در همایش همای هنر مطرح شد:

بعد از ۲۰ سال هنوز دانشگاه هنرهای سنتی شكل نگرفته است

بعد از ۲۰ سال هنوز دانشگاه هنرهای سنتی شكل نگرفته است دست و هنر: شریف زاده از كارشناسان صنایع دستی در همایش همای هنر اظهار داشت: هنوز بعد از ۲۰ سال و با وجود تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، دانشگاه هنرهای سنتی راه اندازی نشده است.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، عبدالمجید شریف زاده مدیر كل سابق توسعه و ترویج صنایع دستی، در چهارمین برنامه تجلیل از هنرمندان پیشكسوتان صنایع دستی و هنرهای سنتی با عنوان «همای هنر» كه امروز ۱۵ بهمن ماه در سازمان میراث فرهنگی برگزار گردید اظهار داشت: آنچه از هنرهای سنتی یاد می نماییم طی سده ها دست به دست منتقل شده و شناسنامه و فرهنگ ماست. این هنر به سادگی به دست نیامده كه آن را به سادگی از دست دهیم. برنامه هایی برای آن تدوین شد و شرایطی پیش آمد كه در بعضی مواقع دچار ضعف و برخی دیگر قوت شد.
او ادامه داد: پس از روی كار آمدن دولت یازدهم آنچه از اصل صنایع دستی باقی مانده بود چیزی جز ظاهر نبود، شرایطی كه دوستان مسئولیت آن را پذیرفتند خیلی سخت بود و صنایع دستی از وضعیت نابسامانی برخوردار بود. شاید برخی دوستان اعلام كنند كه در گذشته نمایشگاه ها بدون آنكه پولی پرداخت كنند، برگزار می شد اما آنچه می دیدیم تنها پوسته ای بود كه با تلنگری می شكست و در بعضی مواقع هم شكست.
مدیر كل سابق توسعه و ترویج صنایع دستی افزود: حضور و فعالیت در عرصه های بین الملل نكته مهمی است كه این جایگاه را در سال های گذشته از دست داده بودیم تا جایی كه حتی حق عضویت در مجامع بین المللی را پرداخت نمی كردیم و تا پای اینكه كشورمان تعلیق شود، پیش رفتیم اما امروز دوباره جایگاه بین المللی خودمان را كسب كردیم و بیشترین شهرهای ثبت جهانی را به خود اختصاص داده ایم.
شریف زاده با اشاره به اینكه ویران كردن بسیار ساده و ساختن بسیار دشوار است، اظهار داشت: البته خیلی از كاستی ها همچنان پا برجاست و نباید فقط به ثبت شهرهای جهانی اكتفا نماییم بلكه باید شرایط را برای پشتیبانی از این شهرها و هنرمندان آن هم فراهم نماییم تا بیمه هنرمندان كه سال ها آن را دنبال كرده اند به سرانجام برسد.

او با اشاره به اینكه باید شرایط انتقال دانش پیشكسوتان صنایع دستی و هنرهای سنتی فراهم گردد، اضافه كرد: نزدیك به۲۰ سال است كه طرح دانشگاه هنرهای سنتی مطرح شده است و به دلایل مختلف به دنبال تأسیس آن هستیم. هنرهای سنتی در مقوله دانشگاهی جا ندارد و این هنر باید به صورت استاد و دانشگاهی آموزش داده شود؛ باید اخلاق هنرهای سنتی توسط استادان پیشكسوت به دانشجویان منتقل شود. تأسیس دانشگاه هنرهای سنتی در شورای عالی انقلاب تصویب گردید و آقای روحانی هم آن را به اسم استاد فرشچیان نامگذاری كردند اما متاسفانه هنوز این اتفاق نیفتاده است.
این مدرس دانشگاه با اشاره به اینكه اندیشمندان و هنرمندان در همه دنیا جایگاه ویژه ای دارند، افزود: در سال های گذشته درجه هنری به هنرمندان داده می گردد اما ای كاش برای پشتیبانی از این افراد فكری می شد. در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هیچ برنامه ای برای پشتیبانی از پیشكسوتان كه درجه هنری دارند، نداریم. شاید تلخ باشد در پاسخ به هنرمندی كه می پرسد درجه هنری به چه دردی می خورد، بگوییم در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) جایی دارند كه متاسفانه امروز آن را هم نداریم و زمانی كه هنرمندی فوت می كند می گویند ما جایی برای آنها نداریم.
شریف زاده بیان كرد: فكر نمی كنم این مورد كار دشواری باشد كه حداقل هنرمند در انتهای راه روی زمین نماند. امیدوارم شرایط برای پشتیبانی از هنرمندان مهیا شود.

1396/11/16
15:24:04
5.0 / 5
4556
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی