نتایج مرحله اول جایزه شاملو

نتایج مرحله اول جایزه شاملو به گزارش دست و هنر ه‍یأت داوران هفتمین دوره جایزه شعر «شاملو» در اطلاعیه ای برگزیدگان دو بخش «مدایح بی صله» و «هوای تازه» و همینطور راه یافتگان به دور دوم داوری این دوره از جایزه را معرفی نمود.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، در این بیانیه آمده است: «هیأت داوران مرحله اول هفتمین دوره جایزه «شعر احمد شاملو» ضمن سپاسگزاری از همراهی و استقبال شایان توجه شاعران و ناشران گرامی شعر به اطلاع می رساند سال جاری از میان آثاری که جهت شرکت در جایزه شعر شاملو ارسال شد، ۲۰۲ عنوان حائز شرایط شرکت در این دوره جایزه بود. داوران از اوایل خرداد تا آخرین هفته شهریورماه، یکایک مجموعه ها را بر اساس دانش نظری خود و هم با بذل توجه به معیارهای از پیش تعیین شده جایزه شعر شاملو بررسی کردند. احمد شاملو به سال ۱۳۴۳ در گفت وگویی با مجله اندیشه و هنر اظهار داشته بود: «نمی توانم تصور کنم که شعر اثر مستقیم زندگی نباشد یا چیزی باشد جدا از ضربه های زندگی. فکر می کنم شعر اصلاً صدای آن ضربه هاست.» از میان معیارهایی که داوران اولین مرحله این دوره جایزه شاملو بیشتر مورد توجه قرار داده اند هم میتوان به «نسبت داشتن شعر با تجربه زیسته شاعر و انتقال تجربه در شعر با تبدیل درک فردی به شعور عام، پیوند داشتن شعر شاعر با زندگی، با فرهنگ و با جامعه و زمانه اش، اهمیت روابط و آرمان های انسانی در عین شعارزده و تصنعی نبودن، برخورداری از منطق شاعرانه، داشتن ذهنیت شاعرانه و در عین حال تجرید و انتزاع صرف و در خدمت فرم نبودن» اشاره نمود.
همچون دوره پیش، دبیرخانه جایزه و داوران مرحله اول در نظر داشته اند تا در دو حوزه مدایح بی صله و هوای تازه هم منتخبینی را به علاقه مندان شعر و ادبیات معرفی کنند. «مدایح بی صله» برای قدردانی از شاعرانی که به رغم سال ها استمرار در کار شاعری و کیفیّت قابل ملاحظه شعرشان چنان که باید به جامعه معرفی نشده اند و «هوای تازه» برای معرفی شاعرانی نوپا که انتظار می رود شعرشان در آینده از ظرفیت های بیشتری برخوردار شود. مطابق رسم تازه نهاده، شاعران این دو حوزه در اولین مرحله انتخاب و معرفی می گردند و در مراسم پایانی جوایزی به ایشان اهدا خواهد شد.
منتخبین حوزه «مدایح بی صله»:
«به سایه»، هرمز علی پور، انتشارات کتاب هرمز.
«فرودگاه آه»، فرامرز سدهی، نشر سیب سرخ.
منتخبین حوزه «هوای تازه»:
«دیکتاتوری در سطرهای ابری»، زینب فرجی، نشر سیب سرخ.
«نهنگ حوض»، خالد عظیمی، انتشارات ایهام.
با عنایت به معیارهای گفته شده و بعد از بحث و تبادل نظر میان داوران، دوازده اثر به اتفاق آرا جهت شرکت در مرحله دوم هفتمین دوره جایزه شعر شاملو انتخاب گردید. هیأت داوران اسامی کتاب های راه یافته به دور دوم را به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر اعلام می کند:
«آمبرولا؛ خواهر گل های جهان»، نرگس برهمند، انتشارات نگاه.
«آن»، آرش خوشبخت، انتشارات فصل پنجم.
«اکسپرسیونیسم غمگین»، دیار مردان بگی، نشر مایا.
«جادونامه آنتالوس»، پریماه اعوانی، نشر افراز.
«چشم های تو روشن بود»، یاور مهدی پور، انتشارات مروارید.
«حراج حلاج»، محمد اسدی، انتشارات فصل پنجم.
«شیهه»، میثم متاجی، انتشارات مهر و دل.
«قهوه قجری در پاریس»، فرامرز احمری، انتشارات ایهام.
«کوچه ی دلفین ها»، مجیب مهرداد، انتشارات مهر و دل.
«مرا از حروف نامم نجات بده»، شهرام رستمی، نشر سیب سرخ.
«مرگ در صفحه ای سفید»، بهرام معصومی، نشر چلچله.
«یاقوت های کبود»، منصور مرید، نشر خوزان.
داوران مرحله اول هفتمین دوره «جایزه شعر شاملو»
رزا جمالی ـ علیرضا حسنی ـ عبدالعلی عظیمی
۱ مهر ۱۴۰۰»
همینطور به مناسبت اعلام نتایج مرحله اول جایزه شعر شاملو، مستندی با عنوان «در جدال با خاموشی» که مروری است بر شش دوره گذشته این جایزه از پنجم مهر روی سایت رسمی جایزه شعر شاملو به آدرس http: //www.shamlouaward.org
قرار داده خواهد شد.
منبع:

1400/07/01
11:44:33
0.0 / 5
285
تگهای خبر: آثار , شركت , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی