قوانین نظارتی بر اكوسیستم بازی های دیجیتال در كشورهای دیگر؛

سخت گیرانه ترین سیستم های نظارتی در بزرگ ترین بازار بازی جهان

سخت گیرانه ترین سیستم های نظارتی در بزرگ ترین بازار بازی جهان به گزارش دست و هنر کشور چین با بیشتر از ۳۴ میلیارد دلار درآمد سالیانه از بازی های دیجیتال، بزرگ ترین بازار بازی جهان به حساب می آید. با این وجود یکی از سخت گیرانه ترین سیستم های نظارتی در چین است.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، مطابق قانون کشور چین، بازی ها را می توان تحت معیارهای متنوعی سانسور کرد. همچون مواردی که دولت چین اعتقاد دارد وحدت ملی چین را تهدید می کند، با سیاست مذهبی چینی مخالف است یا بر اخلاق عمومی یا فرهنگ و سنت های چین اثر می گذارد. همینطور بازی های آنلاین برای افراد زیر سن قانونی نباید حاوی محتوایی باشد که امکان دارد، منجر به تقلید از رفتار غیرقانونی یا نقض اخلاق اجتماعی شود.
همینطور نباید این بازی ها محتوایی مانند ظلم و ستم یا تروریسم که می تواند به سلامت جسمی و روانی افراد سالخورده صدمه برساند، داشته باشد.
نظام رده بندی سنی اجباری
نظام رده بندی سنی به شکل الزامی بر بازی ها اعمال می شود. این نظام رده بندی که «مقررات مدیریت رده بندی نرم افزار بازی» نام گرفته است، در سال ۲۰۰۶ برای اولین بار وضع شد و در سال ۲۰۱۲ اصلاح گردید. نظام رده بندی مذکور برای بازار بازی های دیجیتال در کشورهای هنگ کنگ، تایوان و کشورهای جنوب شرقی آسیا هم اعمال می شود. رده بندی مذکور شامل ۵ رده مختلف است: عمومی: همه گروه های سنی می توانند استفاده کنند. ۶+ یا حفاظت شده: گروه سنی ۶ سال و بالاتر می توانند استفاده کنند. ۱۲+ یا راهنمایی والدین: گروه سنی ۱۲ سال و بالاتر می توانند استفاده کنند. ۱۵+ یا راهنمایی والدین: گروه سنی ۱۵ سال و بالاتر می توانند استفاده کنند. ۱۸+ یا انحصاری: گروه سنی ۱۸ سال و بالاتر می توانند استفاده کنند.
مجوز فروش بازی ها
برخی از موانع قانونی چین مانع از مشارکت کامل شرکتهای بازی دیجیتال خارجی در بازار این کشور هستند. مطابق قانون چین، تنها راه قانونی برای ورود شرکتهای بازی خارجی به بازار چین و تطابق کامل با تمام شرایط چینی این است که مجوز بازی های خویش را از راه یک شرکت داخلی چینی کسب کنند. شرکتهای خارجی و شرکتهای سرمایه گذاری شده از خارج به صورت قانونی مجاز به انتشار و یا اجرای آنلاین بازی های دیجیتال یا موبایلی نیستند. هرچند دو ناشر آمریکایی (فروشگاه دیجیتال اپل و استیم) هم اکنون در چین بدون شریک چینی یا مجوزهای لازم ظاهراً در تضاد با قانون چین عمل می کنند.
«اداره کل نشریات و انتشارات چین» قوانین جدیدی برای انتشار بازی های آنلاین این کشور وضع کرده است که اشاره به شتابی احتمالی در صدور تاییدیه های رسمی دارد. چین از مارچ سال ۲۰۱۸ اختصاص مجوز به پولسازی بازی های آنلاین را متوقف کرده که این امر باعث آسیب به صنعت بازی این کشور و شرکت هایی مانند هولدینگ Tencent و NetEase شده است. تحت این دستورالعمل ها، بازی ها تحت بررسی محتوایی قرار می گیرند و برخی از بازی های مجاز عرضه شده به بازار کنترل خواهند شد.
همچنین «اداره کل نشریات و انتشارات چین» از مارچ سال ۲۰۱۸ زیر نظر «بخش تبلیغات حزب کمونیست چین» مسئولیت کنترل همه بازی های دیجیتال آنلاین و برخی از بازی های دیجیتال جدید که آنلاین اجرا می شوند، پیگیری یک سیستم یادآوری تناسب سنی با عنایت به شرایط ملی چین و هم اقدامات لازم برای محدود کردن زمان حضور کودکان در بازی ها را بر عهده دارد. همه بازی های ساخته شده در کشور چین حتی بازی های مجانی احتیاج به دریافت مجوزی برای انتشار در این کشور دارند. بر مبنای قوانین نظارتی کشور چین، حتی به روزرسانی بازی ها، در صورتیکه باعث تغییرات گسترده در بازی شوند، احتیاج به دریافت مجوز نشر دارند.
ممنوعیت عرضه خدمات برای افراد زیر سن قانونی در بازی های آنلاین
قوانین نظارتی چین به پرداخت های درون بازی هم نگاه ویژه ای دارد. به باعث این قوانین اپراتورهای بازی نباید مصرف کنندگان را برای خرید محصولات خود فریب دهند یا اجبار کنند؛ بلکه باید حق مصرف کنندگان را برای انتخاب پرداخت یا عدم پرداخت به رسمیت بشناسند. این قوانین همینطور می گوید که پول مجازی در بازی ها را نمی توان به پول واقعی بیرون بازی تبدیل کرد. از آنجایی که از برخی از بازی ها بعنوان پلتفرمی برای قمار استفاده می شود که به کمک آنها کاربران پول مجازی را به همان اندازه ای که کسب کرده اند، بتوانند به پول دنیای واقعی تبدیل کنند. این مورد مصداق قمار بوده و به وضوح ممنوع می باشد. علاوه بر آن عرضه خدمت با هر پول مجازی در بازی های آنلاین برای افراد زیر سن قانونی مجاز نیست.
جلوگیری از اعتیاد به بازی های آنلاین
چین یکی از معدود کشورهایی است که تلاش در ایجاد قوانین برای جلوگیری یا کاهش اعتیاد به بازی آنلاین دارند. در سال ۲۰۰۷، وزارت فرهنگ و ارشاد و اداره کل مطبوعات و نشر همراه با هفت سازمان دولتی دیگر به صورت مشترک اعمال سیستم «مقابله با اعتیاد آنلاین» را شروع کردند. این سیستم دارای دو هدف عمده کنترل زمان بازی و کنترل هویت بازیکنان آنلاین است.
بر طبق این سیستم، کودکان زیر ۱۸ سال در مورد بازی کردن بازی های آنلاین، بیشتر از سه ساعت در روز، محدود می شوند. اگر مقدار بازی کردن آنها بیشتر از این مقدار شود، عرضه دهنده خدمات موظف است امکان استفاده از بازی را چه با پیشگیری از سازوکار اکتساب جایزه در بازی و چه با ممانعت فرد از ادامه بازی کردن برای آنان محدود.«سیستم های مقابله با اعتیاد» که کودکان زیر ۱۸ سال را هدف قرار می دهند و هم اکنون در بازی های دیجیتال در کشور چین اعمال می شوند، مقرر است بزودی در مورد بازی های موبایلی هم اجرا شود.
محدودیت ساعت بازی برای کاربران زیر ۱۲ سال
بازی های چندنفره آنلاین جنگی به علت خاصیت اعتیادآوری و ایجاد وابستگی بیش از اندازه، باعث نگران دولت چین برای کاربران این بازی ها شده است. بعضی از این بازی ها بالغ بر ۲۰۰ میلیون کاربر در این کشور دارند. از این جهت قانون شات دان که طی آن ساعات بازی نوجوانان در شبانه روز محدود می شود، در چین هم اجرا می شود. برای مثال کاربران زیر ۱۲ سال روزانه فقط می توانند ۱ و نیم (۹۰ دقیقه) ساعت بازی کنند. جالب است بدانید که همه بازی های چین همچون بازی های نقش آفرینی چندنفره انبوه این کشور شامل این قانون می شوند.
آفلاین شوید تا استراحت کنید
استفاده از ایده سیستم خستگی هم در قوانین نظارتی چین وجود دارد. در این ایده که ابتدا بازی فاینال فانتزی ۱۴پ یاده سازی شد، با روش هایی زمان بازی کردن کودکان و نوجوانان کنترل می شود. در چین، برای بازی هایی که تحت این سیستم قرار گرفته اند، ۳ ساعت نخست بازی در هر روز، «سالم» در نظر گرفته می شود که طی آن کاربر از کلیه جوایز طول بازی بهره مند می شود. ۲ ساعت بعدی تنها نیمی از نقاط جایزه را کسب می کند و پس از ۵ ساعت هیچ جایزه ای دریافت نمی نماید. بعد از ۵ ساعت بازی، بازیکن هر ۱۵ دقیقه با این پیغام مواجه می شود: «شما وارد زمان بازی ناسالم شده اید، لطفاً بلافاصله آفلاین شوید تا استراحت کنید. در غیر این صورت، سلامتی شما صدمه خواهد دید و جوایز شما به صفر خواهد رسید».


منبع:

1399/11/29
14:14:29
0.0 / 5
509
تگهای خبر: بازی , خدمات , خرید , دیجیتال
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی