وزیر فرهنگ یونان شرح داد:

كمك های هدفمند یونان به اصحاب فرهنگ و هنر صدمه دیده از كرونا

كمك های هدفمند یونان به اصحاب فرهنگ و هنر صدمه دیده از كرونا به گزارش دست و هنر وزیر فرهنگ یونان بعد از اعتراضات اهالی فرهنگ و هنر این كشور به شرح كمك های دولت به این گروه های اجتماعی پرداخت. به نظر می آید شیوه یونان برای كمك به هنرمندان هدفمند است و قابل اقتباس.خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ: طبق گزارش روزنامه کاتی مرینی وزیر فرهنگ یونان به اعتراض اهالی فرهنگ و صنوف هنری نسبت به حمایت های دولت از این قشر بعد از شیوع کرونا واکنش نشان داد و اظهار داشت: همیشه دولت به هنرمندان توجه ویژه ای داشته است. هنر و کارکنان حوزه هنری همیشه مورد توجه خاص دولت فعلی یونان بوده اند چونکه سینما، تئاتر، هنرهای نمایشی و دیگر گونه های هنری مایه نشاط جامعه بوده و این چیزی است که در زمان شیوع کرونا بیشتر از هر زمان دیگر بدان نیازمندیم. با برنامه ریزی هایی که به عمل آمد و علیرغم شیوع کرونا در تابستان سال جاری تعداد ۲۷۰ نمایش در ۴۳ منطقه در سرتاسر کشور داشتیم و فقط تعداد اندکی از برنامه ها به دلیل مکان نامناسب و برای حفظ سلامت شهروندان، لغو شدند.
لینا مندونا اظهار داشت: در ماه مارس که دستور تعطیلی سراسری صادر شد، ۴۳ هزار نفر از حقوق بگیران و تعداد ۱۴ هزار و ۳۰۰ شرکت خصوصی که در حوزه هنری فعالیت دارند، زیر پوشش کمک های دولتی قرار گرفتند. در این خصوص بیشتر از ۳۵ میلیون یورو کمک نقدی پرداخت گردید. همینطور مالیات هایی را که می بایست هنرمندان و شرکتهای هنری پرداخت می کردند، کاهش دادیم. علاوه بر آن با همکاری وزارت کار و امور اجتماعی، توانستیم حمایت های ویژه ای از برخی از کارکنان حوزه هنری را که در شرایط ویژه ای و با مشکلاتی بیشتری روبرو بودند، داشته باشیم. این دسته از افراد را در گروه ویژه ای گنجاندیم و بدین ترتیب مبلغ ۲۵ میلیون یوروی دیگر از این طریق به حوزه هنر و دست اندر کاران حوزه هنری پرداخت کردیم.
وزیر فرهنگ یونان افزود: برای مثال در حوزه موسیقی به یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از هنرمندان به ازای هر نفر ۲۰۰۰ یورو کمک نقدی پرداخت کردیم و برنامه ریزی جامعی انجام دادیم تا برنامه های موسیقی در شهرهای کوچک و حومه هم برگزار گردد. تقریباً تمام برنامه های موسیقی در این مناطق در تابستان برگزار شدند و این در شرایطی است که در کشورهای اتحادیه اروپا تقریباً کلیه سالن های هنری تعطیل شده و در طول تابستان در جمع کشورهای اروپایی فقط ۲۰ الی ۳۰ درصد فعالیتهای هنری و آن هم در فضای باز، برگزار گردید.
لینا مندونا همینطور با انتقاد از برخی از هنرمندان هم اظهار داشت: برخی از افراد در حوزه های مختلف هنری به صورت نامشخص به کار اشتغال دارند و از پرداخت مالیات درآمدهای خود، خودداری می کنند، با این وجود، این وزارتخانه، درصدد کمک به آنها بوده و با وزارت کار و امور اجتماعی، وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت توسعه و وزارت کشور در حال گفتگو هستیم تا ترتیبی اتخاذ شود، تا به این افراد مجوز رسمی برای فعالیت هایشان داده شود تا وزارت فرهنگ بتواند به آنها کمک های مناسبی را مشروط بر اینکه مالیات خویش را پرداخت کنند، عرضه نماید.
با این حال افکار عمومی و صنوف هنری و حزب رقیب این اظهارات را غیر واقعی قلمداد می کنند. در همین راستا، خانم «رالی یا خرستیدو» نماینده پارلمان از حزب چپگرای سیریزا (حزب حاکم پیشین) یونان در پارلمان این کشور، اظهار داشت: وزیر فرهنگ یونان بگوید تا این کمک ها را به چه کسانی و یا چه ارگان های فرهنگی پرداخت کرده است. در حالیکه هنرمندان یونان زیر بار مشکلات اقتصادی شدید به سر می برند، چرا وزارت فرهنگ و دولت راستگرای دموکراسی نوین یونان، با ادعاهای تو خالی و با به راه انداختن تبلیغات درباره عرضه کمک های مالی به حوزه هنر، درصدد گمراه کردن افکار عمومی است ولی در حقیقت تا کنون وزارت فرهنگ یونان عملاً هیچ گونه کمک اساسی نه به هنرمندان و نه به حوزه هنر عرضه نکرده است.
وی اضافه کرد: در حالیکه بیشتر از ۳۰ درصد سالن های سینما و تئاتر حتی در فضای باز در تمام طول تابستان خالی بوده و خود دولت هم به این مساله واقف است، از کمک به این دسته از افراد خودداری می کند و حتی مبلغ ۶۵۰ یورویی را که به کارکنان شرکتهای خسارت دیده از شیوع کرونا پرداخت کرده، به هنرمندان و کارکنان حوزه هنر پرداخت نکرده است. هیچ حمایتی از مراکز آموزش هنری انجام نشده و کارکنان این بخش الان بیکارند و فقط حرف از عرضه کمک ها به میان می آید و نه چیز دیگری.
گفتنی است که چندی قبل هنرمندان و دست اندر کاران حوزه هنر به نشانه اعتراض به سیاست های دولت در قبال آنان، دست به تظاهرات گسترده ای در شهر آتن پایتخت یونان و دیگر شهرهای بزرگ این کشور زدند و در مقابل پارلمان این کشور تجمع کرده اند و از نمایندگان پارلمان خواستند که برای حل مشکلات معیشتی آنان و خانواده هایشان اقدام نمایند. تظاهر کنندگان در بیانیه پایانی خود اعلام نمودند که دولت حمایت لازم را از آنها به عمل نیاورده و این در شرایطی است که سیاست ها و تصمیمات اتخاذ شده توسط دولت برای پیشگیری از گسترش همه گیری کرونا باعث تعطیلی صنایع فرهنگی شده و کارکنان این حوزه را با مشکلات جدی مواجه کرده بگونه ای که قادر به تأمین هزینه روزمره خود و فرزندانشان نیستند.
این خبر را رایزنی فرهنگی ایران در یونان برای مهر ارسال کرده است.


منبع:

1399/09/06
19:42:02
5.0 / 5
975
تگهای خبر: آموزش , سلامت , سینما , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی