چهارمین جشنواره ملی مهدویت،

انسان باورمند به مهدویت تحول آفرین خواهد بود

انسان باورمند به مهدویت تحول آفرین خواهد بود به گزارش دست و هنر، قم لطفی افزود: انسانی که ناامید باشد بدنبال تغییر و تحول نیست اما بر عکس انسانی که امید داشته باشد می کوشد از رکود خودرا نجات دهد و تحول آفرین باشد پس این امید را مهدویت می تواند زنده کند و با اعتقاد به وجود امام زمان و اینکه این ظهور اتفاق خواهد افتاد و این وعده قطعی خدواند است این بینش در دل انسان های باورمند به مهدویت جان می گیرد و به آینده روشن امید پیدا می کنند.


حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد مهدی لطفی استاد حوزه و مدیر گروه ادیان و فرق پژوهشکده مهدویت آینده پژوهی و انتظار در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه باور به مهدویت آثاری در زندگی انسان دارد، عنوان کرد: موضوع مهدویت می تواند یکسری بینش ها و گرایش ها و کنش ها در انسان باورمند به مهدویت بوجود آورد.
مهدویت و امید آفرینی
وی یکی از آثار باور به مهدویت را ایجاد امید و امید افزایی در منتظران ظهور و افراد باورمند به ظهور منجی در آخر جهان دانست و اظهار داشت: یقینا نقش امید در زندگی و پویایی انسان در اینکه انسان از تلاش خسته نشود و بدنبال ایجاد یک تحول باشد کاملا واضح و روشن است.
لطفی افزود: انسانی که ناامید باشد بدنبال تغییر و تحول نیست اما بر عکس انسانی که امید داشته باشد تلاش می کند از رکود خودرا نجات دهد و تحول آفرین باشد پس این امید را مهدویت می تواند زنده کند و با اعتقاد به وجود امام زمان و اینکه این ظهور اتفاق خواهد افتاد و این وعده قطعی خدواند است این بینش در دل انسان های باورمند به مهدویت جان می گیرد و به آینده روشن امید پیدا می کنند.
این استاد حوزه اظهار داشت: انسان هایی که ایمان و تقوا داشته باشند و ثبات قدم در راه دینداری داشته باشند آینده روشنی را در انتظار دارند و در زمان ظهور به نجات حقیقی دست پیدا می کنند و حاکمیت دینداران را می بینند و چون انسان به این وعده خداوند اعتماد دارد پس آن امید در دل او زنده می شود و این امید می تواند موجب نجات شود و او را از رخوت و سستی و کاهلی نجات دهد.
الگوسازی مهدویت برای جامعه انسانی در دوران غیبت
استاد مرکز تخصصی مهدویت با اشاره به اینکه می توانیم از آنچه که در آموزه های دینی و آیات و روایات درباب موضوع مهدویت وجود دارد در امتداد ساختن جامعه خودمان در دوران غیبت الگو برداری نماییم، افزود: بااینکه ما به اندازه امامان معصوم توانایی مدیریت و اجرای برنامه ها را نداریم اما به هر حال در حد توان می توانیم از این برنامه ها استفاده نمائیم و خودمان را به جامعه ایده آلی که مقرر است در دوران ظهور شکل بگیرد در حوزه های مختلف همچون ابعاد اخلاقی و اعتقادی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، مسائل اجتماعی و برخورد با پیروان سایر ادیان، مسائل بین المللی نزدیک نماییم و در حقیقت از دوران ظهور الگو برداری نماییم.
ظرفیت مهدویت و انتظار در ایجاد تمدن نوین اسلامی
این استاد جامعه المصطفی با اشاره به اینکه می توانیم از بحث انتظار و مهدویت برای ایجاد تمدن نوین اسلامی استفاده نماییم، اظهار داشت: مهدویت ظرفیت های بالایی برای ایجاد یک تمدن دارد همین طور این نکته را می دانیم که دین اسلام آخرین و کامل ترین دینی است که برای بشر آمده و پس یقینا در آن ظرفیت های بسیار بالایی برای ایجاد تمدن بشری وجود دارد.
وی افزود: همه ظرفیت ها برای ایجاد یک تمدن در دین اسلام اسلام وجود دارد پس شما می بینید که پیامبر گرامی اسلام زمانی که مبعوث می شوند برمبنای همین آموزه های دینی یک تمدن ایجاد می کنند.


لطفی اشاره کرد: پیامبر در میان اعراب جاهلی مبعوث می شود در مدت 23 سال که زمان طولانی برای ایجاد یک تمدن نیست، تمدن اسلامی را برمبنای همین آموزه های دینی در جامعه ای ایجاد می کنند که بویی از فرهنگ و تمدن نبردند.
استاد مرکز تخصصی مهدویت با اشاره به اینکه تمدن اسلام در کنار سایر تمدن ها و بلکه بالاتر از آنها مطرح می شود، اضافه کرد: در آن زمان تمدن ایران و یا روم یک تمدن مطرح در دنیا است و اسلام در کنار این تمدن ها یک تمدن دیگری به وجود می آورد که فراتر از آن هاست و حتی سایر تمدن آنها از آن تغذیه می کنند.
این استاد حوزه با تکیه بر اینکه دستورات موجود در آموزه مهدویت برمبنای فطرت انسان ها است و یک امام معصوم رهبری جامعه را برعهده می گیرد، تصریح کرد: دین اسلام، دینی فراگیر و برای همه مردم است و برمبنای قرآن رفتارهای بشری را شکل می دهد پس ظرفیت های ایجاد یک تمدن را دارد چونکه دین اسلام امتحان خودرا پس داده و در زمان پیامبر توانست مردمی که در جاهلیت مطلق زندگی می کردند را به یک تمدن برساند حال باتوجه به اینکه در زمان ظهور نه فقط قسمتی از ظرفیت های آن بلکه همه آن ظرفیت های موجود در دین اسلام مجال بروز پیدا کند اتفاق عظیمی رقم می خورد.
وی افزود: اگر ما نیز بر طبق این آموزه های مهدویت حرکت و تلاش نماییم یقینا آموزه مهدویت می تواند به ما کمک نماید که در دوران غیبت نیز یک قسمتی از آن حکومت مهدوی را تجربه و به یک تمدن نوین دست پیدا نماییم.
باور به مهدویت انسان را نسبت به اعتقادات خود محکم و مصصم می کند
لطفی با بیان اینکه باور به مهدویت به انسان قوت قلب می دهد و انسان را نسبت به اعتقادات خود محکم و مصصم می کند، اظهار داشت: وقتی آموزه مهدویت را باور کردید و در دل و جا شما رسوخ کرد به قدرت خداوند ایمان پیدا می کنید و می فهمید که خدواند دنیا را مدیریت می کند و بااینکه به انسان اختیار داده اما به هر حال مدیریت دنیا با خداست و اگر به وظایف خود درست عمل کنید خداوند هم برای نجات شما گام بر می دارد.
استاد مرکز تخصصی مهدویت تصریح کرد: همانطور که خداوند می فرماید: اِن تَنصُرُوا اللهَ یَنصُرکُم وَ یُثَبِّت اَقدامَکُم؛ پس این طور نیست که اگر انسان تلاش کند مشخص نیست که نتیجه بگیرد یا نه بلکه به این معنا است که اگر انسان تلاش کند و دین خدا را یاری کند خدواند هم یاری می کند و انسان ها را به نجات و پیروزی می رساند.
وی در آخر با بیان اینکه انسانی که اعتقاد دارد وعده های خداوند یک روز حتما محقق می شود به امید تحقق وعده های خداوندی که قادر مطلق است در مقابل سختی های دوران غیبت صبر می کند، متذکر شد: امام زمان(عج) تکمیل کننده حرکت و برنامه های انبیاء است و آنچه در طول تاریخ سعی شده همه آنها در زمان ظهور به ثمر می نشیند و همین مسئله منجر به شادی و نشاط و پویایی و امید و ایجاد صبر در انسان منتظر و باورمند به مهدویت می شود.
لازم به ذکر است؛ علاقه مندان جهت شرکت در چهارمین جشنواره ملی مهدویت و کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت جشنواره ملی مهدویت به آدرس www.Mahdaviatfes.ir مراجعه کنند.1401/08/08
13:25:40
0.0 / 5
229
تگهای خبر: آثار , جشن , جشنواره , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی