رایزن فرهنگی ایران در چین:

چین بیشترین اهتمام را به یادگیری فارسی داشته است

چین بیشترین اهتمام را به یادگیری فارسی داشته است به گزارش دست و هنر رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در چین با اشاره به اینکه 15 کرسی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه های چین فعال است، اظهار داشت: نبض زبان و ادبیات فارسی در کشور چین به خوبی می زند و این کشور بیشترین اهتمام را به یادگیری زبان و ادبیات فارسی در میان کشورهای دنیا به خرج داده است.


به گزارش دست و هنر به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، وبینار ششمین دوره مطالعات فرهنگی با تاکید بر شرق آسیا از طرف جامعةالمصطفی (ص) العالمیه با مشارکت مخاطبان ایرانی و خارجی انجام شد.
در این وبینار، مهدی صفری، سفیر پیشین ایران در چین در موضوع روابط ایران و چین با تاکید بر سند همکاری ایران و چین سخن گفت.
همین طور عباسعلی وفایی، رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در چین، نقش و جایگاه زبان و ادبیات فارسی در تعاملات فرهنگی ایران و چین را یاد شده قرار داد و اظهار داشت: زبان و ادبیات فارسی به هر سرزمینی که وارد شده در راه رشد و تعالی فرهنگی آن ملل گام برداشته است.
وفایی اظهار نمود: تنها ابزار انتقال داشته های فرهنگی و معنوی به کشورهای دیگر زبان است و اکنون سیاستمداران جهانی در این راه حرکت می کنند که سخن خودرا بدون واسطه با مردم دنیا درمیان گذاشته و اندوخته های فرهنگی خودرا با دیگران در بین بگذارند.
نماینده بنیاد سعدی در چین افزود: بی گمان این اندیشه طرفداران زیادی دارد، برای اینکه آموزش زبان فقط برای زبان وجه منطقی و علمی ندارد. ناگفته نماند، زبان فارسی با خیلی از زبان های دیگر متفاوت می باشد و داشته ها و میراث فرهنگی این زبان در قالب ادبیات بی مثال است.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی افزود: اکنون در خیلی از کشورهای دنیا یادگیری زبان فارسی و کرسی های ایران شناسی و ادب ایرانی به سبب ظرفیتی که در این زبان وجود دارد رو به گسترش است.
او همین طور اظهار نمود: در ۱۵ دانشگاه چین کرسی زبان فارسی دایر شده و در سایر نهادهای علمی این کشور نیز مجموعه های ایران شناسی و آموزش زبان فارسی وجود دارد.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی بیان کرد: قسمتی از مفاهیم دینی و اسلامی که در میان مسلمانان و جامعه فرهنگی چین رایج است بوسیله زبان فارسی و ادیبان خوش ذوق ایرانی منتقل شده است.
وفایی افزود: در عصر جدید و دوره جدید استقلال از سال ۱۹۵۷ زبان فارسی بصورت رسمی در دانشگاه های کشور چین خصوصاً دانشگاه پکن بعنوان بزرگترین دانشگاه این کشور مورد توجه بوده است و اطلاع از این ظرفیت ها می تواند بستر تعامل و همکاریهای دوطرفه را بهبود ببخشد.
رایزن فرهنگی ایران در چین اضافه کرد: اکنون خیلی از کتاب های فاخر و مرجع زبان فارسی توسط معتبرترین ناشران چینی چاپ شده و استقبال زیادی از آنها از جانب مردم علاقمند این کشور انجام گرفته است.


او سپس بیان کرد: مسئله تبادل فرهنگی یک مراوده دوطرفه است و همچنان که زبان فارسی در چین مورد توجه است در ایران نیز باید آموزش و یادگیری زبان و ادب چینی مورد توجه جدی باشد.
وفایی اضافه کرد: طی چند سال قبل میزان مراوده بین استادان زبان و ادبیات فارسی و چینی بین دانشگاه های دو کشور با رشد زیادی همراه شده است و به هر میزان در این عرصه سرمایه گذاری شود سبب انتقال بیشتر داشته های فرهنگی ما می شود.
نماینده بنیاد سعدی در چین اظهار داشت: در اواخر سال گذشته، تفاهم نامه همکاری در ترجمه و انتشار آثار فارسی و چینی منعقد شد و این فرصت خوبی را برای همکاریهای فرهنگی به وجود می آورد. در اواخر سال ۹۹ قرارداد همکاری بی نظیری در حوزه نشر و ترجمه بین دو کشور امضا شده که در قالب آن طی ۱۰ سال آینده ۱۰۰ اثر ایرانی و چینی در دو کشور ترجمه و منتشر خواهد شد.
وی در ادامه بیان کرد: حدود ۲۵۰۰ دانشجوی ایرانی در مقاطع تحصیلات تکمیلی در کشور چین مشغول تحصیل هستند و این افراد می توانند نقش مهمی در ایجاد ارتباطات دوطرفه در سال های آتی داشته باشند، از طرف دیگر طلاب و دانشجویان چینی جامعه المصطفی هم نقش زیادی در ارتباطات دو کشور می توانند ایفا کنند. ایران و چین در طول دو هزار سال قبل همیشه ارتباط دوستی و نزدیکی با یکدیگر داشته و هیچ گاه در راه تخاصم و مناقشه با یکدیگر نبوده اند.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی همین طور اظهار نمود: با اتمام شرایط کرونائی روند اعزام استادان زبان و ادبیات فارسی به کشور چین از سر گرفته خواهد شد.
وفایی از خدمات جامعةالمصطفی (ص) العالمیه نیز قدردانی کرد و اظهار داشت: در سالهای همکاری با این دانشگاه در جریان کارهای آموزش زبان فارسی به خارجیان و نیز تهیه منابع آموزش زبان قرار گرفته و همیشه اهتمام آنها را ستوده ام.
او در آخر بیان کرد: رایزنی فرهنگی ایران در امر گسترش زبان فارسی بیش از گذشته اهتمام دارد و همکاریهای خوبی را با دانشگاه های چین دارد.
منبع:

1400/01/22
13:24:34
0.0 / 5
377
تگهای خبر: آثار , آموزش , خدمات , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی