معرفی برگزیدگان کتاب سال دینی کودک و نوجوان

معرفی برگزیدگان کتاب سال دینی کودک و نوجوان دست و هنر: نخستین جشنواره کتاب سال دینی کودک و نوجوان با معرفی برگزیدگان و شایسته های تقدیر پایان یافت.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، مراسم پایانی اولین جشنواره «کتاب سال دینی کودک و نوجوان» روز چهارشنبه (پنجم آبان) انجام شد.
در ابتدای مراسم علی اصغر میرباقری فرد به معرفی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی پرداخت و اظهار داشت: به همت انجمن ترویج، گرایش ادبیات کودک و نوجوان در سال ۱۳۹۰ به تصویب رسید و در دانشگاه های کشور اجرا شد و پنج سال پیش هم مورد بازبینی قرار گرفت.
او اضافه کرد: در زمینه ادبیات کودک و نوجوان هر چه سرمایه گذاری بهتری صورت گیرد بازدهی آن بی حد و اندازه خواهد بود. تا جایی که بتازگی مطلع هستم که نهادهای حمایتی و تصویرسازی به این حوزه توجه خاصی نشان داده اند.
او همین طور از اهمیت آثار خوب در این عرصه جهت بررسی های دانشگاهی و ارتقای ادبیات دینی مناسب کودک و نوجوان یاد کرد.
میرباقری فرد اشاره کرد: یکی از رسالت های این فعالیت هم افزایی میان نهادهایی فعال بوده و به این مساله اهمیت می دهند تا بتوان یک برنامه راهبردی دراین زمینه تدارک دید.
او افزود: باید این جشنواره را بصورت مستمر جزو برنامه های انجمن قرار دهیم تا محملی باشد برای شناسایی استعدادهای نهان. لازم است تا از حیث فرهنگی از سرمایه های بزرگ دینی مثل قرآن، روایات و احادیث و سنت و سیره معصومین بهتر بهره برد.
او در آخر از حمایت نهاد کتابخانه های عمومی کشور و وزارت ارشاد و فرهنگ و اسلامی از برگزیدگان قدردانی کرد.
سپس باقر میرعبدالهی از ادبیات کودک و نوجوان بعنوان رده ای پرمخاطب و پرامانت یاد کرد و اظهار داشت: از آن جایی که کار تاریخ و آن چه آنرا معارف می نامیم مبتنی بر واقعیت بیرونی است و کار قصه نویس مبتنی بر ساختن و پرداختن است که مستلزم نوعی تصرف بر متن خارجی است، وضعیت کمابیش متناقض نمایی را به وجود می آورد و کار داستان نویس را به ویژه برای گروه مهم و حساس کودک و نوجوان دشوار می کند. در حقیقت رسالت نویسنده دینی و معارفی را دوچندان می کند.
مریم جلالی عضو هیئت علمی دانشگاه و دبیر علمی جشنواره هم در این برنامه اظهار نمود: برگزاری جشنواره ادبیات دینی کودک و نوجوان از بایسته های عصر حاضر است. این جشنواره به همت انجمن ترویج زبان و ادب فارسی بنیان نهاده شده و با هدف اکرام و بزرگداشت نویسندگانی به جریان افتاده که مسائل دینی و چگونگی ارائه آن به مخاطب برای شان مهم بوده است.
او اشاره کرد: دستاورد این جشنواره در ابتدا بازشناسی این آثار باارزش و خالقان این آثار است. ادبیات دینی کودک و نوجوان ایران توجه بخش مهمی از ادبیات آکادمیک و دانشگاهی را نیز به خود جلب کرده است. بعلاوه دروازه ورود به زیبایی سازی متن دینی رعایت ادبیت متن است. ادبیت این مهم و ادبیت این متون هم اکنون با زبان فارسی دست و پنجه نرم می کند و نمایش داده می شود؛ نمایشی زیبا که غالبا کم نظیراست.
او اضافه کرد: این جشنواره فرصتی است تا بتوانیم خلاهای موجود در زمینه ادبیات دینی کودک و نوجوان را بعد از انتخاب آثار بصورت علمی بازیابی و اعلام نماییم و همت بگماریم بر بازسازی آن چه در این راه ممکنست.
جلالی در آخر از ریاست انجمن ترویج زبان و ادب فارسی و داوران این جشنواره که نزدیک به شش ماه داوطلبانه فعالیت متوالی داشته اند و مشاوره سیدعلی کاشفی خوانساری تشکر کرد.
در ادامه سیدعلی کاشفی خوانساری از محورهای مورد توجه حوزه ادبیات کودک و نوجوان نام برد و اضافه کرد: اساسا مناسب ترین جا برای تحقیقات و مطالعات بنیادی و کاربردی در این عرصه، انجمن ترویج زبان و ادب فارسی است.
وی در ادامه اظهار داشت: اعتبار، سابقه و خاصیت های این انجمن شرایطی را فراهم نموده تا از گرایش های مختلف و تخصص های مختلف اهالی ادبیات کودک و نوجوان گرد هم آیند و شاهد اتفاقات عملی، موثر و غیرشعاری در این عرصه باشیم. ما در حین انبوه تولیدات، حمایت ها و برنامه های ترویجی، تبلیغی و غیره با ضعف های جدی ای روبه رو هستیم و حل این نقصها و کاستی ها تنها با کارهای اداری و سیاست های هدایتی و نظارتی و حتی حمایتی ممکن نیست.
کاشفی اظهار داشت: چنین جشنواره هایی می تواند نقش موثری دراین زمینه داشته باشد. در حقیقت اهمیت کتاب های دینی کودک و نوجوان از سویی و لطمه هایی که ما در این عرصه با آن روبه رو هستیم از طرف دیگر مسئله مهمی است که باید توجه ویژه ای به آن داشت.
چهار پیام از کشورهای دیگر بصورت ویدیو و مکتوب به این جشنواره رسیده بود که در مراسم پایانی ارائه شد.
هیئت داوران مرحله نهایی نخستین جشنواره کتاب سال دینی کودک و نوجوان؛ سیدعلی کاشفی خوانساری، مریم جلالی، طیبه دلقندی، مرجان ریحانیان، سیده مریم کریمی شهیدی، نیلوفر مالک و حجت الاسلام سیدمحمد مهاجرانی کتاب های برگزیده را به این شرح زیر اعلام نمود:
«راز آن بوی شگفت»، داستانی برمبنای زندگی امام رضا (ع)، بازنویسی خلاق، اثر فریبا کلهر، نشر به نشر.
«قطره های ریز ریزو»، داستان تخیلی دینی نوشته کلر ژوبرت، نشر داستان جمعه.
«غایب» اقتباس مفهومی نوشته حسن بیانلو، نشر سوره مهر.
«پول، خدا، بچه ها: آموزش سبک زندگی اسلامی»، ناداستان آموزشی نوشته غلامرضا حیدری ابهری، نشر جمال.
«کبوترها و آهوها»، شاعر: سید احمد میرزاده، نشر به نشر.
همین طور این کتاب ها شایسته تقدیر شناخته شدند:
«ستاره من (چهل قصه از زندگی امام رضا مقابل السلام)»، بازنویسی خلاق اثر ناصر نادری، نشر به نشر.
«وقتی خدا تو را آفرید»، ناداستان ترجمه زهرا شریف، نشر نگارگران.
منبع:

1400/08/06
12:41:48
0.0 / 5
231
تگهای خبر: آثار , آموزش , انجمن , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی