گزارش دست و هنر؛

نگاهی به عروسك های سنتی ایرانی حاضر در جشنواره اسباب بازی

نگاهی به عروسك های سنتی ایرانی حاضر در جشنواره اسباب بازی دست و هنر: عروسك های سنتی دزفول با نام فاش، عروسك های مامان بزرگ و طوفان خان همچون عروسك های ایرانی حاضر در شهر عروسك های جشنواره ملی اسباب بازی هستند.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، یكی از اتفاق های مثبت و قابل تأمل در پنجمین جشنواره ملی اسباب بازی اختصاص دادن قسمتی از این رویداد با عنوان «شهر عروسك ها» به عروسك های اقوام بومی و سنتی ایرانی است كه طبق آن، خیلی از عروسك سازان گردهم جمع شده و این رویداد را غنیمت می شمارند.
عروسك سنتی دزفولی كه مادربزرگ به نوه اش آموخته است
بهناز پویان نسب طراح و تولیدكننده عروسك های سنتی و بومی دزفول با برند «فاش» درباره عروسك هایش و نحوه ساخت آنها، می گوید: من عروسك سازی را از مادربزرگم یاد گرفتم، اسم این عروسك ها «بی» به معنای عروس است كه در گذشته آنها را در جهاز عروس می گذاشتند. نوع لباس، پوشش و آرایش این عروسك ها هم شبیه به عروس های گذشته بوده است، از همین رو این عروسك ها به اسم «بی» معروف شده اند.
وی اضافه كرد: البته با گذشت زمان و تغییر و تحول در عروسك ها، این عروسك های سنتی و بومی نزد مردم فراموش شده بودند اما با همت كسانی كه ساخت این عروسك ها را نسل به نسل یاد گرفته بودند، ساخته می شدند. من هم علاقه خاصی به عروسك های بومی داشتم و زمانی كه مادربزرگم ساخت این نوع عروسك ها را به آموزش داد، آنها را ساختم و در كنارش عروسك های مرد را هم طراحی كردم و برای هر كدام از عروسك ها شخصیت درست كردم.
این عروسك ساز درباره تولید انبوه محصولاتش، اظهار داشت: بسیار تلاش كردم جذب نیرو داشته باشم و با چند نفر همكاری كنم اما كارها خیلی مشكل است و نوع ساخت عروسك ها بسیار تخصصی است و باید زمان زیادی را صرف ساختنش كرد. برای همین نتوانستم تولید انبوه داشته باشم اما با فروشگاه های زیادی در زمینه فروش همكاری دارم.
او در ادامه درباره ثبت برند عروسكش در كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان اظهار داشت: هنوز اقدامی برای ثبت برندم نكرده ام اما زمانی كه برندی در نهاد دولتی ثبت گردد مزایای بسیاری برای برند خواهد داشت. بنا بر این اهتمام دارم در آینده برندم را ثبت كنم.
«طوفان خان» و «مامان بزرگ»
آزاده رشیدی دیگر عروسك ساز حاضر در جشنواره اسباب بازی، درباره برگزاری این جشنواره و اختصاص قسمتی از آن به عروسك ها اظهار داشت: برگزاری جشنواره اسباب بازی اتفاق نو و خوبی است، اما باید این دست رویدادها باید بیشتر و بطور مستمر برگزار شوند برای اینكه برای طراحان و تولیدكنندگان بهتر است. محصولات هم به خوبی دیده می شوند.
او درباره عروسك هایش اظهار داشت: عروسك های «مادربزرگ» و «طوفان خان» از جنس پارچه است و دست دوز دوخته شده اند. این دوعروسك برمبنای شخصیت ها و كاراكتر كارتون های زمان بچگی ما هستند؛ «مادربزرگ» برمبنای شخصیت مامان بزرگ شنل قرمزی است كه تصویری كه از آن داشتم، به مرور در ذهنم تغییر نمود و بالاخره این عروسك شكل گرفت. «طوفان خان» هم نوزادی در قنداق است كه تصمیمم بر این بود چهره اش خوابیده و به صورتی خوابالو باشد. بنا بر این برایش لحاف چهل تكه انتخاب كردم كه یكی از صنایع دستی سنتی ایرانی است.
رشیدی درباره تولید انبوه عروسك ها هم اظهار داشت: با برخی شركت ها و نهادها برای همكاری قرار داد بستیم كه امیدوارم برای رونق عروسك، كارهای ثمربخشی رخ دهد. اما هنوز به این مرحله كه عروسك ها را به تولید انبوه برسانم، نرسیده ام.


منبع:

1398/10/12
10:56:04
5.0 / 5
4410
تگهای خبر: آموزش , اسباب بازی , بازی , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی