جانعلی پور مطرح كرد؛

فعالان حوزه صنایع فرهنگی به صنعت وصل می شوند

فعالان حوزه صنایع فرهنگی به صنعت وصل می شوند به گزارش دست و هنر، مدیرکل دفتر مجامع، تشکل ها و فعالیتهای فرهنگی اظهار داشت: فعالان حوزه صنایع فرهنگی به صنعت وصل می نماییم تا بتوانند با تولیدات بیشتر در این عرصه اتفاقات مثبتی را رقم بزنند.اسماعیل جانعلی پور مدیرکل دفتر مجامع، تشکل ها و فعالیتهای فرهنگی در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: اگر در حوزه صنایع فرهنگی شاهد بازار تقاضا باشیم و صنعت در کنار تولید بیاید و قرار بگیرد، بطور حتم شاهد اتفاقات بهتری در حوزه صنایع فرهنگی خواهیم بود. متأسفانه الان تقاضا در این عرصه کم است و شاهد تولیدات اندک هستیم البته اگر بخواهند به تولید هم بپردازند، صنعت کنارشان قرار ندارد و همه اینها یک صدمه جدی است.
وی اضافه کرد: عمده هدف در برگزاری جایزه فیروزه و ایجاد دبیرخانه صنایع فرهنگی در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پشتیبانی از صنایع فرهنگی است. ما در جایزه فیروزه به دنبال شناسایی و معرفی صنایع فرهنگی در چهار حوزه اسباب بازی، عروسک، نوشت افزار و هدایای فرهنگی هستیم و روی این چهار حوزه تمرکز کردیم. در این دوره از جایزه فیروزه که در مرداد سال جاری برگزار شد، نزدیک به یک هزار و هفتصد اثر در این چهار حوزه به دبیرخانه ارسال شد و تک آثار مورد بررسی و داوری قرار گرفت.
مدیرکل دفتر مجامع، تشکل ها و فعالیتهای فرهنگی اظهار داشت: ما در کنار شناسایی آثار در حوزه های اسباب بازی، عروسک، نوشت افزار و هدایای فرهنگی به معرفی آنها می پردازیم و در نهایت تلاش داریم تا تک تک این حوزه ها تقویت شوند.
وی افزود: ما تلاش مان را می نماییم تا به حمایت های مالی از تولیدکنندگان حوزه صنایع فرهنگی بپردازیم. در مرحله بعدی تلاش مان اینست تا آنها را به صنعت متصل نماییم. اتصال تولیدکنندگان به صنعت می تواند سبب ترویج این حوزه و شناساندن آنها باشد. اگر به جای پرداختن به مسائل کلان حوزه صنایع فرهنگی، روی مسائل جزئی دقت کنیم و بر آن متمرکز شویم، همه این اتفاقات می تواند به رونق بیشتر حوزه صنایع فرهنگی کمک نماید.
جانعلی پور اظهار داشت: در پشتیبانی از صنایع فرهنگی باید همه دستگاه ها وارد میدان شوند؛ برای مثال وزارت صنایع مواد اولیه را تأمین کند. وزارت اقتصاد مانع از قاچاق شود. رسانه ها روی شخصیت های بومی تمرکز بیشتری داشته باشد تا این شخصیت ها در چارچوب عروسک های ایرانی به دست فرزندان این مرز و بوم برسد. همینطور کارشناسان حوزه صنایع فرهنگی نشست های اندیشه ای و گفتمان های بیشتری را برگزار کنند. همه اینها مجموعاً به شکلی بسته حمایتی برای ارتقای حوزه صنایع فرهنگی بخصوص اسباب بازی است.
وی اضافه کرد: در پشتیبانی از حوزه صنایع فرهنگی، آن بخشی که در ارتباط با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، شناسایی، معرفی و پشتیبانی از تولیدکنندگان و فعالان حوزه صنایع فرهنگی بخصوص عروسک است. ما این بخش را درحال انجام هستیم و نه تنها به شناسایی، معرفی و حمایت می پردازیم بلکه در چارچوب حمایتی، نهادهای حامی را به آنها وصل می نماییم. یعنی آنها را به وزارت صنایع، صنعتگران و تولیدکنندگان بزرگ وصل می نماییم و حتی به آنها مجوز مؤسسات تک منظوره فرهنگی عرضه می نماییم تا هویت یابند. در کنار اینها حمایت های مالی را هم داریم. اینها مجموعاً بسته حمایتی ما از فعالان حوزه صنایع فرهنگی به حساب می آید.
مدیرکل دفتر مجامع، تشکل ها و فعالیتهای فرهنگی اظهار داشت: بخش دیگر پشتیبانی از فعالان حوزه صنایع فرهنگی برعهده نهادهای دیگر همچون نهادهای ناظر بر گمرگ و واردات، نظارت بر محتوای اسباب بازی های خارجی، نظارت بر تولید شأن و پشتیبانی از تولید در مواد اولیه است. دو بخش فرهنگ سازی و حمایت و صنعت در حوزه صنایع فرهنگی تفکیک ناپذیر هستند و همه اینها باید باهم در کنار هم قرار بگیرند.


منبع:

1402/06/28
21:42:21
0.0 / 5
228
تگهای خبر: آثار , اسباب بازی , بازی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی