، در سینما و تئاتر چه خبر است؟،

، در سینما و تئاتر چه خبر است؟، به گزارش دست و هنر، برگزاری نشستی استانی با محمد خزاعی، اعلام زمان برگزاری یک جشنواره منطقه ای سینماجوان، انتشار فراخوان «چهار فصل تئاتر ایران» و... همچون خبرهای سینما و تئاتر است.


سیاست های حوزه استانهای سازمان سینمایی در سال۱۴۰۲ با حضور محمد خزاعی رئیس سازمان، معاونین و مدیران سازمان سینمایی گردهمایی مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها یکشنبه (۳۱ اردیبهشت ماه) در مجتمع فرهنگی باغ زیبا برگزار می گردد.

به گزارش دست و هنر به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی و سمعی بصری، این گردهمایی با هدف عرضه برنامه ها و مأموریت های کلان سازمان سینمایی در حوزه استان ها در سالجاری، تبیین مباحث تخصصی و گفت و گو در حوزه های مختلف سینما با حضور رئیس سازمان سینمایی کشور، معاونین این سازمان به همراه مدیران موسسات تابعه برگزار می شود.

در این گردهمایی، چشم انداز برنامه های سازمان سینمایی کشور در حوزه های توسعه و مدیریت منابع، توسعه فناوری و مطالعات سینمایی، فیلمخانه ملی، نظارت و ارزشیابی، جشنواره ها و امور بین الملل و همچنین، مباحث در ارتباط با راهبردها و مأموریت های انجمن سینمای جوانان، بنیاد سینمای فارابی، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و موسسه سینماشهر تبیین و عرضه خواهد شد.

این برنامه، در جهت اهداف عدالت محوری سازمان سینمایی و با هدف همگرایی، هم افزایی و اثرگذاری در سیاستگذاری، برنامه ریزی، ارزیابی ظرفیت های موجود و بازشناسی ظرفیت های مغفول سینما در استان ها پیشبینی شده است.

لازم به ذکر است گردهمایی سه روزه مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها توسط معاونت امور استان ها و مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه ریزی شده و یک روز آن به سازمان سینمایی کشور اختصاص یافته است.زمان برگزاری شصت وهفتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان یاسوج–دنا مشخص شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، زمان برگزاری شصت وهفتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان یاسوج- دنا که با هدف شناسایی و معرفی استعدادهای سینمایی، تثبیت جایگاه فیلم کوتاه بعنوان یکی از مقوله های مهم فرهنگی با رویکرد ایجاد تنوع و تکثر در انواع فیلم کوتاه از راه تاکید بر ژانرهای سینمایی برگزار می شود، مشخص شد، که مطابق برنامه ریزی های صورت گرفته، ۱۰ تا ۱۳ تیرماه ۱۴۰۲ به مدت ۴ روز استان کهگیلویه و بویراحمد میزبان فیلم سازان و عکاسان جوان خواهد بود.

این دوره از جشنواره منطقه ای سینمای جوان که قرار بود در بازه زمانی ۲ الی ۵ اسفندماه ۱۴۰۱ در شهر یاسوج برگزار شود، اما به سبب تعویق در برگزاری دو جشنواره منطقه ای یزد و بوشهر، به تیرماه ۱۴۰۲ موکول شد.

در شصت وهفتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان یاسوج–دنا، توجه به سینمای بومی و فیلمهای ژنریک در الویت انتخاب و داوری خواهند بود.

هنرمندان ۱۰ استان (فارس، خوزستان، خراسان شمالی، کرمانشاه، آذربایجان غربی، ایلام، لرستان، مرکزی، همدان و کهگیلویه و بویراحمد) مهمانان شصت وهفتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان یاسوج–دنا هستند که در دو بخش فیلم کوتاه و عکس به رقابت می پردازند.

شصت وهفتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان یاسوج–دنا ۱۰ تا ۱۳ تیرماه ۱۴۰۲ به میزبانی انجمن سینمای جوانان ایران- دفتر یاسوج و به دبیری امین درخشان برگزار می گردد.

لازم به ذکر است، شصت وپنجمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان یزد-ایساتیس و شصت وششمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان بوشهر-خلیج فارس، به ترتیب در بهمن ۱۴۰۱ و اردیبهشت ۱۴۰۲ برگزار شد.

تازه ترین فراخوان پروژه « چهارفصل تئاتر ایران» با عنوان «تئاتر و جامعه سالم» از جانب دفتر مطالعات و پژوهش های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری منتشر گردید.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، فراخوان فصل یازدهم از پروژه ملی جامع آموزش درام نویسی چهارفصل تئاتر ایران با عنوان «تئاتر و جامعه سالم» منتشر گردید.
در متن این فراخوان آمده است:
آن چه در رهگذر تاریخ به یاد ماست و به یاد ما می ماند، نگاهِ مُصلح تئاتر به جامعه پیرامون خود بوده است. درام های کلاسیک یونان باستان تا آثار دوران رنسانس و نئوکلاسیک و بعد قرن بیستم، مسیری را در مقابل دیدگان ما در برخورد و مواجهه با تئاتر و مسئولیت ها و شکل حضورش در اجتماع بشر می گشاید که خود به خود در مورد کار ویژه و نقش تئاتر در قرن بیست و یکم و دهه های نخست هزاره سوم تلنگری عظیم می خوریم و در مورد رسالت خودمان گرفتار پرسش های جدی می شویم.
تئاتر بوده و هست تا اجتماعی که زادگاهِ این اثر است، جامعه ای درست تر، شایسته تر، کم نقص تر و در یک کلام «سالم تر» شود. بر ذمه ما و آثار ماست که از هر دریچه ای که می توانیم و دوست داریم، در نمایشنامه های خود به مصادیق و مضامینی بپردازیم که یا جای خالی شان تنِ جامعه ما را آزرده کرده و یا حضور نادرستشان شایسته نقد جدی است. وظیفه تئاتر از دیرباز تغییری نکرده؛ راهبری سنجیده و سازنده جامعه به طرف فضایی ایمن تر و جایی درست تر و بایسته تر.

دفتر مطالعات و پژوهش های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، از کلیه علاقمندان نو قلمِ درام نویسی و یا مجربترین های این عرصه دعوت می کند، در گام یازدهم از دور نوین این پروژه آموزشی که به صورت مشخص نظر به خارج از پایتخت و تقویت بنیه های درام نویسی با سیاست مرکز گریزی دارد، با ارسال ایده های بسیار موجز خود (از پنج خط تا دو صفحه) که حاوی مضمون مرتبط به توضیحات این فراخوان و عنوانِ «تئاتر و جامعه سالم» باشد به آدرس الکترونیکیfasl.drama@gmail.com ۴ در این محفل آموزشی شرکت نمایند.

امیدواریم این فصل هم بتواند مثل فصول پیشین پربار باشد و راه به آراسته شدن به زیور طبع بیابد و این گونه برای آیندگان بماند. مجموعه کتاب های «فصل سفید» که حاوی خروجی های این پروژه ملیِ آموزشیِ هنری است یادگار فشردن دست علاقمندان این حرفه و این هنر انسان ساز توسط دفتر مطالعات و پژوهش های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری است.

این ایده ها که باید حداکثر تا ۲۵ خرداد ماه ۱۴۰۲ به دبیرخانه دائمی پروژه ارسال شود، بدون محدودیت ژانر، مکتب، دوره تاریخی و... پیشبینی شده اند و کاملا وابسته به سلیقه شرکت کنندگان خواهد بود.

این پروژه آموزشی در دور نوین خود با حمایت مرکزهنرهای نمایشی حوزه هنری با مدیریت «ایوب آقاخانی» از سال ۱۳۹۶ شروع به کار کرده و تابحال انتشارات سوره مهر چهار کتاب با عنوان «فصل سفید» منتشر نموده که جمعا حاوی ۱۲ نمایشنامه با پنج محوریت مضمونی «ایران در بستر تاریخ»، «کمدی در تئاتر»، «شهدای مقاومت»، «خانواده در تئاتر» و «مدافعان سلامت» است که همگی عناوین فصل های مختلف برگزار شده از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ به شمار می روند و از ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۲ در عناوین و مجلدهایی متفاوت به چاپ خواهند رسید.

نمایش و نقد "غریب" در فرهنگسرای ارسباران
فیلم سینمایی «غریب» ساخته ی محمدحسین لطیفی یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ ساعت ۱۸ در سالن آمفی تئاتر فرهنگسرای ارسباران اکران و بعد از آن با حضور آنتونیا شرکا منتقد و کورش جاهد کارشناس سینما نقد و بررسی می شود.

در خلاصه داستان «غریب» آمده است: سال ۱۳۵۸ با بالا گرفتن اختلافات گروههای مسلح سیاسی همچون کومله و دموکرات و.... شـهید محمد بروجردی به همراه اندکی از همرزمانش، برای سامان دادن به اوضاع و رسیدگی به شرایط مردم راهی غرب کشور شدند. اوضاع نابسامان و اوج گیری دسته بندی ها شرایط را برای فرمانده جوان منطقه غرب پیچیده تر کرد. تنها یک جرقه برای انفجار کافی بود...

بابک حمیدیان، مهران احمدی، پردیس پورعابدینی، رحیم نوروزی، حسام محمودی، سامیه لک و فرهاد قائمیان همچون بازیگران فیلم «غریب» هستند.

علاقمندان برای حضور در پانصد و هفتاد و پنجمین نشست باشگاه فیلم تهران می توانند به فرهنگسرای ارسباران واقع در خیابان شریعتی بالاتر از پل سیدخندان، خیابان جلفا رجوع کنند و یا با شماره های ۲۰- ۲۲۸۷۲۸۱۸ تماس بگیرند. همینطور برای رزرو صندلی هم می توانند به سایت سینماتیکت رجوع کنند.

منبع:

1402/02/31
01:59:22
0.0 / 5
273
تگهای خبر: آثار , آموزش , انجمن , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی