رئیس كمیته اجرایی نمایشگاه كتاب عنوان كرد

نمایشگاه مجازی کتاب پاسخی به ستاد کرونا بود

نمایشگاه مجازی کتاب پاسخی به ستاد کرونا بود به گزارش دست و هنر رئیس کمیته اجرایی سی و سومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران می گوید: ستاد کرونا از ما خواست تا جمعیت نمایشگاه را بشکنیم و نمایشگاه مجازی پاسخی به این خواسته بود.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، حسین صفری در نشستی با خبرنگاران با بیان اینکه سال جاری همکاری ناشران و تشکل ها با نمایشگاه کتاب خیلی ویژه بود، درباره برگزاری همزمان نمایشگاه مجازی و حضوری در اردیبهشت و امکان عقب انداختن زمان برگزاری نمایشگاه و کم شدن بازه زمانی آن اظهار نمود: همیشه و به شکل سنتی در تقویم برگزاری نمایشگاه دو پنجشنبه و جمعه را لحاظ می کردیم، سال جاری هم همین را برنامه ریزی کردیم.
رئیس کمیته اجرایی نمایشگاه سپس اظهار داشت: ما سال جاری اصل مبحث را بر روی «نمایش» گذاشتیم. اینکه فقط نمایش باشد و فروش در کار نباشد اما پس از کش و قوس های زیاد در شورای سیاستگذاری در نهایت تصمیم بر این شد که نمایشگاه به شکل قبل برگردد. خیلی برنامه ریزی خوب و مفصلی برای مبحث نمایش داشتیم، شرایط را هم دیده بودیم و وقت خوبی هم بر روی این طرح گذاشتیم. اما مسئله فروش که عنوان شد، باید اقتضائات را هم رعایت کنید. وجود روزهایی در تقویم برگزاری نمایشگاه که ما سابقه اش را هم داریم؛ نمایشگاه با یک چهارشنبه و پنجشنبه و جمعه آغاز می شود، باردیگر به شنبه و یکشنبه و دوشنبه آرامی می رسد و سه شنبه و چهارشنبه و پنجشنبه و جمعه ای که اوج می گیرد و مردم حضور پیدا می کنند.
او درباره نمایشگاه مجازی هم اظهار داشت: غیر از اینکه در نمایشگاه مجازی استان ها به کتاب دسترسی پیدا می کنند، نمایشگاه تمهیدی بود برای پاسخ به دوستان مان در ستاد کرونا. آنها به ما گفته بودند شما باید جمعیت نمایشگاه را بشکنید و کم کنید، حداقل تلاش شما این باشد که از شهرستان ها کمتر بیایند. این را به ما گفته و از ما خواسته بودند این اتفاق بیفتد. بنابراین مبحث نمایشگاه مجازی بیشتر عنوان شد و یارانه ها به سمت مجازی رفت تا تقاضای مردم را در مجازی داشته باشیم. برگزاری این دو نمایشگاه با یکدیگر کار سنگینی است.

حسین صفری در ادامه بیان نمود: افرادی که هم اکنون در صحن فضای مجازی و افرادی که در کف مصلی هستند، جمعیت واقعی نمایشگاه را می سازند، جمعیت واقعی نمایشگاه این نیست که این جا در مصلی می بینید. پس از کرونا اگر نمایشگاه مجازی نبود به شما قول می دهم تمام روزها به شدت شلوغ می بود. مجازی پاسخی به دوستان ستاد کرونا بود. حتی برای مهمانان خارجی هم تاکید کرده بودند مهمانان خارجی را به حداقل برسانید بنابراین در بخش خارجی مان هم با دست فرمان کندی جلو می رفتیم و در نهایت این دو مبحث نهایی شد و توانستیم این کار را انجام دهیم.

وی در ادامه اظهار داشت: عرض راهروها، تردد مردم، دسترسی ها، توزیع مردم و رعایت فاصله اجتماعی از دیگر خواسته های ستاد کرونا بود و آن چه را مقدور و شدنی بود، در نمایشگاه پیاده کردیم.
رئیس کمیته اجرایی نمایشگاه کتاب بیان نمود: دسترسی ها، عرض راهروها و ترددها از موضوع هایی بود که به آن توجه داشتیم و در وهله اول در بخش ناشران کودک این دسترسی را ایجاد کردیم و مجبور شدیم سالن دومی ایجاد نماییم. فضایی که برای کودکان در نظر گرفته بودیم کافی نبود، فضایی حدود چهارهزار مترمربع ایجاد کردیم. مجموعا بیشتر از ۹۰ هزار مترمربع در سه رواق شرقی، رواق غربی و شبستان اصلی برای نمایشگاه استفاده شد و ناشران همه زیر سقف هستند. این مورد یکی از اتفاقات مهم بود که بایستی جوانب آنرا دید.
به قول صفری، ناشران دانشگاهی رغبت بیشتری به حضور در فضای مجازی داشتند اما ناشران کودک بر مبنای نوع خدماتی که عرضه می کردند، تمایل شان به نمایشگاه حضوری بود.
وی همینطور اظهار داشت: رواق غربی را برای جانمایی ناشران دانشگاهی در نظر گرفتیم که قبول نکردند و گفتند ما همین جا کار را جمع و جور می نماییم.

او تصریح کرد: وقتی ناشر طعم نمایشگاه مجازی را چشید و دید که در آن جا می تواند به سادگی کتاب خویش را ارسال نماید، یارانه اش را بگیرد و یارانه پست را هم داشته باشد و از سویی هم یک سری افراد در بانک اطلاعاتی اش اضافه شوند که تا کنون خرید نداشته اند، سبب شد ناشران از فضای مجازی بیشتر استقبال کنند. باآنکه بخش فیزیکی هم خصوصیت های خویش را دارد.

او درباره نارضایتی ها و انتقادهایی که برای جانمایی ناشران کودک وجود دارد، اظهار نمود: در فضای مصلی سالن یک تکه که بتواند متراژ مفیدی به ما بدهد، فقط و فقط منفی یک رواق شرقی است که نزدیک چهار تا پنج هزارمتر مربع متراژ مفید می دهد اما بخش های دیگر ۲۵۰۰ مترمربع و ۳۵۰۰ مترمربع می دهند. هرجور که بخواهید از پازل شبستان دوری کنید، تنها جایی که می شود ناشران را مستقر کرد و سقف بالا سرش باشد، آن جاست. این را شفاف می گویم.

وی همینطور در توضیح تحویل دیرهنگام بنرهای غرفه ها اظهار داشت: ناهماهنگی به وجود آمد که درست هم هست. در این عرصه مقداری غفلت کردیم؛ غفلت از این جهت که بخشی که این کار را انجام می داد هماهنگی هایی شده بود اما این شرکت در نهایت تغییر وضعیت داد و تصمیمات این بخش با خلل روبه رو شد اما بلافاصله اقدامات لازم را انجام داده، تیم تشکیل دادیم. با توجه به این که در سالهای قبل هم ناهماهنگی پیش آمد کار را به تشکل های مجموعه واگذار کردیم.
صفری درباره کمبود مبلمان شهری در مصلی که مردم مجبور می شوند روی زمین بنشینند، هم اظهار نمود: ۱۸۰۰ مبلمان شهری آورده ایم اما جمعیت زیاد است که شما اگر همه جا را نیمکت بگذارید، کافی نیست. ما نتوانستیم به اندازه کافی نیمکت تهیه نماییم. چیزی که شهرداری قبول کرد و وارد صحن کرد و چیدمانی که کردیم، همین بود و در محیط های بالادستی و راه های منتهی به شبستان هم نیمکت گذاشته شده است.
حسین صفری درباره تمدید زمان برگزاری نمایشگاه هم بیان نمود: نمایشگاه مجازی ظرفیت واقعی خریدار و ناشر را برای ما مشخص کرد و چیزهایی را برای مشخص کرد که قبلاً شفاف نبود، اینکه اعتبار روی کار ملی افراد شارژ می شود و سال جاری هنوز امکان ثبت نام وجود دارد؛ اما زمان نمایشگاه فیزیکی در خلال هفت روز ثبت نام تمام می شد. هم اکنون اعتبار به شکل واقعی خرج می شود. نمایشگاه مجازی کتاب استقبال و قدرت خرید مردم و علاقه مندی های مردم را در نقاط مختلف مشخص کرد.
وی در ادامه به آمار فروش در نمایشگاه مجازی کتاب اشاره نمود و اظهار داشت: مجموعه سفارشات نمایشگاه مجازی کتاب تا ساعت ۱۰ بامداد روز سی ام ۳۵۲ هزار و ۸۲۷ سفارش بوده که از این میان ۲۷۳ هزار و ۲۹۰ سفارش به پست تحویل داده شده است. همینطور ۱۳۱ هزار و ۶۲۲ سفارش هم توزیع شده است. تهران مشهد و قم بیشترین خریداران نمایشگاه مجازی کتاب تهران بوده اند.
منبع:

1401/02/31
13:38:56
0.0 / 5
176
تگهای خبر: جشن , خدمات , خرید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی