشنهاد شده تا در کنار عملیات تحقیقاتی بطور دقیق حفاظت شود.
فسیل های مکشوفه در این منطقه شامل گونه های جوندگان، اسب سانان، گاو سانان، گوشتخواران( گربه سانان مثل ببر دندان شمشیری، کفتار، گرگ و خرس)، خانواده گوزن ها و زرافه ها، کرگدن، فیل ها و آنتیلوپ ها و … است که بعنوان بهشت فسیل شناسان مشهور است.
منبع:

1400/03/20
22:53:37
0.0 / 5
295
تگهای خبر: مد , موزه , همایش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی