علی عسكری:

برنامه سازان خویش را ملزم به پاسداشت زبان فارسی بدانند

برنامه سازان خویش را ملزم به پاسداشت زبان فارسی بدانند به گزارش دست و هنر رئیس سازمان صداوسیما با تکیه بر پاسداری از زبان فارسی اظهار داشت: برنامه سازان تلویزیون و رادیو در گفتار و نوشتار، خویش را ملزم به پاسداشت زبان فارسی بدانند.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی سازمان صداوسیما، سامانه آموزش وب محور زبان فارسی «مینا» با هدف پاسداشت زبان و ادبیات فارسی با حضور عبدالعلی علی عسکری، رئیس صداوسیما و غلامعلی حدادعادل، رئیس بنیاد سعدی در بنیاد سعدی رونمایی گردید.
علی عسکری در این مراسم ضمن اشاره به اهمیت آموزش زبان و ادبیات فارسی تصریح کرد: آموزش زبان فارسی موضوعی ملی است که فراتر از مرزها باید به آن توجه کرد. زبان فارسی برآمده از تمدن کهن ایران است و یک دستاورد و سرمایه برای شکل دهی به تمدن جدید ایران اسلامی به حساب می آید.
او همینطور با اشاره به اینکه ملت ایران، ملتی تمدن ساز بوده است و زبان فارسی بعنوان زبان انقلاب می تواند یکی از ارکان این تمدن سازی باشد، خاطرنشان کرد: سبب خرسندی است که فرهیخته ای مانند دکتر حدادعادل در زمانه ای که این زبان از هر سو مورد تهدید است، در بنیاد سعدی حضور دارد و برای توسعه آن در خارج از مرزها تلاش می کند.
رئیس صداوسیما سپس ضمن اشاره به محبوبیت و علاقه مندی خیلی از متفکران و اندیشمندان به زبان فارسی متذکر شد: در دیداری که با اندیشمندان مرکز اسلامی در روسیه داشتم، متوجه شدم خیلی از اسناد و کتب معتبر آنها به زبان فارسی بوده و این نشان از قدمت حضور این زبان از شرق تا غرب دارد.
علی عسکری ضمن اشاره به راه اندازی شبکه روسی زبان در صداوسیما بیان نمود: آموزش زبان فارسی یکی از بخش های این شبکه خواهد بود و امیدواریم این آموزش در بخش های دیگر صداوسیما هم گسترش پیدا کند.
وی پاسداری از زبان فارسی را مهم دانست و تصریح کرد: در همه بخش های برنامه سازی رادیو و تلویزیون بر پاسداشت و حراست از زبان فارسی تاکید شده است و برنامه سازان در گفتار و نوشتار خویش را ملزم به پاسداشت زبان فارسی می دانند. همینطور رسانه ملی در بخش های فنی و محتوایی با بنیاد سعدی همکاری دارد و آمادگی خویش را برای ادامه این همکاری اعلام می کند.
علی عسکری در قسمتی دیگر با استقبال از تولیدات بنیاد سعدی در فضای آموزشی اظهار داشت: رسانه ملی با ایجاد یک شبکه تخصصی آموزش زبان فارسی بر بستر اینترنتی تلوبیون که بنیاد سعدی مدیریت آنرا بر عهده بگیرد، می تواند فضای مناسبی را در اختیار فراگیران زبان فارسی قرار دهد.
در ادامه این مراسم غلامعلی حداد عادل، رئیس بنیاد سعدی ضمن اشاره به دستاوردهای این بنیاد در پاسداشت و ترویج زبان فارسی اظهار داشت: یکی از مهم ترین وظایف ما آموزش زبان فارسی در آن سوی مرزهاست و فراگیر بودن زبان فارسی در خیلی از مناطق آسیا این امر را برای ما مهم کرده است.
وی متذکر شد: برای ما فارسی زبانان حضور زبان فارسی در هرجایی به مثابه حضور ایران است و تعلق خاطر ما به کسانی که دوست دارند این زبان را فرا بگیرند از همین مساله نشأت می گیرد.
حدادعادل سپس ضمن اشاره به خصوصیت های سامانه مینا توضیح داد: آزمون تعیین سطح استاندارد زبان فارسی در بستر وب، عرضه محتوای آموزشی در چهار مهارت خواندن، شنیدن، صحبت کردن و نوشتن، تقویت مؤلفه های تلفظ، واژه و دستور فارسی آموزان ازجمله امکانات این سامانه است؛ ضمن این که این سامانه مجهز به تشخیص صدا و گفتار برای اصلاح تلفظ فارسی آموزان، ارزیابی یادگیری در انتهای هر درس، برگزاری جلسات گفت وگوی هم زمان مجازی با مربی هم هست.
رئیس بنیاد سعدی همینطور ضمن اشاره به تدوین بیشتر از ۳۰ کتاب آموزشی در حوزه ادبیات فارسی بیان نمود: در یک دهه گذشته آموزش زبان رشته ای تخصصی در دنیاست و ما هم تلاش کردیم آموزش دادن زبان فارسی را به صورت تخصصی نگاه نماییم و ماحصل آن تولیدات مکتوب بنیاد سعدی است.
وی سپس با قدردانی از صداوسیما و توجه خاص آن به زبان فارسی بیان نمود: در این سال ها برنامه های رادیویی و تلویزیونی مناسبی در زمینه زبان ادبیات فارسی ساخته شده است و به صورت مشخص چند شبکه رادیویی و شبکه سحر به صورت اختصاصی به زبان فارسی پرداخته اند که جا دارد از رسانه ملی برای این اهتمام قدردانی کنم.
به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، در انتها این مراسم بعد از افتتاح سامانه آموزش وب محور زبان فارسی «مینا»، علی عسکری و حداد عادل با امضای دو کتاب «گام اول» و «مینا ۴» از این دو اثر رونمایی کردند.
منبع:

1400/06/22
23:42:58
0.0 / 5
234
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , تولید , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی