حمید قبادی :

لباس های محلی ساده می شوند

لباس های محلی ساده می شوند به گزارش دست و هنر دبیر كارگروه ساماندهی مدولباس كشور، چند لایه بودن را یكی از مشكلات لباس های محلی دانست و اضافه كرد: این لباس ها با حفظ ساختار و هویت باید به سمت سادگی بروند.حمید قبادی در گفتگو با خبرنگار مهر به استفاده از نمادهای بومی در لباس مدارس اشاره و بیان كرد: بعضی قوانین مهجور می مانند و ما ناتوانی خود در اجرای این قوانین را یا به محدودیت های قانونی كاذب نسبت می دهیم یا آن گونه كه باید و شاید از قوانین موجود استفاده نمی كنیم. اتفاقا توجه به اقلیم جغرافیایی و فرهنگ بومی كشور از جمله وظایف وزارت آموزش و پرورش درآیین نامه اجرایی مصوب دولت در حوزه مد و لباس است. یعنی آموزش و پرورش با همكاری كارگروه ساماندهی مد و لباس كشور، باید به اقتضائات سنی و جنسیتی و فرهنگ بومی توجه كند.
دبیر كارگروه ساماندهی مد و لباس كشور اظهار داشت: وزارت آموزش و پرورش بر آن است این ماده قانونی، یعنی استفاده از نمادهای بومی در لباس مدارس را با عنایت به این كه با خواست عمومی هم روبه روست، اجرایی كند. نمونه هایی هم از این لباس ها هم در استان چهارمحال و بختیاری و بوشهر عرضه و با اقبال عمومی روبه رو شده است.
قبادی استفاده از لباس محلی را عاملی برای هویت سازی و احیای هویت های منطقه ای دانست و اضافه كرد: بر مبنای این قانون، دستورالعملی تصویب شده كه روح آن توجه جدی به المان ها و برش های بومی است كه به احیا شدن لباس های بومی كمك می نماید.
او در پاسخ به این كه در استانی چون خوزستان كه قومیت های مختلف چون قشقایی و بختیاری و فارس و لر و عرب زندگی می كنند چگونه می توان از یك نوع لباس محلی بهره برد اظهار داشت: منظور ما این نیست كه هر كس با لباس قومیتی خود به مدرسه بیاید. اما این كه هر استان می تواند از شاخص ها و نمادهای بومی خود استفاده كند، عین صراحت قانونی است.
قبادی چندلایه بودن لباس های قومی را یكی از دلایل رویگردان بودن نسل نوجوان و جوان برشمرد و اضافه كرد: لباس اقوام دارای پیشینه فرهنگی است اما مشكلاتی دارد كه جوانان از ان رویگردان می شوند. یكی ز این مسایل، چند لایه بودن و تعدد این گونه لباس هاست در حالی كه زندگی امروز به سادگی نیاز دارد و ما باید با حفظ هویت و ساختار به سمت سادگی برویم برای مثال در طبقات سنی پایین تر می توان از شلیته های رو، كمتر بهره برد یا تغییرات مختصری در دبیت ها یا همان شلوارهایی كه مردان لر به پا می كنند تولید كرد.
دبیر كارگروه ساماندهی مد و لباس كشور به طرح خلاقه تیم فوتبال مسجد سلیمان اشاره و بیان كرد: در لباس های بلند بختیاری طرح های خطی وجود دارد كه یكی از تیم های ورزشی از همان طرح ها در لباس اعضای خود استفاده و به معرفی این نوع لباس كمك كرده بود.
 

1396/08/30
19:25:33
5.0 / 5
4967
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی