پیشان بسته بهبود تعامل خانواده ها با كودكان اتیسمی

پیشان بسته بهبود تعامل خانواده ها با كودكان اتیسمی دست و هنر: بسته افزایش مهارت پیشان برای بهبود تعامل های افراد در مواجهه با کودکان اتیسمی طراحی و در سومین رویداد ملی ایده آزاد اسباب بازی بعنوان ایده برتر معرفی گردید.


به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، فرشته یاقوتی ایده پرداز بسته «پیشان» در مورد ایده ی خود اظهار داشت: با عنایت به نظریه یادگیری مشاهده ای و تلفیق روش الگودهی با داستان های اجتماعی این بسته را با هدف ارتقای مهارت های ارتباطی، اجتماعی، شناختی و بهبود تعامل های خانوادگی در افراد با اختلال طیف اتیسم طراحی نموده ام. وی ادامه داد: این بسته که برمبنای مطالعه و دانش در طول چند سال تولید شده، شامل ۸ بخش متشکل از کتابچه راهنما، انیمیشن، کتاب کار و بازی های خانواده محور، عروسک های دستی و انگشتی، پازل، کارت های مصور داستان و ماسکهای هیجانی است که هم اکنون با چهار بخش خودآگاهی، تقویت تماس چشمی، صحبت و درخواست کردن و دوست یابی ارائه شده است. یاقوتی تصریح کرد «پیشان» نام شخصیت اصلی انیمیشن های این محصول است که به همراه سایر ابزار موجود در این بسته، متناسب با خاصیت های این کودکان طراحی شده است.
وی در مورد چگونگی شکل گیری این ایده نیز تصریح کرد: در طول سال ها درمانگری و ارتباط مستقیم با کودکان مبتلا به اختلال طیف اتیسم و مشاهده کودکانی که در کلینیک، رفتارهای مثبت را آموخته و در کلاس های انفرادی به عملکرد خوبی دست یافته اند اما در سایر محیط ها همچون منزل، مدرسه، و… در غیاب مربی با افت عملکرد روبه رو می شوند، ایده پیشان در ذهنم شکل گرفت. این ایده پرداز افزود: باتوجه به این که، ابزار و اسباب بازی متناسب با خاصیت های این کودکان نیز در بازار وجود ندارد این مساله برایم به یک دغدغه تبدیل شد و مطالعاتم را در این عرصه به صورت جدی ادامه دادم. یاقوتی افزود: تلاش کردم بسته ای خانواده محور برای ارتقای مهارت های ارتباطی و اجتماعی و بهبود تعامل آنها با این کودکان طراحی کنم تا نیاز خانواده ها برای رفت و آمد به کلینیک، هزینه ها و مربی کارآزموده کاهش پیدا کند. وی هم چنین ضمن اشاره به جدیت خود در این عرصه خاطرنشان کرد: در حال طراحی بازی های جدید دیگری نیز برای کمک به درمان کودکان اتیسمی نیز هستم و تلاش خواهم کرد تا با کمک دست اندرکاران و سرمایه گذاران حوزه اسباب بازی این ایده ها را به محصول و تولید انبوه برسانم. این فعال حوزه درمان کودکان دارای نیازهای ویژه برگزاری رویداد ایده آزاد اسباب بازی را فرصت مناسبی برای پایش و ارتقای ایده ها دانست و تصریح کرد: به تمام ایده پردازان و طراحان حوزه طراحی اسباب بازی سفارش می کنم در این رویداد شرکت نمایند. وی از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز به خاطر توجه ویژه به حوزه سرگرمی و اسباب بازی برای بچه ها قدردانی کرد و اظهار داشت: کانون اقدام های مؤثر و مناسبی در این عرصه داشته است که برگزاری جشنواره ملی اسباب بازی، برگزاری کارگاه های تخصصی و رویداد ایده آزاد از آن جمله است. ایده پرداز برگزیده ی این رویداد ملی اضافه کرد: برگزاری همایش های علمی و تخصصی در این عرصه می تواند متخصصان را نیز درگیر این پروسه کند و بستری مناسب برای طراحی بازی های هدف مند و قابل ارائه و دفاع بوجود آورد. او تعامل با افراد متخصص به صورت چندبعدی را یکی از خاصیت های با اهمیت این رویداد دانست و عنوان کرد: آشنایی با تجربه های طراحان موفق در طول پروسه ایده آزاد نیز می تواند مسیر یادگیری را بهبود بخشد و خطاها را در پروسه ایده پردازی و تولید کم کند و مهم تر از همه پیگیری و حمایت برای تولید ایده هایی است که این مسیر را طی کرده اند. یاقوتی در آخر طراحی بازی را مستلزم داشتن هدف مشخص، تخصص در زمینه بازار هدف، شناخت نیازهای مخاطبان، و نوآوری بر پایه دانش قابل دفاع دانست و اظهار داشت: یک طراح باید بتواند کمبودها برای طراحی یک بازی را درک کند، برمبنای آن خاصیت های طرح خودرا به درستی انتقال و ایده خودرا مورد پایش و آزمون قرار دهد.منبع:

1399/09/23
22:45:20
5.0 / 5
814
تگهای خبر: اسباب بازی , بازی , تولید , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی