در نشست دورخوانی كتاب از چیزی نمی ترسیدم مطرح شد؛

پیشنهاد یك نویسنده به دوستان و دشمنان حاج قاسم

پیشنهاد یك نویسنده به دوستان و دشمنان حاج قاسم به گزارش دست و هنر . نشست دورخوانی کتاب «از چیزی نمی ترسیدم» با حضور چهار نفر از نویسندگان و منتقدان ادبی در کتابفروشی به نشر تهران برگزار گردید.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، در ابتدای این جلسه، هر کدام از حضار بخش هایی از کتاب را روخوانی کردند و سمیه جمالی، شاعر و منتقد ادبی در سخنانی اظهار داشت: این روایت داستانی مستند را دیشب خواندم و واقعا احساس کردم که با یک نویسنده حرفه ای روبرو می باشیم و این به خاطر تأثیرگیری من از شخصیت حاج قاسم سلیمانی نیست. جملات کوتاه و ساده و حرفه ای که در کار نویسندگان به چشم می خورد، در این متن، قابل توجه است. این در حالیست که این متن به نیت کتاب نوشته نشده و با کمترین ویرایش، تبدیل گشته به کتابی که حالا در دستان ماست. متن این کتاب بسیار روان و راحت خوان است و با ساده ترین کلمات توانسته به خواننده تصویر بدهد. چیزی که خیلی توجه من را جلب کرد، تصویرهای بدیع و شفاف است، بدون اینکه احساس نماییم نویسنده برای عرضه تصاویر تلاش زیادی کرده است.
جمالی افزود: حاج قاسم به آسانی از دریچه نگاه کودکی اش بسادگی این تصویرها را به خواننده منتقل می کند و ما هم از خواندنش لذت بردیم. من شگفت زده شدم وقتی برخی تجربیات حاج قاسم در روستا را در این کتاب خواندم. در میان سیاستمدارها، کتاب های خاطرات زیادی دیده می شود اما بیشتر به حوادث و اتفاقات کاری اشاره دارند در صورتیکه نگاه حاج قاسم به زندگی در این متن، بسیار فراتر است و ما با یک روایت شیرین و گرم مواجه هستیم. پیشنهاد می کنم هر کسی با هر سن و سالی از این کتاب، بهره ببرد. من معمولاً وقتم را برای کتابی که وزن ادبی ندارد نمی گذارم اما این کتاب به لحاظ ادبیات هم بسیار قابل توجه بود.
محسن باقری اصل: قول می دهم که لذت زیادی ببرند
محسن باقری اصل، نویسنده و منتقد ادبی هم در این جلسه اظهار داشت: به همه عشاق حاج قاسم و به همه دشمنانش پیشنهاد می کنم این متن را بخوانند. ما در تشییع پیکر حاج قاسم گستره متنوعی از علاقمندان حاج قاسم را دیدیم و به همه آنها سفارش می کنم که این نوشته را بخوانند. من قول می دهم که لذت زیادی ببرند.
وی افزود: من حاضرم با هر نویسنده و منتقدی در هر کجای ایران درباره ادبیات این کتاب که فوق العاده است، گفتگو کنم. حاج قاسم به فرم سادگی پس از پیچیدگی رسیده است. حاج قاسم ادبیات را می فهمد و کمند آدم هایی که بتوانند صحنه ها را به این خوبی بنویسند. مثلا در جایی از کتاب، نویسنده موتیف وار رگه ای از ترس را بدون اینکه بخواهد به ژانر وحشت نزدیک بشود، پیش می برد. این روند خصوصا تا صفحه 46 کتاب ادامه دارد.

این منتقد ادبی افزود: نویسنده از زمانی که پشت مادرش بوده جهان را نظاره کرده و این نوع نگاه تا آخر متن جریان دارد. حتی بدخطی سردار به خاطر صدمه ای که به دستشان وارد شده بود هم زیبا و دوست داشتنی است. نویسنده بخش کودکی را خیلی خوب می بیند. ما با یک نویسنده بی سانسور مواجه هستیم که بسیار آشنایی زدایی دارد.

باقری اصل با اشاره به اینکه بسیاری از بزرگان پس از فوتشان به کلیشه تبدیل می شوند، اظهار داشت: این متن، نشان میدهد که نویسنده اش کلیشه نیست. حاج قاسم فیزیک را می فهمد و وقتی می نویسد، خودش را سانسور نمی نماید. حاج قاسم با چشمانش دقیق دیده است. مثلا روضه امام حسین را با نذری بعدش می بیند و اصلا خبری از مسائل متافیزیک نیست. این فرمی است که از آن حرف می زنیم. «مقاومت» با زندگی مقاومانه این آدم درست می شود که در کتاب می شود آنرا دید.

نویسنده کتاب «زندگی در ایام قرمز» اظهار نمود: ما توقع داریم کسی که تا سه سالگی شیر مادرش را می خورد، انسان لوسی باشد اما می بینیم که عکسش ثابت می شود. نویسنده در متن هم به رئال پایبند است و به جای اینکه بیاید و کارهای شبه نویسندگی بکند و از تشبیهات الکی استفاده نماید، از رئال زندگی بهره می برد و به دام ناتورالیست هم نمی افتد. پایه نویسندگی این است که از فیزیک شروع نماییم و پس از آن به شیمی و زیست برسیم و در این متن حاج قاسم، این روند دیده می شود.
باقری اصل همینطور اظهار داشت: این کتاب، یکی از بهترین کتاب هایی بود که در این چند سال خواندم. من به نویسنده تعصبی نداشتم اما وقتی خواندم واقعا غافلگیر شدم.

فاطمه مهرابی: اصلا توقع نداشتم!
فاطمه مهرابی، فعال فرهنگی و ادبی هم یکی دیگر از حاضران در این جلسه بود. وی در ابتدا اظهار داشت: ارزش و جذابیت این کتاب بیشتر بر محتوایش سوار است تا فرم. من اصلا توقع نداشتم این قدر جاذبه های نویسندگی را بینیم و برای کسی که روحیات جنگی دارد و کسی که تمام زندگی اش را فدای مقاوت کرده است، فرای تصور است.

وی ادامه داد: کتاب پر از تشبیه های زیبا است که نشان از دید ظریف ایشان به مسائل دارد. بسیاری از بخش های زندگی شان در کتاب جایشان خالی است اما مثلا اشاره به جسارت یک پاسبان به دختری که اتفاقا وضع حجاب خوبی هم نداشته و واکنش حاج قاسم به این اتفاق، نشان میدهد کتاب از نظر محتوایی هم آنقدر سنگین است که ما خیلی نمی توانیم در فرم آن غرق بشویم.
مهرابی افزود: نگاه محتوایی و تعصب و غیرت از جوانی در زندگی حاج قاسم وجود داشته و کسی که می خواهد سبک زندگی ایشان را ببیند، در این کتاب با کدهای مشخصی روبرو می شود.

این فعال فرهنگی اظهار نمود: کتاب، در روایتش ریتم خوب و تندی دارد. اما در حقیقت نصفه است و انگار که نصفش را می خوانیم و بخش دستنوشته ها اضافی است و مخاطب، غافلگیر می شود. ما منتظریم بقیه ماجراها را بخوانیم اما اینکه پس از صفحه 76 باردیگر همان متن تکرار می شود، جالب نیست. همانطور که حاج قاسم همه دل ها را تسخیر کرد، این کتاب هم آینه همان حالت است.

میثم رشیدی مهرآبادی: این نخستین و آخرین کتاب حاج قاسم است
میثم رشیدی مهرآبادی، نویسنده و خبرنگار هم در این جلسه ودرخوانی ضمن اشاره به تاریخچه شکل گیری کتاب «از چیزی نمی ترسیدم» اظهار داشت: قرار بود فروش این کتاب در یکی از کتابفروشی های تهران آغاز بشود و روز بعد به دست همه کتابفروشی های سراسر کشور برسد. توفیق این کار نصیب کتابفروشی به نشر تهران شد که نخستین محموله از کتاب به صورت مستقیم از چاپخانه به اینجا آمد. این کتاب که زندگی نامه خودنوشت حاج قاسم سلیمانی از کودکی تا 23 سالگی است، هنوز هم پس از چند ماه جزو آثار پرفروش در خیلی از کتابفروشی ها خصوصا کتابفروشی های به نشر در سراسر کشور است.

وی ادامه داد: چون نویسنده این کتاب در بین ما نیست و انتشارات مکتب حاج قاسم در زمان کوتاهی گرفتار تغییرات مدیریتی شد، در این چند ماه کمتر درباره آن بحث شده است. امیدواریم از اینگونه دورخوانی ها همچنان در کتابفروشی به نشر تهران اجرا شود.

رشیدی مهرآبادی افزود: این نخستین و آخرین کتاب نویسنده یعنی سردار حاج قاسم سلیمانی است و از این منظر، مورد توجه است؛ یعنی این نخستین و تنها باری است که به نام ایشان، فیپا صادر می شود. به نظرم اگر اتفاقات روزگار و شرایط منطقه اجازه می داد و حاج قاسم به مرحله بازنشستگی می رسید، حتما نویسنده می شد و نویسندگی را به صورت حرفه ای ادامه می داد.

میثم رشیدی مهرآبادی


منبع:

1400/04/08
12:42:54
0.0 / 5
272
تگهای خبر: آثار , فرهنگ , كتاب , مد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی