محمدرضا خاكی:

شورای راهبردی تئاتر وجود ندارد

شورای راهبردی تئاتر وجود ندارد به گزارش دست و هنر محمدرضا خاكی اعلام نمود: شورای راهبردی تئاتر عملا وجود ندارد و از بدو تشكیل در حد یك اسم روی كاغذ باقی مانده است.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، این روزها كه انتشار دستورالعمل صدور پروانه اجرای نمایش با حاشیه ها و انتقادهایی روبرو شده یكی از مهم ترین پرسش ها از طرف تئاتری های معترض این است كه طرف مشورت یا كارشناسان تدوین كننده این دستورالعمل چه كسانی هستند. یكی از گروه هایی كه به نظر می رسید یا دست كم انتظار می رفت در این ماجرا دخیل بوده باشد شورای راهبردی تئاتر است.
این شورا كه مورد تاكید شهرام كرمی، مدیركل هنرهای نمایشی از همان شروع فعالیتش در این اداره كل بود، دی ماه سال ۱۳۹۷، ۱۰ ماه بعد از حضور كرمی در مدیریت تئاتر، با هفت نفر عضو شامل محمدرضا خاكی، علی منتظری، مسعود دلخواه، منصور براهیمی، شهرام گیل آبادی، مجید گیاهچی و شهرام كرمی (مدیركل هنرهای نمایشی) تشكیل شد و حالا بعد از گذشت همان نزدیك ۱۰ ماه خبر می رسد كه این شورا دیگر وجود عملی ندارد.
محمدرضا خاكی، مترجم، استاد دانشگاه و كارگردان تئاتر در گفت و گویی با ایسنا در پاسخ به اینكه این شورا چه وضعیتی دارد و آیا جلساتش تشكیل می شود یا خیر ؟ بیان كرد: متاسفانه این شورا به هیچ وجه نتوانست كاری انجام دهد و جلسات خودرا برگزار كند. از همان زمان تشكیل شورا، دوستانی كه عضو بودند حضور پیدا كردند و یكی دو جلسه هم انجام شد اما بعد متوجه شدیم علاقه ای به ادامه كار نیست.

او با تاكید بر اینكه « تئاتر امروز ما به یك شورای مشورتی برای رصد كردن وضعیت تئاتر نیاز دارد» اضافه كرد: شورای راهبردی فقط روی كاغذ بود و الان عملاً شورایی وجود ندارد. من از همین طریق این مساله را اطلاع رسانی می كنم تا دوستان بدانند كه چنین شورایی اصلاً وجود خارجی و عملی ندارد، یعنی از زمان تشكیل به بعد جز یكی دو بار، خود به خود جلسه ای دیگر تشكیل نشد و چند بار خود من شخصا پیگیر بودم كه دیدم كه علاقه ای به تشكیل جلسه نیست. بنا بر این با وجود علاقه ی اعضاء، وقتی حس كردیم كه این تمایل نیست، ما هم اصراری نكردیم.

خاكی در پاسخ به اینكه چرا حس كردند علاقه ای به تشكیل جلسات این شورا وجود ندارد؟ بیان كرد: به سبب آنكه این شورا اصلا دستور روشنی نداشت. در این دور هم جمع شدن می شد همزمان به مسائل مختلف اجرایی، فكری، فرهنگی و وضعیت كلی كه كم هم مسئله ندارد پرداخت، اما ادامه نیافت.
او اشاره كرد: این شورا می توانست درباره دستورالعمل انتشار یافته اخیر كه جای بحث دارد نظر دهد اما این اتفاق اصلا نیفتاد.
منبع:

1398/07/30
10:28:19
5.0 / 5
4232
تگهای خبر: دانشگاه , فرهنگ , مد , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی