وزیر ارشاد خبر داد:

فرهنگسرای نیاوران خانه اقوام می شود

فرهنگسرای نیاوران خانه اقوام می شود به گزارش دست و هنر، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از طریق اندازی «خانه اقوام» با هدف معرفی شایسته اقوام مختلف ایرانی در فرهنگسرای نیاوران اطلاع داد.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا و به نقل از مرکز روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی یکشنبه شب (۳۱ اردیبهشت) در آیین تجلیل از تنوع فرهنگی که در فرهنگسرای نیاوران در تهران برگزار شد، ضمن تبریک ایام دهه کرامت اظهار داشت: اصل تنوع فرهنگی از دیدگاه های بنیادی حاکم بر حوزه سیاست گذاری و حوزه تصمیمات فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران است و بر همین مبنا در سطح بین المللی همیشه داعیه دار و مدافع به رسمیت شناختن تنوع فرهنگی هستیم.
او با بیان اینکه ایران عزیز به لحاظ سابقه تاریخی شکوه مند از تمدنی چندین هزار ساله بهره مند است، اظهار داشت: بر همین مبنا ایران باشکوه در طول تاریخ مأمن اقوام مختلف با فرهنگ ها و آئین های متعدد بوده که تمامی اقوام زیر چتر مجموعه واحدی به نام ایران بزرگ گردهم آمده اند.
وزیر فرهنگ ضمن اشاره به اینکه حوزه جغرافیای فرهنگی ایران عزیز محدود به مرزهای سیاسی امروز نیست، بیان نمود: ایران فرهنگی پهنایی به عظمت منطقه ای با همسایگانی است که با آنها همزیستی داریم؛ منطقه ای از یک طرف تا مرزهای چین و شبه قاره هند تا آسیای مرکزی و از سوی دیگر تا حوزه آناتولی و قفقاز و مرزهای غربی همه بوی ایران فرهنگی می دهد.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: ایران فرهنگی پیش از این که ماهیت سیاسی داشته باشد، حاصل قرن ها و هزاره های همزیستی مسالمت آمیز اقوام مختلف است و به پشتوانه تاریخ باشکوه مان مدارای فرهنگی و تنوع فرهنگی را زیست کرده ایم و بدون شعار زدگی به آن عمل کرده ایم.
اسماعیلی ایران بزرگ را مدافع تنوع فرهنگی برشمرد و تصریح کرد: امروزه در مجامع جهانی و مناسبت های بین المللی از هر تریبونی مدافع تنوع فرهنگی و تفاوت ها و احترام به هویت ها و به رسمیت شناختن اقوام متنوع هستیم.
اسماعیلی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران مخالف ایجاد یک فرهنگ جهانی یکپارچه و نابودی تنوع های فرهنگی است، اظهار داشت: مخالف جهانی سازی هستیم که از یک سو منجر به نابودی آداب و سنت های جوامع مختلف شود و از جانب کنش های واحدی را در همه وجوه زندگی انسان امروزی حاکم کند.
وزیر فرهنگ با تکیه بر اینکه جمهوری اسلامی ایران با نگاه احترام آمیز به همه اقوام و فرهنگ ها سیاست گذاری و حرکت فرهنگی و سیاسی خودش را تنظیم کرده است، اظهار نمود: بر همین مبنا جمهوری اسلامی دست دوستی به سمت ملت ها و دولت های مختلف دراز می کند چونکه ایران عزیز به واسطه به رسمیت شناختن تفاوت ها و احترام به تنوع فرهنگی، پرچم دار گفتگو و دعوت کننده به مذاکره است.
او ایران را رنگین کمانی از تنوع فرهنگی توصیف کرد و اضافه کرد: همه این تنوع زیر چتر واحد ایران و اسلام عزیز گردهم آمده اند و در کنار هم زندگی می کنند، از سیستان و بلوچستان تا ترکمن صحرا تا آذربایجان و خوزستان و کردستان همه اقوام در همه بخش های کشور به آیین ها و سنت های خود پایبند هستند و در یک بار بالاتر زیر یک زیر چتر و پرچم واحد به نام ایران تنوع زیبایی و رنگارنگ رقم زده و به معرض نمایش گذاشته اند.
وزیر فرهنگ به راه اندازی «خانه اقوام» در مجموعه فرهنگی و هنری نیاوران اشاره نمود و اظهار داشت: وحدت اقوام و فرهنگ ها در دوره حاکمیت جمهوری اسلامی که به پشتوانه مردم ایجاد شده، متجلی شد و خانه اقوام فرهنگسرای نیاوران با هدف معرفی شایسته اقوام مختلف ایرانی راه اندازی خواهد شد.
او افزود: خانه اقوام به دنبال نشان دادن تنوع فرهنگی ایران و وحدت در عین کثرت اقوام ایرانی است و در خانه اقوام نشان خواهیم داد ایرانی ها با همه تفاوت های زبان، لهجه قومیت، یک هویت واحد تاریخی را یدک می کشند و همه کثرت ها و تفاوت ها ذیل یک وحدت بزرگ به نام ایران قرار دارد که مبتنی به نگاه حکیمانه و فلسفی بزرگان این سرزمین است.
همینطور در حاشیه آیین تجلیل تنوع فرهنگی، نمایشگاهی از سبک زندگی عشایر، آداب و آیین ها و موسیقی اقوام، هنرهای سنتی و صنایع دستی سوغات و پوشاک و شیرینی و خوراک که مولفه های تنوع فرهنگی ایران زمین هستند در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.
افزون بر این، هفته گذشته همزمان با روز جهانی تنوع فرهنگی، دو نشست تخصصی با مبحث جایگاه تنوع فرهنگی در فرهنگ ایران اسلامی و میراث ناملموس و تنوع فرهنگی با حضور کارشناسان و پژوهشگران داخلی و خارجی برگزار شد.
منبع:

1402/03/01
13:54:59
0.0 / 5
217
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی