تازه ترین اقدامات در پرونده شهدای منا و مسجدالحرام

تازه ترین اقدامات در پرونده شهدای منا و مسجدالحرام دست و هنر: معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حج و زیارت از حضور خانواده های معظم شهدای منا در موسم حج 97 برای تكمیل فرآیند شناسایی مدفن باقیمانده شهدای این فاجعه اطلاع داد.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، رییس سازمان حج و زیارت پیش تر درباره وضعیت شهدای منا كه هویت نامعلوم دارند، توضیح داده بود: بعد از آن حادثه و زمانی كه هنوز روابط دو كشور قطع نشده بود، حدود ۴۰ تن از شهدا در مقبره الشهدای مكه به خاك سپرده شده بودند كه با اعزام خانواده های آن ها به مكه و انجام آزمایش های DNA شماری از آن ها تعیین هویت و به كشور بازگردانده شدند، اما ۱۱ تن در مقبره الشهدای مكه باقی ماندند كه محل دفن نامشخص بود كه با قطع روابط و توقف عمره و حج، امكان پیگیری كار آن ها دیگر وجود نداشت. در حج سال قبل با وجود شرایط سخت، خانواده های آن ها دعوت شدند كه برای تعیین هویت بازماندگان به عربستان اعزام شوند و هفت خانواده آمدند كه بعد از طی تشریفات پلیس و پزشكی قانونی عربستان، آزمایش های DNA انجام و هویت چهار تن مشخص شد و برای تعیین تكلیف سه تن دیگر به DNA نفر دوم نیاز بود كه برای حج آتی برنامه ریزی شده است و با اعزام آن ها این ابهام هم برطرف شود.

همزمان با آخر حج ۹۷ محمد آزاد _ معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حج و زیارت _ درباره روند اقدامات انجام شده برای شناسایی محل دفن شهدای منا درمقبره الشهدای مكه، توضیح داد: با هماهنگی های صورت گرفته به دعوت سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری امسال ۱۱ نفر از بستگان خانواده های شهدای منا برای تكمیل فرآیند شناسایی مدفن باقیمانده شهدای این فاجعه به حج تمتع مشرف شده اند.

وی اضافه كرد: در موسم حج امسال با حضور نمایندگان سازمان حج و زیارت و ارگان های ذی ربط سعودی از اعضای این خانواده ها آزمایش DNA در مكه مكرمه گرفته شد تا مشخص شود بدن های مطهر شهیدان شان كجا دفن شده اند.
او با بیان این كه پیگیر جواب آزمایش ها هستیم، اظهار داشت: در موسم حج امسال همینطور امكان زیارت قبور شهدای منا برای بستگان شهدای جا مانده در عربستان فراهم گردید.
آزاد با یادآوری این كه درسال 94 در حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام 14 ایرانی و در فاجعه منا 465 نفراز حاجیان عزیز شهید شدند، اظهار نمود: از این تعداد پیكر 438 شهید به ایران منتقل و دفن شده است.
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حج و زیارت اضافه كرد: اسامی 14 شهید و 68 مجروح حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام با استفاده از دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد برای طرف عربستانی ارسال شد تا بنا بر قول پادشاه عربستان برای پرداخت هدیه به بستگان شهدا اقدام گردد.
حمید محمدی، رییس سازمان حج و زیارت اردیبهشت امسال درباره دلایل پرداخت نشدن غرامت به شهدا و صدمه دیدگان حادثه مسجدالحرام اظهار داشته بود: با عنایت به اقدام عربستان برای پرداخت این غرامت به سایر كشورها، این پرسش عنوان شد كه چرا پرداخت غرامت حادثه ی مسجدالحرام شامل حال شهدای ایرانی حادثه مذكور نشده است. ازاین رو در دیدار با وزیر حج عربستان این مطالبه عنوان شد كه گفتند؛ چون سفارت عربستان در تهران فعال نیست، تا كنون اقدام نشده است كه پیگیری های مختلف به این منجر گردید كه عربستان غرامت حادثه مسجدالحرام را از طرق دفتر نمایندگی خود در نیویورك پرداخت كند.
او درباره مبلغ این غرامت، اظهار داشته بود: از روز نخست، عربستان فقط یك مبلغ را برای غرامت حادثه مسجدالحرام اعلام نموده، یك میلیون ریال سعودی برای شهدا و ۵۰۰ هزار ریال سعودی به صدمه دیدگان آن حادثه كه لازم بود اطلاعات و مشخصات آن افراد به تایید وزارت بهداشت عربستان برسد.1397/06/10
16:01:41
5.0 / 5
4890
تگهای خبر: مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی