پاسخ ربات شاعر به کمدی الهی

پاسخ ربات شاعر به کمدی الهی Da» ربات هوشمند با استفاده از بانک واژگان و تحلیل الگوهای گفتاری، اثری در واکنش به سه گانه شعر «کمدی الهی» اثر «دانته» تولید و اجرا می کند.


به گزارش دست و هنر به نقل از گاردین، «کمدی الهی» دانته الهام بخش هنرمندان بی شماری از «ویلیام بلیک» تا «فرانتس لیست» و از «آگوست رودن» تا «سی. اس لوئیس» بوده است، اما نمایشگاهی که به مناسبت هفتصدمین سالگرد درگذشت «دانته» شاعر بزرگ برگزار می شود، میزبان اثر یکی از وفاداران مدرن و عجیب این نویسنده و شاعر ایتالیایی خواهد بود و رُباتی به نام «Ai-Da» در اتفاقی تاریخی برای اولین بار و به صورت عمومی شعر نوشته شده توسط الگوریتم های هوش مصنوعی خویش را اجرا می کند.
این ربات فوق-واقعی که در دانشگاه آکسفورد و توسط «آدریان ملر» ساخته شده و بر مبنای نام «آدا لاولس» پیشگام کامپیوتری خود، «Ai-Da» نام گذاری شده با دریافت کامل سه گانه «کمدی الهی» ترجمه شده به زبان انگلیسی و با استفاده از الگوریتم های برنامه ریزی شده و تحلیل بانکهای اطلاعاتی واژگان و الگوهای گفتاری، شعری در واکنش به اثر معروف «دانته» تولید خواهد نمود.
«Ai-Da» مقرر است شعرهای خویش را در موزه اشمولین آکسفورد بخواند. در حالی این نخستین رباتی نیست که برای شعر گفتن آموزش دیده اما اولین رباتی خواهد بود که شعر سروده شده اش را همچون یک انسان می خواند.


«آدریان ملر» سازنده این رُبات می گوید: «واژگان و ساختار جمله شعرها همگی توسط هوش مصنوعی و بر مبنای مدل منحصر به فرد زبان هوش مصنوعی «Ai-Da» با ویرایش محدود ساخته شده است. مردم بسیار مشکوک هستند که ربات ها کار زیادی انجام نمی دهند، اما حقیقت این است که مدلهای زبانی بسیار پیشرفته هستند و در ۹۵ درصد موارد ویرایش فقط به این علت است که او بیش از اندازه تولید محتوا کرده است. این ربات قابلیت عرضه ۲۰ هزار واژه در ۱۰ ثانیه را دارد. ما به سرعت درحال رسیدن به نقطه ای هستم که اثر این رُبات ها به صورت کلی از متن انسانی قابل تشخیص نیستند و برای همه ما که می نویسیم، این آی کیو عمیقاً نگران کننده است».
«Ai-Da» که در سال ۲۰۱۹ تکمیل شد، دارای پوست سیلیکونی، موهای کاشته شده، دندان ها و لثه هایی با پرینت سه بعدی و دوربین های چشمی یکپارچه است. این رُبات پا دارد اما نمی تواند راه برود، با این وجود دست ها، تنه و سرش آزادانه حرکت می کنند.
منبع:

1400/09/05
21:02:06
0.0 / 5
245
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی