گزارشی از بازدید وزیر ارشاد از یك نمایشگاه

استمرار تعزیه در گرو چیست؟

استمرار تعزیه در گرو چیست؟ به گزارش دست و هنر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیداری كه از نمایشگاه «به روایت نسخه خوانان» داشت اظهار داشت: تعزیه در عصر قاجار قدرت و قوتی داشته كه از دانشی سه گانه نشات می گرفت. دانشی كه در تركیب قوت در هنر نمایشی، عمق در دانش دینی و تسلط بر دانش ادبی ریشه داشت. تعزیه ایرانی اگر بخواهد استمرار داشته باشد باید این تركیب را همچنان داشته باشد.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، بر اساس گزارش رسیده، دكتر عباس صالحی بعد از دیدار از نمایشگاه به روایت نسخه خوانان كه به همت خانه تئاتر و طبق پژوهش های رضا كوچك زاده برگزار شده است، اظهار داشت: گاهی باید دارایی های خودرا در معرض دید عموم بگذاریم، چونكه تا وقتی در مخازن هستند قدرت ارتباط با آن وجود نخواهد داشت، نمایشگاه هایی از این قبیل دارایی هایمان را به ما نشان داده است.
او درباب مزیت برگزاری چنین نمایشگاه هایی اضافه كرد: این نمایشگاه ها سبب برقراری ارتباط نسل جدید با دستاوردهای نسل های گذشته خواهند شد، تا زمانی كه در یك فضای آكادمیك و پژوهشی در حال تحقیق و پژوهش روی این گنجینه ها هستیم تنها یك مجموعه آكادمیك با آن در ارتباط خواهد بود اما چنین نمایشگاه هایی امكان دست یابی دیگر اقشار را نیز با این دستاوردها فراهم می سازد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباب نحوه حمایت وزارت خانه متبوعه خود از برگزاری چنین نمایشگاه هایی اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم فرصت برگزاری این نوع نمایشگاه ها را از تهران به شهرهای دیگری نیز منتقل نماییم. این نمایشگاه نشان داده است كه جریان تعزیه ما در دوره ای پشتوانه ای عمیق و چندگانه داشته است، تعزیه در عصر قاجار قدرت و قوتی داشته كه از دانشی سه گانه نشات می گرفت. دانشی كه در تركیب قوت در هنر نمایشی، عمق در دانش دینی و تسلط بر دانش ادبی ریشه داشت. تعزیه ایرانی اگر بخواهد استمرار داشته باشد باید این تركیب را همچنان داشته باشد. تعزیه هنوز در یك گسترده قابل توجه از لحاظ دامنه و وسعت در ایران وجود دارد و بنظر می رسد این دامنه قابل توجه، نیاز به حفظ این تركیب سه گانه دارد. به جز این برگزاری این دست نمایشگاه ها در استان ها و یا درگیر كردن تعزیه خوان ها و تعزیه گردان ها با این نمایشگاه می تواند به آنها نوعی نگاه عمیق به این دانش سه گانه بدهد و آنها را نسبت به راهی كه دارند قوی تر كند.
نمایشگاه «به روایت نسخه خوانان» تا بیست و ششم شهریورماه در گالری های ممیز و زمستان خانه هنرمندان ایران برقرار خواهد بود.
منبع:

1398/06/22
14:41:21
5.0 / 5
4744
تگهای خبر: فرهنگ , نمایشگاه , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی