رییس فرهنگستان هنر با سخنگوی وزارت خارجه دیدار نمود

رییس فرهنگستان هنر با سخنگوی وزارت خارجه دیدار نمود در دیدار بهمن نامورمطلق، رییس فرهنگستان هنر، با سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه، رویکرد این فرهنگستان در عرصه دیپلماسی هنر تشریح شد.


به گزارش دست و هنر به نقل از روابط عمومی فرهنگستان هنر، با حضور بهمن نامورمطلق، رییس فرهنگستان هنر و سعید خطیب زاده، رییس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه و همراهی تعدادی از اعضای پیوسته و گروههای تخصصی فرهنگستان، هنرمندان و مدیران عرصه های فرهنگی و هنری، جلسه ای با موضوع «دیپلماسی هنر» یک شنبه، ۳۰ آبان در کتابخانه تخصصی فرهنگستان هنر انجام شد.
ابتدا بهمن نامورمطلق با اشاره به وظایف اساسنامه ای فرهنگستان هنر درباب توجه به نهادها و کارهای بین المللی در زمینه هنر، به تشریح رویکرد این فرهنگستان در تشکیل کارگروه دیپلماسی هنر پرداخت.
نامورمطلق از اهداف توجه ویژه به مقوله دیپلماسی هنر در فرهنگستان را «انتشار زیبایی شناسی ایرانی اسلامی»، «تقویت هویت هنری و تبادل و تعامل با کشورهای دیگر خصوصاً در زمینه نظری هنر»، «ارتقای اقتصاد هنر» و «صیانت از داشته های هنری فرهنگ ایرانی در خارج از کشور» برشمرد و درباب آنها توضیحاتی ارائه کرد.
رییس فرهنگستان هنر در همین زمینه اضافه کرد: تلفیق اسلام و ایران زیبایی شناسی منحصربه فردی ایجاد کرده که متأسفانه، به خوبی از آن استفاده نشده و تصویری که از ایران در جهان ترسیم شده بیشتر سیاسی است و تصویر فرهنگی ایران که مزیت جامعه ماست کمتر دیده شده است. امروزه، از سایر صنایع، مهاجرت به سمت صنایع خلاق و صنایع فرهنگی است. در هنر و اقتصادِ هنر مزیت های خوبی داریم که امید است بتوانیم به خوبی از آنها استفاده نمائیم.
او ضمن اشاره به کتاب های انتشار یافته در زمینه دیپلماسی هنر، دوسالانه های هنری جهان اسلام و همایش های مکاتب بینافرهنگی که توسط فرهنگستان هنر برگزار شده بود، خواهان استفاده از ظرفیت بزرگ هنر و خصوصاً فرهنگستان هنر در جهت اهداف عالی نظام با همکاری دولت، خصوصاً وزارت امور خارجه، شد.
سپس سعید خطیب زاده، معاون وزیر امور خارجه، کارهای فرهنگی و هنری را از اولویت های قطعی و جدّی وزارت امور خارجه بیان کرد و اظهار داشت: این اولویت برای ما اداری نیست و شناختی است و از باب شناخت هویت ایرانی، که تجمیع تمام ارزش ها و باورهای انباشته شده ملت است، به این مقوله نگاه می نماییم.
رییس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه اضافه کرد: نگاه ما در وزارت امور خارجه، توأمان، به ایرانِ سیاسی و ایرانِ فرهنگی است. با کمک فرهنگستان هنر، می توانیم به اندازه تمام نمایندگی ها و افرادی که در خارج از ایران امر نمایندگی را انجام می دهند، ایران را تکثیر نماییم و هر چقدر فرهنگستان هنر بخواهد کار کند، وظیفه ذاتی ماست که حمایت و کمک نماییم.
در ادامه، علیرضا اسماعیلی دبیر فرهنگستان هنر، حبیب الله صادقی رییس گروه تخصصی هنرهای تجسمی فرهنگستان، مجتبی رحماندوست عضو پیوسته فرهنگستان، عبدالحسین لاله رییس پژوهشکده هنرِ فرهنگستان، میثم یزدی دبیر علمی دیپلماسی هنر فرهنگستان، محمدرضا کارگر مدیرکل موزه های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مرتضی رضوانفر عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، احمد شاکری عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، محمدمهدی حیدریان و علیرضا تابش، اعضای گروه تخصصی سینمای فرهنگستان در سخنانی به بیان دیدگاه های خود درباب دیپلماسی هنر، توسعه فعالیت ها و همکاریهای هنری و فرهنگی در سطح بین المللی پرداختند.1400/09/02
23:43:45
0.0 / 5
283
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی