رئیس سازمان میراث فرهنگی:

سازمانی حق سرپیچی از قانون پشتیبانی از هنرمندان صنایع دستی را ندارد

سازمانی حق سرپیچی از قانون پشتیبانی از هنرمندان صنایع دستی را ندارد دست و هنر: مونسان درباره توافق با تأمین اجتماعی جهت پرداخت بیمه هنرمندان اظهار داشت: قانون پشتیبانی از صنایع دستی توسط رئیس جمهور ابلاغ گردیده و هیچ سازمانی نمی تواند از آن سرپیچی كند.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، علی اصغر مونسان امروز ۱۵ اسفندماه طی بازدید از بیست و نهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی و در جمع خبرنگاران همزمانی این نمایشگاه با سومین نمایشگاه توانمندی های عشایر ایران را اتفاق مثبت و خوشایندی دانست و اضافه كرد: همزمان شدن این دو نمایشگاه با یكدیگر ظرفیت های روستائیان ما را به لحاظ اقتصادی نشان داده است. از گذشته هم همینطور بوده و روستائیان ما در تولید صنایع دستی و همینطور فعالیت های اقتصادی توان بالایی داشته اند. هم اكنون دولت هم توجه ویژه ای به اشتغال در روستاها و كسب و كارهای كوچك روستائی دارد تا آنجا كه هم اكنون نه تنها جلوی مهاجرت از روستاها به شهرها گرفته شده، بلكه خیلی از جوانان تحصیلكرده از شهر به روستا می روند تا برای خود كسب و كاری راه بیندازند.
رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری به رشد صادرات فرآوردهای دستی اشاره و بیان كرد: هم اكنون صادرات ما به ۲۴۰ میلیون دلار رسیده است. صادرات چمدانی ما هم ۲۵۰ میلیون دلار است. فروش داخلی ما در حوزه صنایع دستی هم به ۲ هزار میلیارد تومان می رسد و این اقتصاد كوچك در شهرها و روستاهای ما به واسطه صنایع دستی بوجود آمده است پس لازم است دولت توجه ویژه ای به این حوزه داشته باشد، جوانان هم از طرح های جدید استفاده كنند و بازار جهانی را نادیده نگیرند. همه این مسائل سبب رونق مضاعف صنایع دستی می گردد تا آنجا كه پیش بینی ما این است كه میزان صادرات صنایع دستی تا آخر سال جاری به ۳۰۰ میلیون دلار برسد.
مونسان توجه به صنایع دستی را، توجه به برقراری عدالت اجتماعی دانست و اضافه كرد: توجه دولت به صنایع دستی به توزیع یكنواخت درآمد، رونق اقتصادی شهرها و روستاها و برقراری عدالت اجتماعی می انجامد. ضمن اینكه صنعت گردشگری باید به حمایت صنایع دستی بیاید. چون كه همنشینی این دو صنعت با یكدیگر به رونق بیشتر اقتصادی كمك می نماید. هم اكنون روستائیان به فرآورده های دستی خود و همینطور موضوعی با عنوان بوم گردی توجه ویژه دارند، از این رو دولت مقرر است در سال ۹۷ و در قالب طرح اشتغال روستائی به این درآمدهای كوچك و همینطور به فرآورده های دستی توجه بیشتر و بهتری داشته باشد.
معاون رئیس جمهور به قانون پشتیبانی از صنایع دستی اشاره و بیان كرد: خوشبختانه این قانون به تصویب مجلس رسیده و رئیس جمهور آن را ابلاغ كرده است. در این قانون به موضوعات حمایتی خوبی اشاره شده كه از آن میان می توان به بیمه استادكاران و صنعتگران توجهت كرد.
مونسان در پاسخ به اینكه آیا مشكل سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری با سازمان تامین اجتماعی در ارتباط با پرداخت حق بیمه هنرمندان صنایع دستی حل شده یا نه، بیان كرد: سازمان تامین اجتماعی باید به رفع مشكلات بپردازد چون كه قانون پشتیبانی از هنرمندان تصویب و ابلاغ گردیده و هیچ سازمان و نهادی نمی تواند از قانون مصوب سرپیچی كند.
رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری به ورود اجناس چینی اشاره و بیان كرد: من نمی دانم این اجناس با كدام مجوز وارد ایران می شوند. اصلاً ورود صنایع دستی چینی به كشوری كه خود رتبه سوم جهان را در زمینه فرآورده های دستی دارا است چه معنا و مفهومی دارد.
وی همینطور درباره استعفای بهمن نامورمطلق معاون پیشین صنایع دستی اظهار داشت: به هر حال بعد از مدتی باید از ایده های جدید و حضور افراد تازه بهره برد.

1396/12/17
20:36:46
5.0 / 5
4982
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی