آی فیلم ۲ رسما آغاز به كار كرد

آی فیلم ۲ رسما آغاز به كار كرد دست و هنر: در آستانه سال نو كانال آی فیلم ۲ برای فارسی زبانان منطقه همچون كشورهای افغانستان، تاجیكستان و ازبكستان افتتاح و شروع به كار كرد.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، در این مراسم كه با حضور رییس سازمان صداوسیما دكتر عبدالعلی علی عسكری، معاون برون مرزی دكتر پیمان جبلی، مولوی سروری از فرهیختگان و علمای اهل سنت افغانستان و جمعی از مدیران ارشد رسانه ملی در مجموعه سعادت آباد معاونت برون مرزی برگزار شد، ابتدا حجازی، مدیر كانال آی فیلم ۲ به معرفی اهداف و ساختار این كانال بعنوان كانال فیلم و سریال خانواده پرداخت.
سپس مولوی سروری از فرهیختگان و علمای بنام اهل سنت افغانستان ضمن تبریك بابت افتتاح كانال آی فیلم۲ اظهار داشت: ما با ملت جمهوری اسلامی ایران مشتركات زیادی داریم، زبان مشترك، دین مشترك، رسم وعادات مشترك، تاریخ وتمدن مشترك ومراودات چندین هزار ساله. در كشور ما از هرات تا غزنه و تا مزار شریف ما به چنین شبكه ای احتیاج داریم. دركشور ما بیش از ۱۰۰ كانال رادیویی و تلویزیونی فعالیت دارند كه بیشترشان همان آئین و فرهنگ غرب را تبلیغ می كنند ولی ما مسلمانیم، دشمن ما مشترك است و ما باید به ریسمان الهی چنگ بزنیم. ودركشورهای افغانستان، تاجیكستان وایران این تمسك واجب است، خواهش ما اینست كه این گونه شبكه ها كه با آئیین اسلام برابراست، بیشتر شود.
در این مراسم دكتر علی عسكری ضمن تقدیر وتشكر از زحمات تمام همكاران این حوزه برای افتتاح این شبكه ضمن عرض تبریك در آستانه سال نو با توكل به خدا و توسل به امیرالمومنین در آستانه ماه رجب دستور آغار به كار این شبكه را اعلام نمود.
رییس سازمان در ادامه بیان كرد: امیدوارم این شبكه كمربندی برای ارتباط بیشتر كشورهای فارسی زبان منطقهباشد درچندماه گذشته یك ابتكار عمل جدیدی در معاونت برون مرزی شكل گرفت كه بتوان از گنجینه غنی فیلم و سریال ایران در حوزه تمدن فارسی زبان استفاده گردد و این كانال تاسیس شد و آی فیلم ۲ می تواند یك زنجیره ای برای همه كشورها باشد و تاثیرات گسترده ای داشته باشد.
علی عسكری اضافه كرد: در جهت بیشتر كردن شبكه ها ما به غیر از برون مرزی حدود ۱۶۶ شبكه تلویزیونی داریم كه می تواند برای منطقه فارسی زبان مفید باشد و باید تلاش نماییم كه این را در معرض دید آنها قرار دهیم كه استفاده كنند. این قدم اول است كه با شروع این كار آن مطلب را كلید زدیم و كشورهای فارسی زبان منطقه با استفاده از ماهواره بدر ۵ بتوانند از برنامه های شبكه های ایران استفاده كنند؛ همینطور امیدواریم با این شبكه سدی بزنیم در مقابل تهاجمی كه دراین منطقه از جانب غرب تحمیل می گردد. و این اقدام كمكی كند تا بتوانیم از فرهنگ وهویت خودمان دراین منطقه فارسی زبان حفاظت و مراقبت نماییم.


دكتر جبلی، معاون برون مرزی هم در سخنانی اظهار داشت: امیدواریم این حسن ختام سال ۹۶ برای حوزه برون مرزی نقطه آغازی باشد برای پروژه های آتی و پر كردن خلاءهایی كه در طول سالیان طولانی داشتیم و هم نقطه آغازی جهت راه اندازی و قدم های بلندتر در حوزه رسانه ملی باشد.
جبلی اضافه كرد: تاسیس كانال آی فیلم۲، عیدی معاونت برون مرزی رسانه ملی است به ملت بزرگ افغانستان، تاجیكستان و ازبكستان و همه ملت های بزرگی كه در این منطقه دارای فرهنگ و تمدن فارسی هستند. امیدوارم این شبكه مایه خیر و بركت باشد بین ما و ۱۲۰ میلیون مخاطب فارسی زبان كه دراین مناطق هستند. مخاطبان مستقیم این شبكه مردم افغانستان، ازبكستان، تاجیكستان، پاكستان و تا حدودی هندوستان، چین، تركیه و عراق فرض شدند و تمام فارسی زبانان كل دنیا به صورت غیرمستقیم هم مخاطب این كانال خواهند بود.معاون برون مرزی تصریح كرد: باوجود تمام تلاش های قدرت های استعماری در سده های اخیر كه قصد داشتند فرهنگ و تمدن فارسی را از كشورهای منطقه سلب كنند، ولی فرهنگ فارسی جزء جدایی ناپذیراین منطقه است و دومین زبان جهان اسلام، زبان فارسی است. تمدن نوین جهان مدیون تمدن ایرانی فارسی است و وظیفه ما بعنوان اعضای این خانواده بزرگ كه با افتخار ایرانی و فارسی زبان هستیم این است كه این تمدن بزرگ و اصیل و ریشه دار را ترویج دهیم.
كانال "آی فیلم۲"، در كنار كانال های عربی، فارسی و انگلیسی (منظومه شبكه آی فیلم) با هدف تقویت و ترویج اشتراكات فرهنگی كشورهای همزبان و همسایه از امروز شروع به پخش رسمی كرد. این كانال برون مرزی مقرر است به صورت ۲۴ ساعته با بهره گیری از فیلم و سریال های ایرانی، موسیقی و برنامه ایران شناسی، با هدف تقویت و ترویج اشتراكات فرهنگی در كشورهای هم زبان همسایه گام بردارد.


1396/12/26
15:21:05
5.0 / 5
5073
تگهای خبر: فرهنگ , فرهنگ و تمدن , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی