صالحی مطرح كرد؛

جشنواره های فجر باید تأثیر خودرا بر حوزه اقتصاد نشان دهند

جشنواره های فجر باید تأثیر خودرا بر حوزه اقتصاد نشان دهند به گزارش دست و هنر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با دیدار از دبیرخانه نهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر اظهار داشت: جشنواره های فجر باید تأثیر خودرا بر حوزه اقتصاد نشان دهند.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز دوشنبه ۱۴ بهمن از دبیرخانه نهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر بازدید نمود.
سیده مرضیه شفاپور دبیر كارگروه ساماندهی مد و لباس كشور و رئیس این دوره از جشنواره مد و لباس فجر و حمید قبادی مشاور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشادی، صالحی را در این بازدید همراهی كردند.
صالحی در این بازدید، اظهار داشت: جشنواره مد و لباس فجر به صورتی برآمده از فعالیت كارگروه ساماندهی مد و لباس كشور است و با تاكید بر تصویری كه از كارهای این كارگروه وجود دارد، می توان مسیر جشنواره را نیز به خوبی رصد كرد. ساختار این كارگروه به شكلی است كه بنا دارد از ظرفیت های مجموعه های مختلف تركیب سازی كند و جشنواره نیز محصول همین هم افزایی و تركیب بوده و می تواند ره آورد این اتفاق در خور توجه باشد.
وی اضافه كرد: اتحادیه ها، مؤسسات و نخبگان هنری و علمی در كنار دیگر عناصر مهم و اصلی می توانند به ایجاد فضای مطلوب در كارگروه كمك كنند. این مساله از این جهت دارای اهمیت و جایگاه است كه ما بارها و سال ها حتی در رابطه با بیان واژه مد هم درگیر بوده ایم اما به مرور و به مدد كوشش های بخش های مختلف، این واژه وارد فرهنگ تخصصی ما شد؛ درنتیجه ما این واژه را پذیرفتیم و معتقدیم پوشاك در كنار بسیاری دیگر از شئون زندگی دارای اصولی است و باید با تاكید بر این اصول در راه درست حركت نماید.
وزیر ارشاد در ادامه اظهار داشت: ما باید بوسیله لباس سبك ایرانی و اسلامی را صیانت و حفاظت نماییم. لباس یكی از مظاهر روشن و نمادهای هویت هر كشور است. همین طور موضوع اقتصاد فرهنگ و هنری در این عرصه باید در این حوزه مورد توجه قرار گیرد و به تولید ملی و قطع وابستگی ها كمك نماید.
صالحی در بخش دیگر از سخنان خود اظهار داشت: اگر می بینیم سال ها است كه رهبری در نام گذاری سال ها به مسئله اقتصاد توجه داشته اند و این امر حاكی از آنست كه باید به جنبه های اقتصادی عرصه های فرهنگی و هنری هم توجه كرد. جشنواره های فجر تابحال مسیر مهمی را طی كرده اند و باید هر دوره نشان دهند كه روندی رو به رشد طی شده و اتفاقات جدیدی در بخش های مختلف پدید آمده است. در این میان جشنواره ها باید تأثیر خود بر اقتصاد كشور را نشان دهند و لازم است با تقویت نقاط قوت، حلقه های مفقوده پر شوند.
وی افزود: در یك معنای عام، باید بوسیله لباس پاسدار حجاب و عفاف باشیم و مفاهیم قانونی و دینی را دنبال نماییم. همین طور لباس می تواند ارتباطات بین المللی را گسترش دهد، دیپلماسی فرهنگی و هنری را رقم زند و تنوع اقلیمی و تاریخی سبب می شود كه خط دیپلماسی فرهنگی را بر اساس لباس تقویت نماییم. ما از چند زاویه نیاز داریم تا هنر اقوام را پاسداری كرده و ارتقا بخشیم و در این بین وحدت ایران تابع این است كه اقوام ایرانی با یكدیگر به یك نقطه اتصال رسند.
وزیر ارشاد درانتها بازدید خود از دبیرخانه جشنواره مد و لباس فجر اظهار داشت: زبان رسمی ایران فارسی است اما نمادهای بسیاری می تواند وحدت ملی را محقق كند. صیانت از جغرافیای ایران فقط به تلاش ارتش وابسته نیست بلكه ایرانیان و اقوام باید احساس تعلق كنند و بدانند فرهنگ و آداب رسوم آنها مورداحترام است. در این میان باید به مسئله پژوهش در این حوزه توجه كرد و حوزه هایی از صنعت باید بدانند كه رشدشان در گرو حوزه علمی و پژوهشی است. دانشگاه ها و پژوهشكده های ما باید از زوایای مختلف با موضوع مد و لباس درگیر شوند و اگر این اتفاق نیفتد، صنعت نمی تواند راه خودرا به درستی ادامه دهد.


منبع:

1398/11/18
20:50:51
5.0 / 5
4252
تگهای خبر: اقلیم , جشن , جشنواره , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی