مدیركل موزه ها:

موزه ها اجازه گران شدن ندارند

موزه ها اجازه گران شدن ندارند به گزارش دست و هنر مدیرکل موزه ها و اموال منقول وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تصریح کرد که نرخ بلیت موزه ها طبق آخرین مصوبه هیأت وزیران در سال ۱۳۹۸ باید باشد و تغییر نمی نماید.


به دنبال اعلام و اعتراض برخی راهنمایان گردشگری نسبت به افزایش وردیه برخی موزه ها با کاهش محدودیت های کرونا و ازسرگیری سفر توریستهای خارجی به ایران، محمدرضا کارگر به ایسنا اظهار داشت: قیمت موزه ها نباید تغییر کند و تغییر هم نمی کند و مطابق آخرین مصوبه هیأت وزیران باید باشد. اگر تا پیش از کرونا ورودیه موزه ای ۵۰ هزار تومان بوده همچنان باید همین مبلغ را از بازدیدکنندگان دریافت کند و بیشتر از این نمی تواند مبلغی برای ورودیه تعیین کند.
او خاطرنشان کرد: قیمت بلیت ورودی موزه ها، محوطه ها و اماکن تاریخی طبق مصوبه دولت هر سه سال یک مرتبه بازنگری می شود. ازاین رو موزه ها بدون مجوز دولت نمی توانند این نرخ را بالا برند.
البته این اظهارات، موزه های دولتی را دربرمی گیرد و موزه های خصوصی از این شمول خارج اند.
هیات وزیران در ۲۳ تیرماه سال ۱۳۹۸ تصویب کرد: «ورودیه موزه های ملی، منطقه ای، کاخ موزه ها و آثار تاریخی (غیرمنقول) ثبت جهانی و شاخص برای بازدیدکنندگان داخلی حداکثر به مبلغ ۵۰ هزار ریال (۵.۰۰۰ تومان) و برای بازدیدکنندگان خارجی حداکثر به مبلغ یک میلیون ریال (۱۰۰.۰۰۰ تومان) و ورودیه موزه های محلی، استانی و سایر آثار تاریخی - فرهنگی (غیرمنقول) برای بازدیدکنندگان داخلی حداکثر به ۴۰ هزار ریال (۴.۰۰۰ تومان) و برای بازدیدکنندگان خارجی حداکثر به ۵۰۰ هزار ریال (۵۰.۰۰۰تومان) افزایش یابد. این مصوبه آن زمان هم با واکنش های زیادی مواجه گردید که با تصمیم وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، این افزایش نرخ در دو مرحله اعمال شد.
موزه های کشور در دوران کرونا بعنوان مشاغل غیرضروری با تعطیلی های پیوسته و طولانی مواجه گشتند که به قول محمدرضا کارگر، مدیرکل موزه ها میزان خسارت آنها در سال ۱۳۹۹ نزدیک به ۳۰۰ میلیارد تومان ارزیابی شده است. او گفته که درآمد موزه ها در آن سال صفر بوده و همینطور پیشبینی کرده بود در صورت ادامه تعطیلی ها و محدودیت های بازدید موزه ها در سال ۱۴۰۰ حدود ۴۰۰ میلیارد تومان خسارت به موزه های کشور وارد شود. کارگر همینطور گفته که بیشترین درآمد موزه ها از بازدیدکنندگان خارجی بوده است.
منبع:

1400/09/24
16:36:55
0.0 / 5
376
تگهای خبر: آثار , سفر , صنایع دستی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی