درك اهمیت دانش بومی معماری و شهرسازی در معماری باهمستان

درك اهمیت دانش بومی معماری و شهرسازی در معماری باهمستان به گزارش دست و هنر كتاب معماری باهمستان نوشته لئون كریر به دنبال معرفی شهرها و ساختمان هایی است كه سرزنده و پایدار باشند و به میراث برای آیندگان بدل شود.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، كتاب «معماری باهمستان» نوشته لئون كریر با ترجمه سهند لطفی و امیر یدالله پور به ماهیت نظری شهر معاصر می پردازد. كریر در این كتاب با نقد جریان های كنونی عملی و نظری معماری و شهرسازی، از ضرورت بازگشت به شیوه های سنتی ساخت وساز سخن می گوید؛ اما در این عمل از هویت مدرن زمانه خود غافل نیست؛ او به دنبال ساختن شهرها و باهمستان ها و ساختمان هایی است كه سرزنده و پایدار باشند و مانند آنچه از سده های پیشین به میراث مانده تا سده های آینده دوام آورند.
آموزه بنیادین لئون كریر بازشناسی سنت های بومی در كالبد شهرها و بناها و به كار بستن باردیگر آنها در نظریه و عمل است تا درك اهمیت دانش بومی معماری و شهرسازی و گسترش آن و در نتیجه خلق مكان های شهری پایدارتر و هویت مندتر صورت بگیرد.
در مقدمه كتاب «معماری باهمستان» آمده است: این كتاب یك صدمه شناسی و یك درمان پیش رو می نهد: نقد و طرح همزمان. آفرینش مكان ها برآیند ساخت وسازهای خودبه خودی و نوآوری های نخبگان به تنهایی نیست، بلكه برآیند انگیزه و هنر است. چنین چشم اندازهایی به شكل مسلم می انجامند. آفرینش مكان باید پاسخ گوی نیاز شهروندان، چه افراد و چه باهمستان ها، باشد.
این كتاب مجموعه نوشته ها و تصاویری است كه نظریه ای جامع و دست یافتنی برای ساختن شهرها و روستاهای مدرن به دست می دهد. این پیشنهادها سرشتی ریاضی وار ندارند؛ هدف نهایی آنها ترغیب و نشان دادن نگاهی خردمندانه در مسائل برنامه ریزی شهری است. این ایده ها در بیست سال قبل در آمریكا و اروپا خردورزی، كارآمدی و توان زیبایی شناسانه و فراگیر خویش را نشان داده اند.
وجوه مدرنیته، ماهیت مبحث در معماری، نقد ایدئولوژی مدرنیست، چشم اندازهای شهر گرایی جدید، شهر چند مرزی باهمستان های شهری، مدرنتیته معماری سنتی، سودمندی جهانی استادكاری مدرن یا چهارمین انقلاب صنعتی، هماهنگی در معماری سكونتگاه ها و… از سرفصل های این كتاب هستند.
كتاب معماری باهمستان نوشته لئون كریر با ترجمه سهند لطفی و امیر یدالله پور كه از جانب دفتر پژوهش های فرهنگی انتشار یافته در ۴۷۱ صفحه با قیمت ۶۹ تومان در دسترس علاقمندان قرار دارد.


منبع:

1399/01/17
16:09:10
5.0 / 5
3196
تگهای خبر: زیبایی , سنتی , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی