در مراسم رونمایی مطرح شد؛

فروشگاه اینترنتی كانون پرورش فكری

فروشگاه اینترنتی كانون پرورش فكری دست و هنر: معاون توسعه و منابع كانون پرورش فكری از انتشار بیش از ۵۰۰ هزار نسخه دفتر با نماد ایرانی ـ اسلامی آگاهی داد و اظهار داشت تا پایان سال جاری فروشگاه اینترنتی كانون راه اندازی می گردد.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، در مراسم رونمایی از ۴۰ عنوان نوشت افزار ایرانی ـ اسلامی كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان كه امروز (۱۱ شهریور ماه) در مركز آفرینش های فرهنگی و هنری برگزار شد، فریدون واحدی ضمن عرض تسلیت به جهت حادثه تلخ درگذشت دانش آموزان فرزانه هرمزگانی به نظام تعلیم و تربیت كشور گفت: این دفترها در ۸ موضوع تولید و در بیش از ۳۰۰ فروشگاه كانون ارائه می شوند. ویژگی اصلی این دفاتر، هماهنگ بودن با فرهنگ و مفاهیم فرهنگی و تكیه بر تولیدات بومی است.
معاون توسعه و مدیریت منابع كانون پرورش فكری به موضوعات مختلفی كه در طرح جلد این دفترها به آن پرداخته شده، اشاره و بیان كرد: بخش اول با عنوان «قدم های كوچك» به مهارت های زندگی می پردازد، چرا كه كودكان در دنیای امروز به برقراری ارتباط مؤثر و درست با دیگران احتیاج دارند. دومین بخش با عنوان «یك جهان تماشا توراست» به حفظ محیط زیست می پردازد. در این بخش نگاهی متفاوت به تخریب محیط زندگی، جنگل، قطع درختان، هدررفت منابع آب زیرزمینی و همچنین حفظ زیستگاه های جانوری و حیوانات مختلف چون یوزپلنگ ایرانی داشته ایم.
به گفته واحدی، توجه به میراث ملموس و ناملموس با عنوان كلی «یادگارهای ماندگار» و همچنین آشنایی با مفاهیم دینی با عنوان «گنبد مینا» از دیگر موضوعاتی است كه در طرح جلد این دفترها به آن توجه شده است. «نشاط و تندرستی» هم یكی دیگر از موضوعات مورد نظر تصویرگران در طراحی این دفترها بوده است. دفترهای نقاشی برای كودكان با عنوان «رنگین كمان» و همچنین دفترهای ساده كه برای مقاطع تحصیلی بالاتر به كار می رود و مخاطبان خود را دارد، از دیگر دفاتری است كه در كانون پرورش فكری تولید شده است.
وی به طرح جلدهایی با عنوان «رویش دوباره» اشاره و بیان كرد: در این قسمت تلاش كردیم تا مخاطبان را با كتاب های پرتیراژ و موفق كانون پرورش فكری آشنا كنیم؛ به همین خاطر تصویری از این كتاب ها انتخاب و در كنار آن خلاصه ای از متن داستان نوشته شده است تا برای مخاطبان قدیم كانون پرورش فكری خاطره برانگیز باشد و مخاطبان جدید را با كتاب های پرخواننده و تأثیرگذار كانون آشنا كند.
معاون توسعه و مدیریت منابع كانون پرورش فكری با اشاره به ضرورت بهره گرفتن از توان بخش خصوصی گفت: تلاش ما بر این است كه در بخش تولید محتوا، چاپ، توزیع و همچنین مدیریت هنری، از امكانات بخش خصوصی بهره بگیریم و خودمان تنها به نظارت بر تولید محتوا، سیاستگذاری و حمایت از بخش خصوصی بپردازیم. همچنین امیدواریم كه رسانه های گفتاری و نوشتاری، ما را در معرفی یك كالای فرهنگی چون نوشت افزار كه از اهمیت خاصی هم برخوردار است، یاری رسانند.
واحدی همچنین از امضای تفاهمنامه با معاونت فرهنگی ـ تربیتی وزارت آموزش و پرورش و معاونت آموزش ابتدایی خبر داد و گفت: طبق این تفاهمنامه، قرار است حضور پررنگ تری در مدارس داشته باشیم تا مدرسه های غیرانتفاعی هر نوع بسته ای را تحت عنوان «بسته نوشت افزار» در اختیار دانش آموزان قرار ندهند، چرا كه این مدارس می توانند برای دانش آموزان خود، از نوشت افزار ایرانی ـ اسلامی بهره ببرند.
وی به راه اندازی فروشگاه اینترنتی كانون پروش فكری كودكان و نوجوانان اشاره و بیان كرد: تا پایان سال جاری فروشگاه اینترنتی كانون راه اندازی می شود تا عرضه محصولات راحت تر انجام گیرد و ما بتوانیم آنچه تولید می كنیم را بهتر و سریعتر در دسترس بچه ها قرار دهیم.
به گفته معاون توسعه و مدیریت منابع كانون پرورش فكری، تیراژ دفاتر كانون به بیش از ۵۰۰ هزار نسخه رسیده است.
شاپور حاتمی مدیر هنری نوشت افزارهای كانون پرورش فكری با اشاره به تنوعی كه در دفترهای امروزی وجود دارد گفت: خوشا به حال كودكان امروز؛ زمان ما این اندازه رنگ و تنوع وجود نداشت، اما ما در این چند سال تلاش كرده ایم تا از طرح ها و رنگ های متنوع در طراحی دفاتر بهره ببریم و امسال به نتایج بهتری در این زمینه رسیده ایم.
وی به معرفی همكاران خود در بخش های مختلف پرداخت و بیان كرد: سعید بی نیاز نویسنده متن هایی بوده كه بر طرح جلد بعضی از دفاتر نقش بسته و منتشر شده، سحر حقگو هم سرپرست گروه تصویرگران بوده و انتخاب تصویرگرها را بر عهده داشته است. ما خوشبختانه در این پروژه از حضور هنرمندانی بهره برده ایم كه تجربیات خوبی در زمینه تصویرگری دارند و كارهایشان با مخاطبان اصلی كه همان كودكان و نوجوانان هستند، ارتباط برقرار كرده است.
سحر حقگو نیز به ضرورت توجه به بازی اشاره و بیان كرد: ما تصویرگران بسیار خوبی داریم كه امیدوارم مورد حمایت بخش خصوصی و همچنین متولیان فرهنگی قرار بگیرند تا بتوانیم فرهنگ خود را به بچه ها معرفی كنیم و به شادی، محیط زیست و همچنین بازی توجه بیشتری داشته باشیم؛ چرا كه بسیاری از مفاهیم را از طریق بازی می توان به بچه ها آموخت.
سعید بی نیاز كه نویسنده متن ها بوده و تولید محتوا را بر عهده داشته هم توجه به مهارت های زندگی را ضروری دانست و افزود: ما در متون درسی خود باید به آموزش مهارت های زندگی توجه كنیم. برای مثال من در طرح جلد این دفاتر به مواردی چون كنترل خشم، ترس و همچنین غم توجه داشته ام. تخریب محیط زیست، محافظت از یوزپلنگ ایرانی و لاله های واژگون از موارد دیگری بوده كه در طرح جلد دفترهای كانون پرورش فكری به آن پرداخته شده است.
در پایان این مراسم نیز از ۴۰ عنوان نوشت افزار ایرانی ـ اسلامی كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان رونمایی شد.
 

1396/06/13
22:15:23
5.0 / 5
5049
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی