حاضر غایب در بخش پاپ جشنواره موسیقی فجر

حاضر غایب در بخش پاپ جشنواره موسیقی فجر به گزارش دست و هنر جشنواره موسیقی فجر كه ابتدا با عنوان «جشنواره سرود و آهنگ های انقلابی» در اواسط دهه ی ۶۰ كار خویش را آغاز كرد، سال جاری وارد سی و پنجمین سال فعالیت خود می شود. در این سه دهه و به مرور، بخش هایی به جشنواره موسیقی فجر اضافه یا از آن كم شده است كه از آن جمله می توان به بخش «موسیقی بانوان»، «معرفی موسیقی ملل مسلمان»، «بخش سازی» و البته بخش موسیقی «پاپ» اشاره نمود.


انتخاب سهمیه ای برای «پاپ» در جشنواره موسیقی فجر در این سال ها به شدت محل مناقشه بوده است؛ خیلی از موسیقیدانان و كارشناسان این حوزه با انتقاد از رویكرد مسئولان برگزاركننده اعتقاد دارند كه گنجاندن بخشی به نام موسیقی پاپ، جشنواره فجر كه از آن بعنوان مهمترین رویداد موسیقایی كشور یاد می شود را در حد صنعت فرهنگ پایین می آورد و برخی دیگر خصوصا مسئولان برگزاركننده با دفاع از این تصمیم، از آن بعنوان محلی برای تأمین هزینه های جشنواره هم یاد می كنند.
ایسنا در این گزارش نگاهی آماری به حضور خواننده های پاپ كشورمان در پنج سال گذشته در جشنواره موسیقی فجر داشته است؛ بخشی كه در فاصله كمتر از بیست روز تا آغاز برگزاری، قبل از سایر بخش ها هنرمندان شركت كننده خویش را معرفی كرده است.
سی وپنجمین جشنواره موسیقی فجر از ۲۴ بهمن ماه آغاز خواهد شد و با عنایت به جدول اجراهای بخش پاپ خوانندگان این حوزه موسیقی در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی تهران در دو سانس ۱۸.۳۰ و ۲۱.۳۰ به روی صحنه خواهند رفت.
سال جاری خوانندگانی همچون برادران آرش و مسیح عدل پرور، امید حاجیلی، علی یاسینی، رضا بهرام، محسن ابراهیم زاده، امیر عباس گلاب، ماكان بند (رهام هادیان و امیر مقاره)، آرون افشار، سیروان خسروی و بهنام بانی برای علاقه مندان اجرا خواهند كرد.
در سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر تعداد خوانندگان حوزه پاپ به ۱۰ نفر می رسد و بعضی از آنها هم در دو سانس به روی صحنه خواهند رفت. تعداد هنرمندان پارسال به ۹ نفر می رسید كه در ساعاتی مشابه در دو سانس و در برج میلاد اجرا كردند.
در سی و سومین دوره از جشنواره، ۱۳ هنرمند در دو سانس در سالن میلاد نمایشگاه اجرا داشتند. در سی و دومین دوره ۱۲ خوانند در همین سالن و در دو سانس و در سی و یكمین دوره تنها هفت خواننده در یك سانس به روی صحنه رفتند.
در سی و یكمین دوره هنرمندان بخش پاپ هر شب اجرا نداشته اند.
در جشنواره سال جاری خواننده هایی مانند سیروان خسروی، امید حاجیلی، علی یاسینی، رضا بهرام و آرون افشار شركت كرده اند كه سال قبل در جشنواره حضور نداشتند. هرچند سیروان خسروی و امید حاجیلی در سی و دومین دوره از جشنواره حضور داشتند.
علی یاسینی، رضا بهرام و آرون افشار هم در چهار دوره قبل در جشنواره حضور نداشته اند. آرش و مسیح سال جاری دومین دوره متوالی حضور در پنج دوره اخیر این جشنواره را می گذرانند. امید حاجیلی هم سال جاری سومین تجربه حضور خویش را در پنج دوره اخیر جشنواره تجربه می كند.
امیرعباس گلاب، بهنام بانی و ماكان بند هم به مدت سه سال است كه به صورت متوالی در جشنواره حضور دارند.
محسن ابراهیم زاده سال قبل هم در جشنواره حضور داشته است. محسن یگانه، زانیار خسروی، رضا صادقی و احسان خواجه امیری كه در دوره های قبل تر از این جشنواره حضور داشته اند، حداقل دو یا سه دوره است كه از حضور آنها در جشنواره خبری نیست.
حامد همایون هم به نظر می آید در مدت اوج شهرت خود یك مرتبه در سی و سومین دوره در دو سانس و یك مرتبه در سی و دومین دوره در چهار سانس به روی صحنه رفته است. محمد علیزاده هم دو سالی است كه دیگر در جشنواره حضور پیدا نكرده است.
سال قبل اجراهای پاپ در هفت شب از ۲۴ بهمن در دو سانس ۱۸.۳۰ و ۲۱.۳۰ در برج میلاد به روی صحنه رفتند. هنرمندان این بخش شامل بهنام بانی در دو سانس، شهاب مظفری، گروه هفت، برادران مسیح و آرش، امیرعباس گلاب، علیرضا طلیسچی، پازل بند (علی رهبری و آرین بهاری) در یك سانس، ماكان بند در دو سانس و محسن ابراهیم زاده در دو سانس بودند.
در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر مهدی یراحی، مهدی جهانی، امید حاجیلی، حامد همایون (دو سانس)، محمد علیزاده (دو سانس)، زانیار خسروی، سینا شعبانخانی، بهنام بانی (دو سانس)، ماكان بند، پازل بند، سیروان خسروی (دو سانس)، علیرضا تلیسچی و امیرعباس گلاب در میلاد نمایشگاه به روی صحنه رفتند.
سی و دومین دوره از جشنواره هم میزبان محمد علیزاده (دو سانس)، محسن یگانه، زانیار خسروی، رضا صادقی، سیامك عباسی، فریدون آسرایی، فرزاد فرزین، امید حاجیلی، اشوان، حامد همایون (چهار سانس)، شهرام شكوهی و میثم ابراهیمی بوده است.
در سی و یكمین دوره هم كه اجراها در سالن میلاد نمایشگاه اجرا شده اند، محمد علیزاده، گروه هفت، احسان خواجه امیری، سیروان خسروی، محسن یگانه، مازیار فلاحی و بابك جهانبخش تنها در یك سانس ساعت ۶ اجرا كرده اند.1398/11/05
15:12:26
5.0 / 5
4465
تگهای خبر: جشن , جشنواره , شركت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی