مشاور معاونت صنایع دستی خبر داد؛

شهرك های صنایع دستی در شهرهای جهانی ایران تولید می گردد

شهرك های صنایع دستی در شهرهای جهانی ایران تولید می گردد دست و هنر: مشاور معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از برنامه ریزی برای تولید شهرك صنایع دستی در شهرها و دهكده های جهانی صنایع دستی در ایران اطلاع داد.به گزارش دست و هنر به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ویدا توحدی در جشن ثبت جهانی مریوان با بیان این خبر اضافه كرد: «با توجه به اینكه ایران هم اكنون رتبه اول شهرها و دهكده های جهانی صنایع دستی در دنیا را دارد به منظور حمایت هرچه بیشتر از هنرمندان این شهرها و دهكده های جهانی و تقویت زیرساخت های تولید، فروش و صادرات در این شهرها و دهكده ها، شهرك های صنایع دستی برای نخستین بار تولید می گردد. »
او اضافه كرد: «بر اساس مصوبه شورای عالی میراث فرهنگی، دستگاه های مختلف اجرایی موظف به همكاری با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای تقویت زیرساخت های شهرها و دهكده های جهانی صنایع دستی هستند. »
توحدی اظهار داشت: «این درحالی است كه بر مبنای بند ب ماده ۹۸ برنامه ششم توسعه هم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری موظف است به منظور حفظ و صیانت از میراث فرهنگی اقدامات لازم را با همكاری و هماهنگی سایر دستگاه های اجرایی ذی ربط شناسایی، مستندسازی، حفاظت و مرمت و معرفی میراث فرهنگی (اعم از ملموس و ناملموس) میراث طبیعی، تولید شهرهای جهانی صنایع دستی و احیای هنرهای سنتی در حال زوال در حوزه فرهنگ و تمدن ایرانی و ثبت در در لیست میراث جهانی را طبق بودجه سنواتی به عمل آورد. »
مشاور معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح كرد: «ایجاد شهرك های صنایع دستی در شهرها و دهكده های جهانی صنایع دستی برای نخستین بار در ایران انجام می گردد و این مهم می تواند به تأمین زیرساخت های شهرها و دهكده های جهانی صنایع دستی در ایران كه روندی روبه رشد دارد كمك نماید. »
ثبت مریوان بعنوان شهر جهانی كلاش انگیزه های تولیدكنندگان را افزایش داده است
سیدمحسن علوی مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان كردستان هم اظهار داشت: «مراسم جشن ثبت مریوان بعنوان شهر جهانی كلاش امروز با حضور خانم غدا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی، احمد الفارسی داور و عضو شورای جهانی صنایع دستی، بهمن نامورمطلق معاون صنایع دستی كشور و جمعی از مسئولان ملی و استانی و مردم مریوان و تولیدكنندگان گیوه و هنرمندان برگزار می گردد. »
او با اشاره به اینكه تمهیدات لازم برای برگزاری هرچه بهتر این جشن فراهم شده است اضافه كرد: «در حال حاضر ۴۵۰۰ تولیدكننده كلاش در مریوان فعالیت دارند كه سهم بسزایی در تولید این هنر ملی دارند و ثبت جهانی مریوان بعنوان شهر جهانی كلاش انگیزه های آنان را افزایش داده است. »
علوی اظهار داشت: «كلاش پاافزار كردی است كه با سنت و فرهنگ و آداب مرم كرد پیونده خورده است و پاپوشی است كه بیشتر در تابستان مورد استفاده قرار می گیرد و علاوه بر مریوان در سایر نقاط استان كردستان و حتی در مناطقی از كرمانشاه هم شاهد تولید این نوع از گیوه هستیم با این حال مركزیت تولید گیوه كلاش در مریوان است. »
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان كردستان خاطرنشان كرد: «خوشبختانه از نظر تولید گیوه كلاش در مریوان هیچ گونه مشكلی وجود ندارد و هنرمندان با انگیزه های فراوان در حال تولید این نوع از گیوه هستند اما در حوزه بسته بندی، فروش و صادرات نیازمند راهكارهای جدیدی هستیم. »
علوی خاطرنشان كر: «در همین ارتباط یك طرح پژوهشی و مطالعاتی را با دانشگاه هنر تبریز شروع كرده ایم كه در این طرح، موضوعات مختلف مرتب با تولید گیوه كلاش همچون رنگ، طرح و بسته بندی مورد بررسی قرار گرفته است. »

1396/09/28
17:14:17
5.0 / 5
5644
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی