توضیح شهرداری اصفهان درباره وضعیت بازسازی خیابان چهارباغ

توضیح شهرداری اصفهان درباره وضعیت بازسازی خیابان چهارباغ دست و هنر: به دنبال انتشار خبر «تخریب چهارباغ به قیمت برگزاری یك جشنواره!» در ایسنا، شهرداری اصفهان در نامه ای، نسبت به بعضی از موارد مطرح شده در این گزارش، توضیح هایی ارائه كرده است.به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، در این توضیح آمده است: «۱-مدیریت شهری اصفهان در این دوره با دغدغه ویژه ای كه در مورد پاسداری از میراث فرهنگی-تاریخی شهر دارد، به چهارباغ و پروژه های مربوط به آن هم با نگاهی ویژه می نگرد. از این رو برای نخستین بار در طول سال ها و دهه های گذشته، با تعریف عنوان مدیر پروژه چهارباغ عباسی، كوشش كرد مهم ترین خیابان تاریخی و هویتی اصفهان را با برنامه و اهداف عملكردی خاص خود در نظر گیرد چون كه بر این باور است كه چهار باغ یك خیابان از یك منطقه شهری نیست كه مانند دیگر خیابان ها صرفا در محدوده شهردار منطقه تعریف شود بلكه یك هویت بسیار مهم تاریخی است كه به مدیریتی ویژه نیاز دارد كه این مهم در پروژه فوق تحقق یافته است. در كنار این مهم، در اولویت های بودجه ای كمیسیون فرهنگی شورای شهر و شهردار محترم هم چهارباغ یك اولویت دیده شد.

۲-در لید مطلب «تخریب چهارباغ به قیمت برگزاری یك جشنواره» علت بخشی از دگرگونی های چهارباغ «خاكبرداری عملیات مترو در سال های گذشته» ذكر شده است. به مصداق همین موضوع، پروژه عمرانی كه امروز چهارباغ در پیش رو دارد، پروژه ای برای التیام بخشیدن به دردهایی است كه امكان دارد در گذشته به این خیابان وارد شده باشد و این موارد ارتباطی با مدیریت جدید شهری ندارد.

۳-پروژه پیاده راه سازی چهارباغ باآنكه برپایه زمان بندی به پیش می رود اما تمركز و كیفیت، اصل اساسی در اجرای اصولی آن است. وقتی شهردار اصفهان بنا بر تذكر منطقی و تخصصی یك عضو شورای شهر ساعت ۶ بامداد به این پروژه سركشی و در طول ماه چندین بار به بررسی میدانی پروژه می پردازد یا در تمامی مصاحبه ها و گفت وگوهای داخلی یا اجلاس جهانی از اهمیت این پروژه، سخن به میان می آورد نمی توان اظهار داشت كه تاكید تنها بر قید زمانی اجرای این پروژه بوده است. طرح پیاده راه سازی چهارباغ با ظرافت و حساسیت لازم در حال انجام می باشد. این حساسیت بخصوص در بخش اجرای مبلمان شهری، بدنه سازی و آبراه میانی لحاظ شده كه این بخش ها اتفاقا در مهرماه و بعد از آخر جشنواره كودك به اتمام خواهد رسید. ازاین رو جشنواره كودك، قید زمانی در اجرای این پروژه اعمال نكرده و به یقین كیفیت اجرای این پروژه بخصوص در بخش میانی بسیار حائز اهمیت می باشد. چون كه هدف نهایی، تداعی گذشته چهارباغ برای شهروندان و گردشگران است.

۴-نمایندگان سازمان میراث فرهنگی و تیم باستان شناسی، حضور مستمر و نظارت كاملی در اجرای این پروژه دارند. از این رو هیچ تغییری در كدهای تاریخی این خیابان صورت نمی گیرد. تمامی طرح ها و برنامه ها با هماهنگی كامل سازمان میراث فرهنگی در حال انجام می باشد و حتی مسئولان كشوری این حوزه هم به صورت مرتب در حال رصد این پروژه هستند. بعنوان مثال به علت فرسوده بودن شبكه تأسیساتی بخصوص در محور میانی، لزوم انجام اصلاحات تأسیساتی برای جلوگیری از نشت و تولید بحران، احساس می شد كه این اقدام با هماهنگی كامل سازمان میراث فرهنگی صورت پذیرفت. تیم های تخصصی متشكل از كارشناسان فنی، میراث فرهنگی و باستان شناسان هر هفته جلسات مستمر و منظمی در مورد اجرای هر چه بهتر این پروژه تشكیل می دهند كه جزیی ترین مسایل و آخرین وضعیت، در این جلسات مورد بررسی قرار می گیرد.

۵- پروژه پیاده راه سازی چهارباغ، طرحی در جهت حفظ هویت چهارباغ و احیای آن است نه در جهت تخریب آن. به صورت قطع باآنكه جشنواره بین المللی فیلم های كودكان و نوجوانان، رویدادی بسیار مهم می باشد اما به صورت مشخص، حفظ هویت چهارباغ در اولویت قرار دارد.

...

۶- تیتر مطلب «تخریب چهارباغ به قیمت برگزاری یك جشنواره» برداشت از فحوای سخنان كارشناس و نتیجه گیری مستقیم نگارنده است نه چیزی كه به صراحت در متن ذكر یا نقل قول شده باشد كه به معنای عدم تطابق تیتر و محتوا بوده است. به كار بردن كلمه تخریب در عنوان این مطلب، بار معنایی منفی و متفاوتی دارد كه در مورد پروژه ای كه با دقت و نگاه مثبت مدیریت شهری شكل گرفته، عنوان منصفانه ای نیست. چهارباغ تخریب نشده بلكه در حال احیا است.

...

۷-در خصوص وضعیت درختان این خیابان هم به اطلاع می رساند درختان چهارباغ سال ها پیش و در زمان مدیریت اسبق شهر اصفهان در چند مرحله قطع شده اند و امروز شهروندان در غیاب حفاظ كارگاه های مترو كه اخیرا برداشته شده اند، جای خالی آن ها را احساس می كنند. اما در اجرای پروژه پیاده راه سازی چهارباغ، سعی شده این اقدام غلط با جایگزین كردن درختان چند ساله از گونه هایی همخوان با درختان فعلی چهارباغ، (نه جایگزین كردن نهال) اصلاح گردد. به جد می توان گفت در دوره جدید مدیریت شهری حتی یك درخت هم قطع نشده و با عنایت به حساسیت اجرای پروژه پیاده راه سازی چهارباغ، یك كارشناس ناظر از سازمان پارك ها و فضای سبز به صورت مستمر در پروژه حضور دارد تا از هر گونه صدمه به درختان جلوگیری كند.»
1397/05/29
14:43:52
5.0 / 5
4429
تگهای خبر: جشن , جشنواره , فرهنگ , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی