سفیر تركیه در ایران با نماینده ولی فقیه در امور حج دیدار كرد

نگاه تهران و آنكارا به هم مثبت است

نگاه تهران و آنكارا به هم مثبت است به گزارش دست و هنر سفیر تركیه در ایران با نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت دیدار و درباره نقش دو كشور در منطقه و مقابله با استكبار جهانی گفتگو كردند. قاضی عكسر در جریان این دیدار از دریا اورس درخواست كرد: در جهت رفع موانع برای گسترش هرچه بیشتر روابط بین دو كشورتلاش كند.


به گزارش دست و هنر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، دكتر دریا اورس، سفیر تركیه در ایران با حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسكر، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی درمحل بعثه مقام معظم رهبری دیدار و گفتگو كرد. در این دیدار قاضی عسكر ارتباط و همكاری بعثه های حج ایران و تركیه را در حوزه حج خوب و دوستانه توصیف كرد و تبادل نظر و انتقال تجربیات بین دو طرف را مؤثر و سازنده خواند.
وی اظهار نمود: در زمینه فعالیت های علمی، فرهنگی و پژوهشی بین بعثه های ایران و تركیه قدم های مؤثری برداشته شده است.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت همینطور با اشاره به اشتراكات دینی و فرهنگی مردم ایران و تركیه، اظهار داشت: با عنایت به شرایط امروز جهان اسلام، ضرورت ارتباط و پیوند بین دو كشور نسبت به گذشته بیشتر احساس می شود.
او با بیان این كه مواضع ایران و تركیه در مقابل زیاده خواهی های غرب، قضیه فلسطین و مسائل جهان اسلام، پیوند میان دو كشور را تقویت كرده است، روابط سیاسی و اقتصادی دو كشور همسایه را رو به گسترش خواند و نقش آنها را در ایجاد اقتدار در منطقه برای ایران و تركیه خاطرنشان كرد.
قاضی عسكر در ادامه تبادل نظر مسؤولان بلندپایه دو كشور را در مورد مسائل مهم جهان اسلام و حل مشكلات منطقه ای و بین المللی راه گشا ارزیابی كرد و اضافه كرد: امروز با قرار گرفتن تركیه، ایران و روسیه در كنار یكدیگر، توطئه های دشمنان در منطقه شكست خورده است.
وی به جنایات گروهك داعش در سوریه، عراق و كشورهای اروپایی و دامن زدن به اسلام هراسی توسط دشمنان اشاره نمود و اظهار داشت: امروز شرایط حساس است و درحالیكه برخی كشورها با استفاده از پول خود دنبال ایجاد فتنه در دیگر كشورها هستند، با هدف كمك به كشورهای رو به رشد و در حال توسعه، باید اتحاد منطقه ای تقویت شود و استفاده از امكانات یكدیگر در اولویت قرار گیرد.
نماینده ولی فقیه در امور حج با بیان این كه دروغ گویی های ترامپ اقتدار آمریكا را زیر سوال برده است، به رنگ باختن سیاست تحریم ضد ایران اشاره نمود و اضافه كرد: كشورهای مختلفی در دنیا از این سیاست پیروی نمی كنند و در نهایت پیروزی از آن ملت ایران است.
وی با تاكید بر این كه ایران و تركیه با همكاری یكدیگر می توانند بستر تروریسم را در منطقه خشك كنند، اظهار نمود: مردم دنیا باید بفهمند كه حامیان واقعی تروریست ها چه كشورهایی هستند.
قاضی عسكر همینطور فعالیت گروهك های تروریستی مستقر در بعضی كشورهای اروپایی ضد كشورمان را خاطرنشان كرد و تصریح كرد: مقاومت تنها راه عقب نشینی دشمنان است و ما باید دست در دست یكدیگر جبهه ای قدرتمند در منطقه ایجاد نماییم.
وی سپس به زمینه های همكاری دو كشور در حوزه های گردشگری، پزشكی، صنعت، ادبیات و دیگر حوزه ها اشاره نمود و با اشاره به اینكه روابط كنونی بستر بسیار خوبی را برای توسعه روابط و مناسبات دو كشور فراهم نموده است، از سفیر تركیه خواست در جهت رفع موانع برای گسترش هرچه بیشتر روابط بین دو كشورتلاش كند.
دریا اورس، سفیر تركیه در ایران هم با ابراز خرسندی از دیدار خود با نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تصریح كرد: تركیه برای بهبود و توسعه هر چه بیشتر روابط میان دو كشور اولویت قائل است.
او شرایط منطقه ای را كه دو كشور در آن حضور دارند بسیار حساس خواند و وحدت نظر و آرای دو كشور را درحل مشكلات بسیار مؤثر دانست و تصریح كرد: روابط ایران و تركیه و رفت و آمد هیأت های بلندپایه دو كشور در حد عالی در جریان است و ایران، تركیه و روسیه به جهانیان نشان داده اند كه حاضر نیستند دخالت دیگران را در این منطقه بپذیرند و قادرند مسائل منطقه را با همكاری و تبادل نظر با یكدیگر حل و فصل كنند.
سفیر تركیه در ایران همینطور از كارشكنی برخی كشورهای عربی در حل مسائل منطقه ابراز تأسف كرد و با یادآوری روابط در حوزه های ادبی، فرهنگی و تاریخی میان دو كشور، اظهار داشت: نگاه مثبت تهران و آنكارا نسبت به یكدیگر در ثبات منطقه بسیار مؤثر است و انشاالله ایران و تركیه با همكاری در محافل و مجالس بین المللی، توطئه های دشمنان اسلام و منطقه را خنثی خواهند كرد و می توانند آینده بسیار روشن و زیبایی را برای جوانان خود رقم بزنند.1397/12/20
14:39:27
5.0 / 5
4366
تگهای خبر: زیبایی , فرهنگ , گردشگری , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی