استان های برتر نمایشگاه ملی صنایع دستی خراسان جنوبی معرفی شدند

استان های برتر نمایشگاه ملی صنایع دستی خراسان جنوبی معرفی شدند دست و هنر: بر مبنای اعلام نظر كمیته ارزیابی دومین نمایشگاه سراسری صنایع دستی در استان خراسان جنوبی، استان های برتر در نمایشگاه سراسری صنایع دستی این استان اعلام شدند و از آن ها تجلیل شد.


به گزارش دست و هنر به نقل از روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، حسین عباس زاده معاون صنایع دستی این اداره كل امروز شنبه ۲۵ آذر با اشاره به انتخاب شهرستان های برتر در دومین نمایشگاه سراسری صنایع دستی این استان، اظهار نمود: «شهرستان های قاین، خوسف و نهبندان بعنوان سه شهرستان برتر در این نمایشگاه معرفی شده اند. »

او با اشاره به اینكه شهرستان درمیان هم شایسته تقدیر در این نمایشگاه اعلام شده است، اضافه كرد: «توجه به صنایع دستی بومی و اجرا و تولید زنده صنایع دستی در غرفه همچون ملاك های ارزشیابی غرفه ها و شهرستان های برتر بوده است. »

معاون صنایع دستی اداره كل میراث فرهنگی خراسان جنوبی با اشاره به اینكه پوشش مناسب سنتی كه در فراخوان اولیه به همه شهرستان ها ابلاغ گردیده بود در ارزیابی غرفه های برتر نقش داشته است، اظهار داشت: «مشتری مداری، احیای رشته های منسوخ شده و فروش بالای محصول از دیگر ملاك های ارزشیابی این غرفه ها بوده است. »

او با اشاره به اینكه روستای گریمنج شهرستان قاین در رشته قارت بافی برای احیا و تولید زنده و همینطور پوشش مناسب بعنوان غرفه برتر استانی معرفی گردید، عنوان كرد: «غرفه رودوزی های الحاقی شهرستان سربیشه هم با عنایت به نوع ارتباط با مخاطب و فروش بالا از دیگر غرفه های برتر نمایشگاه معرفی شده است. »

عباس زاده ادامه داد: «در میان ۱۱ شهرستانی كه در این نمایشگاه حضور داشته اند سه شهرستان قاین، خوسف و نهبندان بدون اولویت برای تنوع در تولیدات، غرفه آرایی، پوشش سنتی، تولید زنده و ارتباط خوب با مخاطب و عوامل برگزاری نمایشگاه بعنوان شهرستان های برتر شناخته شدند. »

اوخاطرنشان كرد: «در بین استان های شركت كننده در دومین نمایشگاه سراسری صنایع دستی گلیم استان خراسان شمالی، حصیر استان گیلان و نقاشی روی شیشه استان همدان بدون اولویت بعنوان استان های برگزیده معرفی شده اند. »جهش خراسان جنوبی درحوزه صنایع دستی

معاون صنایع دستی اداره كل میراث فرهنگی خراسان جنوبی همینطور با اشاره به جهش این استان در حوزه صنایع دستی اظهار داشت: «امروز باید به دنبال این فرصت باشیم كه فرهنگ تولید متناسب با ذائقه مخاطب را در میان صنعت گران گسترش دهیم. صنایع دستی محصول تجربه، دانش و تلاش پیشینیان ماست. »

او با بیان این كه پیشینیان ما برای تسهیل در امور زندگی و تولید نشاط و شادی و همدلی از صنایع دستی استفاده می كردند، اضافه كرد: «تولیدات صنایع دستی با عنایت به پراكندگی جغرافیایی و اقلیم در هر منطقه از ایران شكل و كاربرد متفاوتی دارد كه با استفاده از مواد اولیه ای كه از دل زمین و طبیعت استخراج می گردد و با تاكید بر خلاقیت و ابتكار صنعتگران تولید می گردد. »

عباس زاده با بیان این مطلب كه در گذشته مردم دست ساخته های هنرمندان و صنایع دستی را در تسهیل امور زندگی، امرار معاش و در خلق زیبایی های زندگی مورد استفاده قرار می دادند، اضافه كرد: «صنایع دستی محصول تجربه و نگاه هوشمندانه مردم به طبیعت و زیبایی های خالق هستی است. »

او با اشاره به اینكه صنایع دستی خراسان جنوبی همچون صنایع دستی سایر استان ها با رویكرد فرهنگی بدون مرز است و هیچ مرز جغرافیایی برای آن نمی توان متصور شد، عنوان كرد: «صنایع دستی استان نتیجه نگاه ظریف هنرمند به دنیای پیرامون و فرهنگ عامه سایر ملل است. »

معاون صنایع دستی اداره كل میراث فرهنگی خراسان جنوبی ادامه داد: «در سفرهایی كه هنرمندان به سایر نقاط ایران بخصوص روستاها و شهرها می كنند و همینطور بازدیدی كه از تولیدات هنرمندان و صنعتگران سایر نقاط دارند، ایده های نو و خلاقانه ای را كشف و متناسب با نیاز مخاطب تولید می كنند. »

او با اشاره به اینكه نمایشگاه صنایع دستی جلوه گاه عرضه تمام تولیداتی است كه ذائقه ایرانی و هنر شرقی را به نمایش گذاشته، اظهار نمود: «انسان با حضور در نمایشگاه های غنی از این دست با مجموعه ای از اندوخته ها و تجربه ها و داشته های علمی و تجربی روبه رو می گردد. »

نمایشگاه صنایع دستی، كانون تخصصی

عباس زاده با بیان این كه نمایشگاه یك كانون تخصصی و آموزشی و بهتر است بگوییم دانشگاهی برای همگان است، اضافه كرد: «همه مردم با هر نوع نگاه برداشت های خویش را از تولیدات هنرمندان داشتند و در این دانشگاهی كه هزار رنگ و هزار نقش را در آن شاهد هستیم با نگاه خاص خودشان به این هنرها روی آوردند. »

او اظهار داشت: «برای مثال كسانی كه در رشته صنایع دستی تحصیل می كنند از هرغرفه مانند ورقی از یك كتاب مطلا به نام صنایع دستی تحت عنوان نمایشگاه سراسری می توانند در زمینه های پژوهشی، تحقیقات خویش را تكمیل و مدون كنند. »

عباس زاده با ابراز خرسندی از اینكه صنایع دستی در چند سال اخیر جهش بسیار متفاوتی را نسبت به گذشته داشته است، عنوان كرد: «امروز صنایع دستی نتیجه تبادل اطلاعات و رسیدن به خود باوری هنرمندان و حضور حداكثری صنعتگران در این گونه نمایشگاه ها، بازارچه های موقت و نوروزگاه ها است. »

معاون صنایع دستی اداره كل میراث فرهنگی خراسان جنوبی با اشاره به اینكه حضور جوانان در كنار پیشكسوتان از مهم ترین خصوصیت های صنایع دستی در برپایی این نمایشگاه بود، اظهار داشت: «حضور هنرمندان جوان در غرفه ها نشانگر این است كه جوانان سرزمین ما علاقه وافری به این هنر صنعت و زندگی گذشتگان خود داشته اند. »

او با اشاره به این كه صنایع دستی ماحصل دست رنج زنان سخت كوشی است كه با حداقل ها در حال زندگی و امرار معاش هستند و در نقطه صفر مرزی و در روستاها و شهرها درحالی كه با مشكلات عدیده ای هستند اما دست از تولید صنایع دستی برنداشته، بیان كرد: «صنایع دستی نتیجه دسترنج و تلاش صنعتگرانی است كه پای دار حوله بافی، برك، گلیم، قالی و قالیچه ساعت ها بی ادعا مشغول تولید این هنرصنعت بوده اند و باآنكه با خشكسالی های پیاپی با ركود كشاورزی مواجه بوده اند اما صنایع دستی را به هدف جایگزین مناسب اقتصاد متكی به كشاورزی تولیده كرده اند. »

فرهنگ تولید متناسب با ذائقه مخاطب گسترش یابد

او با اشاره به این كه مهم ترین ركنی كه برای صنایع دستی باید متصور بود، تولید متناسب با نیاز بازار است، اظهار داشت: «امروز ما باید به دنبال این فرصت باشم كه این فرهنگ تولید متناسب با ذائقه مخاطب را در میان صنعتگران گسترش دهیم. »

عباس زاده ادامه داد: «علاوه بر آن باید ذائقه پروری كنیم و سبب شویم ذائقه مخاطب به سمت تولیدات جدید و بكر كشیده شود و هنرمند برای ذائقه بصری مخاطب برنامه ریزی و هدف گذاری كند. »

معاون صنایع دستی اداره كل میراث فرهنگی خراسان جنوبی اظهار داشت: «زندگی عشایری در قالب غرفه های سیاه چادر كه در این نمایشگاه به معرض دید علاقه مندان قرار گرفت نمایانگر تصویرسازی زنان و مردانی عشایر سخت كوش است كه در شرایطی دشوار عاشقانه زندگی می كنند و به تولید صنایع دستی می پردازند و باآنكه دلخوش به محصولات دامداری خود هستند، اما با كمك مواد اولیه به دست آمده از طبیعت و زندگی عشایری تولید صنایع دستی كرده و دست بافته های جدیدی را شكل می دهند كه از آن جمله می توان به بافته های داری بخصوص جاجیم، گلیم، سیاه چادر و... اشاره كرد. »

او با بیان این كه دست پخته های سنتی عشایر بعنوان غذای ایرانی جذابیت خاصی برای گردشگران دارد كه می تواند مجموعه ای كامل از گردشگری باشد، اضافه كرد: «علاوه بر سیاه چادر عشایری هر گوشه ای از دومین نمایشگاه سراسری صنایع دستی استان جاذبه های گردشگری در حوزه صنایع دستی را معرفی می كند چراكه معتقدیم صنایع دستی مكمل گردشگری است. »

عباس زاده با اشاره به اینكه صنایع دستی می تواند در جذب گردشگری، سرمایه و ارزآوری و همینطور اقتصاد مقاومتی نقش بسیار مهم و اساسی داشته باشد، اظهار داشت: «یكی دیگر از دغدغه های ما در حوزه صنایع دستی صادرات این محصولات است كه تشویق هنرمندان جهت شركت در نمایشگاه های بین المللی و برپایی نمایشگاه های ترویجی و برگزاری كمپین تخصصی صادرات می تواند بسیار راه گشا باشد. »

معاون صنایع دستی اداره كل میراث فرهنگی خراسان جنوبی با اشاره به این كه خیلی از كسانی كه درصدد سرمایه گذاری، خرید انبوه و بازار جهانی بودند، در دومین نمایشگاه سراسری صنایع دستی استان حضور پیدا كردند، بیان كرد: «صنایع دستی علاوه بر عرضه تولیدات در نمایشگاه در واقع ارتباط صنعتگر خراسان جنوبی با صنعتگران دیگر استان ها را تسهیل كرده و پل ارتباطی محكمی برای عرضه و معرفی و فروش محصولات خواهد بود. »

او با بیان این كه هنرمندان و صنعتگران برای صادرات باید خودشان تلاش كنند، اظهار نمود: «ثبت برند محصولات و بسته بندی متناسب با تولیدات و تهیه بروشورها و كارت ویزیت معرفی محصولات و شركت در جشنواره های تبلیغاتی و بازاریابی و... رونق اقتصادی صنایع دستی محسوب شده كه صادرات صنایع دستی را آسان كرده و سبب جذب مخاطب برای بهره وری بیشتر از صنایع دستی خواهد شد. »

او ادامه داد: «یكی دیگر ازعوامل مؤثر در صادرات و فروش بیشتر صنایع دستی فروشگاه ها و برپایی منظم و دائمی نمایشگاه هاست كه یكی از اركان اساسی حوزه صادرات صنایع دستی به حساب می آید. »

عباس زاده با اشاره به این كه خراسان جنوبی در دو سال اخیر بیشترین برخورداری را از بازارچه های دائمی و موقت نسبت به بعضی از استان ها داشته است، اظهار داشت: «باید با تولیدات جدید، ابتكار عمل در حوزه صنایع دستی را به دست گرفت وبا اندوخته ای از دانش و تجربه آن را به نسل بعدی منتقل كرد بنابراین در این زمینه حضور پیشكسوتان و جوانان و همینطور دانش آموختگان در كنار صنعت گران باتجربه و كمك به توسعه شركت های تعاونی و شكل گیری اتحادیه های مختلف در هر شهرستان تبلیغات و اطلاع رسانی دقیق به مردم نقش بسیار مهمی در پیشرفت صنایع دستی و انتقال آن به آیندگان دارد. »

معاون صنایع دستی اداره كل میراث فرهنگی خراسان جنوبی تصریح كرد: «اگر هنرمندان و مردم از صنایع دستی حمایت كنند بطور قطع خواهیم توانست بازارهای كشورهای دیگر را هم به دست آوریم. »

1396/09/26
23:26:36
5.0 / 5
4905
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی