حسین كشفی خوانساری :

هرچه دارم از بازیگری است

هرچه دارم از بازیگری است دست و هنر: حسین کشفی اصل که این روزها بصورت همزمان در دو نمایش مختلف بازی و کارگردانی می کند، می گوید تجربه بازیگری سبب می شود در هنگام کارگردانی، بیشتر بازیگرانم را درک کنم.


او که بتازگی اجرای نمایش «لئوناردو داوود نژاد» را در تالار انتظامی خانه هنرمندان ایران آغاز نموده است، در گفتگو با ایسنا توضیحاتی درباره ی این نمایش ارائه می دهد.
کشفی که این روزها مشغول بازی در نمایش «پرسپکتیو» کار محسن میرزاخانی هم هست، درباره ی سختی ها و جذابیت های حضور همزمانش در دو نمایش می گوید: تجربه بسیار جذابی است. در 22 سالی که در تئاتر فعالیت می کنم، برایم پیش آمده که بطور همزمان در دو نمایش بازی کنم که خیلی جذاب است. با اینحال به سبب سختی هایش همیشه تلاش می کنم از این مساله دوری کنم. اما تجربه همزمانی بازی و کارگردانی نخستین بار است که برایم رخ داده که خیلی هم شیرین است.
او ادامه می دهد: این روزها ساعت 7 برای کارگردانی نمایش «لئوناردو داوودنژاد» در تالار انتظامی خانه هنرمندان هستم و پس از آن هم با بازی در نمایش «پرسپکتیو» در تماشاخانه شهرزاد روی صحنه می روم و حال آنکه دغدغه هایم در این دو نمایش کاملا متفاوت می باشد.
کشفی اضافه می کند: با همه اینها همیشه اول خودم را بازیگر می دانم و بعد کارگردان. کارگردانی من در تئاتر برمبنای داشته های بازیگری ام است. در کارگردانی ادعای عجیب و غریبی ندارم ولی خوشبختانه همیشه تجربیات شیرینی دراین زمینه داشته ام. عمدتاً کسانی که کارگردان هستند، اگر بازیگری را دنبال کرده باشند، درک بهتری از بازیگران خود دارند.
او درباره ی انتخاب نام نمایشش و ارتباط احتمالی این عنوان با علیرضا داودنژاد، کارگردان سینما توضیح می دهد: اتفاقا هفته گذشته یکی از دوستان تماس گرفت و درباره ی انتخاب این نام پرس و جو کرد. باید توضیح بدهم که این فقط یک تشابه در نام خانوادگی است و خوشحالم که در یکی از شب ها میزبان آقای داودنژاد و خانواده ایشان باشیم ولی نمایش ما درباره ی ایشان نیست.
کشفی اضافه می کند: نویسنده این نمایش، محسن میرزاخانی، دوست 25 ساله من است که از دوره هنرستان صدا و سیما با هم رفیق هستیم. سه سال پیش این نمایشنامه را با برداشت آزادی از نمایشنامه هنر یاسمینا رضا نوشت که البته نام دیگری داشت. این نام به پیشنهاد من برگزیده شد چون نام قبلی نمایش طولانی بود ولی من بهتر دیدم این نام را انتخاب نماییم که نام نقاش یک تابلوی نقاشی است و یک نقاش دورگه ایرانی آمریکایی است و معتقدم این نام هم کنجکاوی برانگیز است و هم پرسش برانگیز.
کشفی در پاسخ به این پرسش که از اجرای نمایشش در این مقطع زمانی چقدر رضایت دارد، توضیح می دهد: قرار بود این نمایش تابستان گذشته روی صحنه برود که با تعطیلات کرونائی همزمان شد. چند ماه پیش برای اجرای نمایش «تجربه های اخیر» در تئاتر شهر نوبت اجرا داشتم و حالا هم که مشغول اجرای این نمایشم که البته گروه بازیگران آن نسبت به سال قبل کاملا تغییر نمود.
او ادامه می دهد: در شرایطی زندگی می نماییم که حتی نمی توانیم یک ساعت بعد را پیش بینی نماییم و همیشه فردایی نامعلوم پیش رو داریم. شخصا معتقدم اگر فرصتی برای کار هست، باید غنیمت شمرد. به عنوان نمونه دوشنبه هفته پیش اصلا نمی توانستیم اتفاقات چند روز اخیر را پیش بینی نماییم. بنا بر این خودرا به شرایط می سپارم چون نمی توانیم منتظر شرایط ایده آل بمانیم برای اینکه هیچ گاه این اتفاق نمی افتد.
کشفی با اعلان اینکه نمایشش یک کمدی شیرین با مدت زمان حدودا 50 دقیقه است، می افزاید: اهتمام کرده ایم یک کمدی اجرا نماییم که هم حرفی برای گفتن داشته باشد و هم خانواده ها در کنار یکدیگر بتوانند آنرا تماشا کنند چون خیلی از کارهایی که به اسم کمدی اجرا می شوند، طوری نیستند که اعضای خانواده بتوانند کنار هم به تماشای آنها بنشینند.
نمایش «لئوناردو داوودنژاد» نوشته محسن میرزاخانی و کار حسین کشفی اصل با بازی فرید رحمتی، محسن رضوی نیا، میلاد کرباسی هر روز ساعت 19 در تالار انتظامی خانه هنرمندان ایران روی صحنه می رود.
منبع:

1401/06/30
10:02:58
0.0 / 5
172
تگهای خبر: بازی , بازیگر , سینما , مد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی