۳ خاصیت مطلوب در زمان ظهور

۳ خاصیت مطلوب در زمان ظهور به گزارش دست و هنر، یک کارشناس مسائل دینی با اشاره به خاصیت های مطلوب در زمان ظهور اظهار داشت: در زمان ظهور حضرت مهدی (عج) در سراسر دنیا شاهد گسترش عدالت، فراوانی نعمت و شکوفایی عقل خواهیم بود. در حقیقت با حضور ایشان دولت کریمه شکل می گیرد، دولت کریمه، آن دولتی است که دیگر در آن فقیر، بیکاری و فساد وجود ندارد، ظالمان و ستمگران در آن نمی توانند حق مظلوم را استثمار کنند و ثروت خودرا چند برابر کنند، در آن دولت دیگر آمریکا و اسرائیلی وجود نخواهد داشت تا در حق مظلوم ظلم کنند.


حجت الاسلام مهدی یعقوبی گیلانی ـ مدیر موسسه منبر آسمانی ـ در گفت و گو با ایسنا، در مورد اهمیت استفاده از ابزارهای هنری برای نشان دادن شخصیت منجی عالم و آنچه در آخرالزمان اتفاق خواهد افتاد، اظهار داشت: در کمپانی فیلم سازی هالیوود در سال بیش از ۷۰۰ فیلم برای سراسر دنیا ایجاد می شود که ۶۰ درصد فیلم ها درباره ی آخرالزمان است. اما آیا می دانستید فیلم های آخرالزمانی هالیوود جزو ۵۰ فیلم برتر و پرفروش سینمای جهان تا به امروز هستند. فیلم هایی مثل آواتارا، بتمن، مرد عنکبوتی و پیشگویی های نوستراداموس و....
فیلم های آخرالزمان و مهدویت
این کارشناس مسائل دینی تصریح کرد: مهم ترین ابزارهای فرهنگ سازی در جوامع بشری ابزار رسانه و هنر است. این ابزارها به قدری تأثیرگذارند که توانایی رشد و ارتقای جامعه و یا استحاله آنرا دارا هستند. ابزارهایی که سال هاست دشمنان اسلام توانسته اند نهایت بهره برداری در راستای اهداف ددمنشانه و خصمانه خودرا داشته باشند، اما جبهه حق بطور شایسته و بایسته نتوانسته از این ابزارها برای تقویت جبهه خود در امتداد مهدویت و امر ظهور استفاده لازم را داشته باشد.
حجت الاسلام یعقوبی گیلانی اشاره کرد: در صورتیکه رکود پرفروش ترین فیلم های کشورمان را فیلم های زرد شکل می دهند، حالا ژانرهای آخرالزمانی رکورددار سینمای غرب هستند.
بگفته وی پرداختن به مهدویت و زمینه سازی امر ظهور جزو اهداف عالی مسئولان نظام باید باشد و عدم پرداختن به آن از خیانت های عظیم و سهمگین است.
ریشه سستی در یاری رسانی به امام عصر
این کارشناس مسائل مذهبی بیان کرد: این که سینمای غرب دراینگونه مسائل خیلی جلوتر از ماست شکی در آن نیست برای اینکه آنها دراین زمینه ها واقعا هزینه های هنگفتی می کنند که شنیدن ارقامش تعجب برانگیز است اما سوال این است چرا ما شیعیان ظهور و فرج مولایمان حضرت ولی عصر(عج) را جدی نگرفته ایم و خیلی آرام آرام داریم قدم برمی داریم. البته جواب سوال این است که ما هنوز معنای انتظار را به خوبی درک نکرده ایم.
۲ مدل انتظار
حجت الاسلام یعقوبی گیلانی در ادامه اشاره کرد: انتظار به دوگونه ی انتظار ناکارآمد و انتظار کارآمد تقسیم می شود؛ انتظار ناکارآمد که نخستین نوع انتظار است، انتظاری است که متاسفانه بسیاری از افراد جامعه ما را درگیر خود کرده است و حتی روی خواص هم اثر گذاشته است. این نوع انتظار برگرفته از دو نوع تفکر ترویج اباحه گری برای تعجیل در ظهور و ترویج انفعال و گوشه گیری در زمان ظهور است.
وی اشاره کرد: در یک کلام این مدل انتظار به منتظر امام عصر(عج) می گوید: آقای منتظر سر جایت بنشین، از تو کاری بر نمی آید، اینقدر جامعه بهم ریخته است که کاری از دست بزرگتر از تو هم بر نمی آید. فقط و فقط یک نفر می تواند گره ها را باز کند و آن هم خود حضرت حجت می باشد پس فقط یک گوشه بنشین و دعا کن حجت خدا بیاید. رشته کار از دست همه در رفته است.
در انتظار تابستان و طلوع خورشید
این کارشناس مسائل دینی ابراز کرد: آنانی که تمام وجودشان را انتظار فعال و کارآمد فراگرفته است به این دسته با یک مثال جواب می دهند و می گویند این حرف شما درست نیست برای اینکه همه ما در زمستان منتظر رسیدن فصل بهار و تابستان هستیم ولی با اینحال هیچ کدام در زمستان در سرما به سر نمی بریم و اهتمام می نماییم با روشن کردن یک وسیله گرمایشی مثل بخاری خودرا گرم نگه داریم و یا بطورمثال هرشب منتظر هستیم تا خورشید طلوع کند و روز جدیدی را شروع نماییم ولی با اینحال شب را در تاریکی به سر نمی بریم بالاخره در خانه چراغی را روشن می نماییم یعنی این درست نیست که بگوییم خود آقا بیاید تا کارها را درست کند بلکه ما به استقبال او می رویم و برای یاری او قدم بر می داریم و خودرا در زمستان و تاریکی پیش از ظهور حبس نمی نماییم و نمی گوییم که ما چرا چراغ روشن نماییم و یا بخاری را راه بیاندازیم.
حجت الاسلام یعقوبی گیلانی افزود: منتظران حقیقی بدنبال تغییر وضعیت موجود و قدم برداشتن برای رسیدن به وضع مطلوب یعنی زمان ظهور حضرت ولی عصر(عج) می باشند. حتما سوال می کنید مگر چه اتفاقی می خواهد در زمان ظهور بیافتد که این منتظران سر از پا نمی شناسند و شبانه روز درحال فعالیت هستند.
۳ خاصیت مطلوب در زمان ظهور
گسترش عدالت
وی اظهار داشت: نخستین خاصیت زمان ظهور که با آمدن حضرت حاصل می شود گسترش عدالت است، به این معنا که با ظهور حضرت تمام دنیا از عدالت واقعی برخوردار می شود، عدالت یعنی هرچیزی را جای خود قراردادن است اگر مقداری در معنای عدالت تفکر نماییم متوجه می شود چه آثار و برکاتی در عدالت نهفته است که با ظهور حضرت نمایان می شود، عدالت است که سبب ریشه کن شدن فقر، بیکاری، فساد، اختلاس، ربا و دزدی می شود با عدالت است که دولت کریمه محقق می شود.
دولت کریمه
این کارشناس مسائل مذهبی افزود: در دعاهایی که در ماه مبارک رمضان خوانده می شود به خداوند می گوییم «اللَّهُمَّ إِنَّا نَرْغَبُ إِلَیْکَ فِی دَوْلَةٍ کَرِیمَةٍ تُعِزُّ بِهَا الْإِسْلَامَ وَ أَهْلَهُ وَ تُذِلُّ بِهَا النِّفَاقَ وَ أَهْلَهُ / خداوندا آرزومند دولت کریمه از جانب تو هستیم تا بوسیله آن اسلام و اهل آن عزت یابند؛ نفاق و اهل آن ذلیل شوند».
حجت الاسلام یعقوبی گیلانی اظهار داشت: دولت کریمه آن دولتی است که دیگر در آن فقیر، بیکاری و فساد وجود ندارد، ظالمان و ستمگران در آن نمی توانند حق مظلوم را استثمار کنند و ثروت خودرا چند برابر کنند، در آن دولت دیگر آمریکا و اسرائیلی وجود نخواهد داشت تا در حق مظلوم ظلم کنند.
فراوانی نعمت
وی اشاره کرد: دومین خاصیت زمان ظهور امام زمان(عج) نازل شدن برکات آسمان و زمین است؛ به شکلی که در روایت از پیامبراکرم(ص) نقل شده است که فرمودند، تَتَنَعَّمُ أُمَّتِی فِی زَمَانِهِ تَنَعُّماً لَمْ یتَنَعَّمْ مِثْلَهُ قَطُّ الْبَرُّ مِنْهُمْ وَ الْفَاجِرُ یُرْسِلُ السَّمَاءَ عَلَیهِمْ مِدْرَاراً وَ لَا تَحْبِسُ الْأَرْضُ شَیئاً مِنْ نَبَاتِهَا/ امت من در زمان ظهور به شکلی از نعمت های الهی برخوردار می شود که انسان های خوب و بد دنیا، چنان موقعیتی را هیچ گاه به خود ندیده اند. آسمان با کمال سخاوت باران خویش را فرو می ریزد و زمین گیاهان خودرا می رویاند و همه جا سبز و خرم و آبادان خواهد شد. در زمان ظهور دیگر فقر و مریضی وجود نخواهد داشت.
این کارشناس مسائل دینی تصریح کرد: در میان روایاتی که درباره ی آثار و برکات زمان ظهور نقل شده بود یک روایت خیلی برای بنده مسرت بخش و آرامش دهنده بود و آن روایتی است که رسول اکرم(ص) فرمودند: در زمان ظهور مردم دنبال کسی می گردند که از آنها [صدقه ای] و هدیه ای را بپذیرد، زکات مال شان را جدا می کنند، لکن کسی را نمی یابند که آنرا بپذیرد؛ برای اینکه همه بواسطه فضل الهی بی نیاز شده اند.
حجت الاسلام یعقوبی گیلانی اضافه کرد: در روایتی دیگر امام باقر(ع) فرمودند، مَنْ أَدْرَک قائم أَهْلَ بَیتِی مِنْ ذِی عَاهَةٍ بَرَأَ وَ مِنْ ذِی ضَعْفٍ قَوِی / هر بیماری که عصر حضرت قائم را درک کند، بهبودی خواهد یافت و هر ضعیف و ناتوان جسمی در آن زمان نیرومند و قوی خواهد گشت.
شکوفایی عقل
وی بیان کرد: سومین خاصیت زمان ظهور کامل شدن عقل ها است، امام باقر (ع) می فرمایند «إِذَا قَامَ قَائِمُنَا وَضَعَ اللَّهُ یَدَهُ عَلَی رُءُوسِ الْعِبَادِ فَجَمَعَ بِهَا عُقُولَهُمْ وَ کَمَلَتْ بِهِ أَحْلَامُهُم / وقتی قائم ما قیام کند، خداوند، دست او را بر سر بندگان قرار می دهد و از این طریق عقل آنان را جمع می کند و عقل هایشان به کمال می رسد».
مدیر موسسه منبر آسمانی اضافه کرد: با کامل شدن عقل خیلی از مشکلات مردم حل می شود برای اینکه ریشه بسیاری از مشکلات ما در زندگی به سبب کمبود عقل است اگر عقل ها کامل شود دیگر حرص و طمع معنا ندارد، دیگر معنا ندارد یک نفر صاحب چند خانه و چند حقوق باشد ولی جوانی حتی پول نداشته باشد یک خانه اجاره کند.
حجت الاسلام یعقوبی گیلانی افزود: در اصل با کامل شدن عقل، زندگی انسان ها زندگی توحیدی می شود، ابزارهای دنیا برای آنها ساده و سهل می شود، زهد وارد زندگی آنها می شود و زاهدانه زندگی می کنند، البته نه به این معنا که ترک نعمت های دنیا کنند و فقط به عبادت بپردازند. برای اینکه اینطور تفکر مربوط به رهبانیت است که در مسیحیت مطرح گردیده است.
وصیتنامه شهید حمیدرضا اسداللهی
وی افزود: مدتی قبل در وصیت نامه یکی از شهدای مدافع حرم به نام شهید حمیدرضا اسدالهی که در سال ۹۴ در سوریه به شهادت رسید جمله ای را نوشته بود که خیلی موثر و عبرت آموز بود؛ این شهید بزرگوار جملاتی را در وصیت نامه خود بیان می کند که دل هر انسانی را می لرزاند؛ سفارش می کنم حتما همه پدر و مادرها برای یک دفعه هم شده است این وصیت نامه را بخوانند و مقداری در آن تفکر کنند.
این کارشناس مسائل دینی اشاره کرد: برای انسان حیرت انگیز است که یک پدر که تازه صاحب فرزند شده است چگونه وصیت می نویسد برای عزیزترین افراد خود و چه سفارش هایی برای آنها دارد؛ این پدر دلسوز و مهربان در قسمتی از وصیت نامه خود خطاب به فرزندانش که در سن چهارسالگی و سه ماهگی بودند اینطور وصیت می کند: «محمدجان! زندگی نکن برای خودت، زندگی کن برای مهدی؛ درس بخوان برای مهدی؛ ورزش کن برای مهدی. محمدجان! وصیت اصلی من به تو تبعیت کامل از ولی فقیه است. اهتمام کن خودت را از جهات علمی، معرفتی و جسمانی آماده نصرت امام کنی».
منبع:

1401/12/17
13:55:52
0.0 / 5
178
تگهای خبر: آثار , سینما , فرهنگ , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی