کشف سفال های منحصربه فرد از بندر سیراف

کشف سفال های منحصربه فرد از بندر سیراف به گزارش دست و هنر باستان شناسان در بندر سیراف، گونه های منحصر به فردی از سفال های نوک اژدری شکل را که ویژه حمل مایعات از خلیج فارس به سایر نقاط دنیا بوده است، کشف کردند.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، سید مهدی آذریان ـ مدیر پایگاه ملی میراث فرهنگی بندر سیراف ـ ضمن اشاره به آغاز فصل جدید جستجوهای دیرینه شناسی در این بندر باستانی و آخرین نتایج به دست آمده، اظهار داشت: این فصل از کاوش ها با پشتیبانی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر از محل اعتبارات استانی با مشارکت دانشگاه تهران و مجوز پژوهشگاه و پژوهشکده دیرینه شناسی به سرپرستی محمد اسماعیل اسمعیلی جلودار انجام شد.
او ضمن اشاره به اینکه این کاوش در کنار مسجد جامع و قلعه ساسانی و با مطالعه روی دیگر آثار آن انجام شده است، اضافه کرد: بر مبنای شواهد موجود از جستجوهای دیرینه شناسی که در گذشته انجام گرفته، مسجد جامع سیراف به صورت مستقیم روی بخش هایی از قلعه دوره ساسانی ساخته شده است. بدین منظور کاوش در بندر باستانی سیراف با هدف بازخوانی جبهه شرقی مسجد جامع سیراف در ارتباط با صدر اسلام و قلعه ساسانی مدفون در زیر آن با ایجاد ترانشه ای به ابعاد ۵×۵ متر در امتداد برج گوشه شمال شرقی قلعه ساسانی و در مجاورت مسجد جامع سیراف شروع شد. بعد از آن به علت محدودیت فضا و برای شناخت بیشتر، ترانشه ای پیشرو با ابعاد ۲/۵×۴ متر گسترش یافت و در ادامه در بخش درونی ضلع شمالی قلعه ساسانی و در محلی که در سالهای گذشته برای انجام عملیات مرمتی و شناخت سازه آن، سونداژی حفر شده بود، گمانه ای به ابعاد ۱/۵×۲ متر با هدف بازشناسی پی دیوار و دوره های احتمالی قبلی آن، مورد کاوش قرار گرفت که نتایج اولیه آن حاکی از مهندسی دقیق ساسانیان در شناخت وضعیت سازه ای و زمین شناسی محل ساخت قلعه بوده و کاوش آن در مراحل پایانی تا رسیدن به خاک بکر ادامه یافت.
مدیر پایگاه ملی میراث فرهنگی سیراف اظهار نمود: فصل جدید کاوش در بندر باستانی سیراف به علت آخر زمان کاوش و وضعیت دشوار شرایط آب و هوایی در مستندسازی آثار، متوقف و مقرر شد در صورت موافقت دستگاههای متولی، ادامه آن در زمستان سال جاری تا به سرانجام رسیدن کاوش و رسیدن به خاک بکر ادامه یابد.

کشف یکی از دوربردترین گونه های سفالی خلیج فارس
محمد اسماعیل اسمعیلی جلودار ـ سرپرست کاوش بندر باستانی سیراف ـ هم با تشریح روند این کاوش اظهار داشت: نتایج اولیه کاوش در ترانشه اصلی نشان از شواهدی از استقرارهای در رابطه با دوره اسلامی تا قرن پنجم هجری با کارکرد مسکونی و صنعتی به همراه آثاری از دوره ساسانی شامل بخشی از دیوارهای اصلی در رابطه با قلعه ساسانی و در امتداد برج شرقی آن دارد.
به گفته او، به دست آمدن مدارکی از تولید سفال شامل توپی های کوره و سفال دفرمه شده نوع سبزآبی یکی از نتایج جالب توجه این فصل است.
این دیرینه شناس اضافه کرد: هرچند باستان شناسان غربی، همچون «درک کنت» منشاء این سفال ها را کشور عراق برشمرده اند، اما فراوانی این گونه سفالی در سیراف و بقایای به دست آمده از کوره در این فصل و هم شواهد قبلی به دست آمده از بندر باستانی بی بی خاتون یا همان نجیرم نشان داده است منشاء تولید این گونه سفالی سواحل خلیج فارس بوده است.
اسمعیلی جلودار اظهار داشت: این گونه سفال یکی از دوربردترین گونه های سفالی خلیج فارس است که به نظر توسط دریانوردان پارسی بخصوص سیرافی به بنادر دریای عمان، شرق افریقا، چین و حتی ژاپن صادر می شده و نمونه های سالم این ظروف علاوه بر سیراف از بنادر و محوطه های پاکستان، چین و دیگر نقاط جهان به دست آمده و در موزه های این کشورها نگهداری می شود.
سرپرست کاوش بندر سیراف افزود: از گونه های سفالی دیگر به دست آمده در این فصل از کاوش سیراف میتوان به نمونه سفال های نوک اژدری شکل که ویژه حمل مایعات از خلیج فارس به سایر نقاط دنیا بوده، اشاره نمود که نمونه های آن بخصوص در بنادر هندوستان، سریلانکا و نوع کتیبه دار آن به زبان پهلوی ساسانی از تایلند و کشتی مغروقه کاوش شده در سورینام و هم سایر بنادر باستانی دنیا به دست آمده است.


او همینطور ضمن اشاره به کشف سفال نوع چینی از گونه «چانگشا»، بیان نمود: همگی این ها نشان از جایگاه تجاری بزرگ سیراف در تعامل با شرق دور، هندوستان و افریقا دارد.
اسمعیلی جلودار اظهار نمود: به دست آمدن مواد فرهنگی شامل قطعات ظروف از جنس شیشه، فلز، سنگ و هم موادی همچون خاکستر، زغال و بخصوص استخوان انسانی و حیوانی از این کاوش و برنامه ریزی برای مطالعات میان رشته ای این آثار نوید نگاهی جدید در تحلیل زیستی ایرانی ها در این بندر دارد.

کاوش های سیراف ۱۵ سال متوقف شده بود
نصرالله ابراهیمی ـ معاون میراث فرهنگی استان بوشهر ـ هم اظهار داشت: جستجوهای دیرینه شناسی سیراف بعد از وقفه ای ۱۵ ساله شروع شده و مقرر است این کاوش ها به صورت منظم با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی استان بوشهر، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، پژوهشکده دیرینه شناسی و گروه دیرینه شناسی دانشگاه تهران تداوم یابد.
به گفته او، توسعه شهری سیراف در عرصه این بندر باستانی و ساخت وسازهای گسترده در آن مهم ترین مشکل این بندر باستانی و جهانی ایرانی در خلیج فارس است که در صورت بی توجهی مسؤولان شهری نابودی کامل آن، دور از انتظار نیست.
ابراهیمی بیان نمود: این بندر از منظر دیرینه شناسی هم ردیف شهرهای باستانی دنیا نظیر پومپئی ایتالیا است با این تفاوت که متاسفانه تمام عرصه آن مورد تجاوز قرار گرفته است و وضعیت آن بگونه ای است که حفاظت و پژوهش های دیرینه شناسی در آن امری ضروری و ضرورت توجه به زیرساخت های گردشگری آن بخصوص در مبحث گردشگری فرهنگی، دریایی و طبیعی دوچندان است.
بنابر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، برنامه مطالعاتی جستجوهای دیرینه شناسی در بندر باستانی سیراف با افق پنج ساله و با هدف ساماندهی و روشن کردن زوایای مبهم این بندر بین المللی کهن پارسی از جانب اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر در دست اقدام است.

1401/03/30
09:07:29
0.0 / 5
185
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی